Komentarze (11)

Kolekcjoner_dusz

Sąd Najwyższy Królestwa Niderlandów odrzucił w piątek, 17 października, apelację Rosji od orzeczeń sądów niższej instancji, nakazujących Moskwie zapłatę 50 mld dolarów (z odsetkami i karami) za wywłaszczenie aktywów niegdyś największego rosyjskiego koncernu paliwowego, poinformowała agencja AFP.


Odszkodowanie, które do początku 2025 roku przekroczyło z odsetkami i karami 60 mld dolarów, zostało przyznane w 2014 roku trzem firmom powiązanym z byłymi akcjonariuszami Jukosu: Yukos Universal, Hulley Enterprises i Veteran Petroleum.

Powodowie twierdzili, że działania państwa rosyjskiego przeciwko Jukosowi i powiązanym z nim osobom i podmiotom doprowadziły do przejęcia koncernu w interesie państwa (Kremla – red.) i przedsiębiorstw państwowych (bogate złoża i spółki Jukosu dostały się Rosnieftowi, który ponad 20 lat temu był mało znaczącą paliwową firmą – red.), niszcząc tym samym ich inwestycje.


Decyzja holenderskiego sądu jest ostateczna, bowiem sąd odrzucił drugą apelację Rosji. Komentując wyrok, Tim Osborne, prezes spółki GML – reprezentującej powodów, powiedział, że jest to „historyczne zwycięstwo”. Decyzja sądu „potwierdza fundamentalną zasadę prawną, że żadne państwo, nawet państwo zbójeckie, takie jak Rosja, nie stoi ponad prawem” – podkreślił Osborne.

manstain

Fajne ale umowmy, sie zero szans aby ta kase odzyskali, zlwaszca w kontekscie, ze Holandia duzo pomaha Ukrainie.

Kronos

@manstain Jest dużo zamrożonych rosyjskich aktywów na zachodzie, być może z tego uda się ściągnąć. Albo komornik zajmie jakieś statki, rurociągi czy inny majątek.

Zresztą kiedyś wojna się pewnie skończy, rosja będzie chciała wrócić do robienia interesów z Europą a dług będzie czekał. Z rosnacymi odsetkami.

manstain

@Kronos Zgadza i przecież, chyba 2 dni temu, odicjalnie niemieckie ministerstwo przyznało, że widzą możliwość odbudowy NS2 ale to Europie bardziej zależy na ich surowcach niż odwrotnie bo bez nich np. niemiecka gospodarka kwiczy.

Ruskie aktywa wbrew temu co obecnie kombinuje EU nie zostną ruszone (odsetki co zabierają to grosze) bo tutaj już wchodzi duża poityka w gre, global jako world reserve curency itd.

Kronos

@manstain Póki trwa wojna nie ma mowy o żadnej odbudowie NS. Po wojnie zresztą też będzie trudno bo cała Europa poza Niemcami będzie protestować.

A ruskie aktywa może nie zostaną wykorzystane na pomoc Ukrainie ale tutaj mówimy o zupełnie innej sytuacji, jest wyrok sądu i zajęcie tego na poczet długu to normalna procedura zgodnie z prawem międzynarodowym.

Nemrod

@Kronos i jakiś akcjonariusz Jukosu dostanie 60 mld $, resztę inne zachodnie firmy a Ukraina usłyszy, że niestety kasa się skończyła.

Kronos

@Nemrod Bez przesady, jeszcze dużo zostanie.

Na całym świecie zamrożone są rosyjskie aktywa o wartości około 300 mld dolarów. Z tego 210 mld euro znajduje się w Europie, w tym 185 mld euro jest zarządzane przez Euroclear. Około 176 mld euro z tej kwoty jest zdeponowane w gotówce, a pozostałe 9 mld euro w papierach wartościowych.

Nemrod

@Kronos I masz już miliardowe wyroki za zerwane umowy gazowe, zabrane majątki zachodnich firm, teraz 1/5 tej kwoty dla Chodorkowskiego...

manstain

@Kronos To nie tyle chodzi o Niemcy ale to w calej Europie energia jest droga: srednio 3Xniz w uSA i 5XChiny a EU się zakiwała bo nie ma skąd jej brać. Sama Norwegia tyle nie ma z Katarem próbowali pyskować aby tam prawa człowiek itd. to im odpowiedzli dosłwonie mordy w kubeł i teraz najlepsze o którym tlylko niszowe portale energetyczne mówią: wraz z rozjwojem AI, kótre zużywa kosmiczne ilości energii, gaz z USA za chwilę będzie przez nich na miejscu wykorzystywany i EU będzie w ciemnie dupie i masz te nerwowe ruchy.

Dlatego masz sytuację, żę już mówią o odbudowie NS2.

Oczywiście idiotyzmy w stylu zieolnych regulacji nie pomagją a zresztą albo masz zieloną energią albo masz tanią energię.

OCzywiście zaraz ktoś wyskoczy z Chinami ale nich sobei poczyta co to jest base load.

Pstronk

@manstain Daj linka z wypowiedzią niemieckiego ministerstwa ( jakiego ministerstwa ?)

xniorvox

Jakby ktoś się zastanawiał, ile to jest 60 miliardów dolarów – to nieco mniej niż PKB Białorusi i nieco więcej niż roczny polski budżet obronny. Można za to kupić np. czterdzieści gazociągów Baltic Pipe po półtora miliarda za sztukę, albo sześć tysięcy kilometrów drogi ekspresowej.

Zaloguj się aby komentować