
Były minister transportu Hiszpanii Jose Luis Abalos, jeden z najbliższych współpracowników premiera Pedro Sancheza, został skazany na 24 lata i trzy miesiące więzienia za udział w gigantycznej aferze korupcyjnej związanej z pandemią Covid-19. To jednak dopiero początek – na ławie oskarżonych zasiadają kolejne osoby z otoczenia szefa rządu. [...]
Sprawa, która wstrząsnęła hiszpańską sceną polityczną, znana jest jako "afera Koldo" - od imienia Koldo Garcii, bliskiego współpracownika Abalosa. To właśnie Garcia, skazany na 19 lat i osiem miesięcy więzienia, miał być jednym z głównych architektów procederu ustawiania publicznych przetargów na dostawy maseczek ochronnych w szczytowym momencie pandemii Covid-19.
Trzeci z oskarżonych, przedsiębiorca Victor de Aldama, usłyszał wyrok czterech i pół roku więzienia, choć sąd warunkowo zawiesił jego wykonanie w zamian za współpracę ze śledczymi i zobowiązanie do wykonywania prac społecznych. [...]
#wiadomosciswiat #hiszpania #sad #minister #wyrok #wiezienie #korupcja #afera #covid19 #politykazagraniczna #rmf24