Komentarze (8)

666

ale wiesz ze od tego czasu ubylo 150k-200k orkow i tysiace sztuk sprzetu? to jest cel USA a nie spektakularne akcje ukrainy

666

@bleblebator-bombambulator wg mnie tempo dobre, tylko w problem polega na tym ze jest ich wiecej niz Ukraincow

nadalniewiempoco

Te blisko ~10 instalacji Patriotów też chyba nie pójdzie w tym wypadku na miasta a do ochrony baz lotniczych i infrastruktury. Ostatnie niszczenie baz OPL na Krymie też chyba było podkładką pod tą okazję.


Czy zaczną napierdalać wreszcie w głąb rosji z i razić ich podczas snu jak to robią teraz bombowce strategiczne i ich systemy KH? F-16 rażą do wysokości może 30000 stóp, pewnie nadal nie będą zagrożeniem dla TU-95...

bleblebator-bombambulator

@nadalniewiempoco

Będą raczej uzywane do odzyskania krymu.

Rok temu ofensywa nie udała się, bo ruskie postawili na drodze miliony min. Trzeba je było trałować a trały były łatwym celem dla ruskich śmigłowców szturmowych

ivaldir

@nadalniewiempoco 30000ft to lataĵą samoloty pasażerskie. F-16 ma service ceiling na 50000ft, a taki AIM-120 lata na 21-35km w zależności od wersji. I to są publicznie dostępne dane, a ile jest naprawdę to kto wie..

nadalniewiempoco

@nadalniewiempoco 30000ft to lataĵą samoloty pasażerskie. F-16 ma service ceiling na 50000ft, a taki AIM-120 lata na 21-35km w zależności od wersji. I to są publicznie dostępne dane, a ile jest naprawdę to kto wie..


@ivaldir Ja sam oczywiście ekspertem nie jestem. Powołuje się tutaj na zdanie płk. Krystian Zięć z dnia dzisiejszego który w wywiadzie jasno wyjaśnił że F16 wyżej nie podleci i nie będzie stanowił zagrożenia dla bombowców strategicznych. Aby zapewnić Ukrainie ochronę w powietrzu należałoby wyposażyć ich w maszyny typu F15, F22 albo Europejskie ETF.


Trochę ta jego wypowiedź miała w sumie mało entuzjastyczny wydźwięk...


"Pułkownik rezerwy Krystian Zięć to jeden z pierwszych polskich pilotów-instruktorów F-16, współtwórca systemu szkolenia na te myśliwce w Polsce i obecnie ekspert Fundacji Alioth, zajmującej się zwiększaniem świadomości społecznej nt. bezpieczeństwa."


https://www.youtube.com/watch?v=KlmhtwGJr-w

ivaldir

@nadalniewiempoco Dlatego Ci odpisałem, bo niestety tak spłyciłes i odarłeś z kontekstu swoją wypowiedź, że poprostu zrozumiałem ją nie tyle źle, co kompletnie inaczej.

Tak, F-16 nie podlecą i nie zestrzelą ruskich bombowców strategicznych (raczej, choć ruskie tępaki mogą coś odjebać, że się uda). Bombowce wypuszczają rakiety i bomby szybujące możliwie głęboko nad terytorium rosji i podlecenie F-16 w zasięg strzału byłoby szalenie ryzykowne - OPL w głebi ruskiego terytorium ma się zapewne nieźle, do tego są myśliwce eskortujące bombowce i cała chmara innych. Obecnie, bez F-16, zasięg rażenia ukraińskich myśliwców jest bardzo ograniczony. F-16 z AIM-120 znacząco ten zasięg zwiększy. Ruskie dobrze o tym wiedzą i będą musieli trzymać bombowce dalej, co może np. uniemożliwić użycie np. bomb szybujących.

Pułap w tej układance to jedna z tysięcy zmiennych, ale jak F-16 mogą wpłynąć na działania frontowe jest dość jasne: odepchnięcie ruskiego lotnictwa, które obecnie panoszy się nad linią frontu, pozwoli oddziałom lądowym na większą swobodę w działaniu i skuteczność. Tyle i aż tyle.

Zaloguj się aby komentować