Na samym początku uprzedzam, że to nie jest wpis stricte o programowaniu, ale dla wielu z was powiązany.

Dostałem maila od księgowej, że w przyszłym Anno domini 2024 nie możemy już wystawiać faktury jak do teraz. Mamy na horyzoncie (lipiec 2024) #ksef .

W związku z tym wołam tu #jdg #b2b #programowanie (bo dużo z was na pewno jest na b2b), by spytać się czy testowaliscie już aplikację.

Od jakiegoś czasu dostępny był system testowy i OpenAPI, przegapiłem ten moment, ale zacząłem sobie obrabiać to OpenAPI.

Opecnie używam sobie aplikacji online do obsługi faktur związanych z firmą, wysłałem im mail na kontakt "jak tam support ksefu?" (oczywiście pytanie było inaczej sformułowane), lecz czekam juz kilka dni.

W sumie im wcześniej zacznę to robić, tym większa wprawa w tym będzie i tu pojawia się pytanie.

Jak dobrze zrozumiałem, teraz KSeF błogosławi fakturę i jest "ważna" i jeśli faktury nie ma w KSeF to jest "nieważna" i księgowa mi nie ma jak jej zaksięgować w tym procesie. Tylko co wtedy, jeśli znajdzie się sprzedawca z jakiejś pipeluny co wyśle fakturę papierkiem za np.: moduły do ESP?

Czy ktoś z was używa KSeF już teraz ? Czasami wystawiano mi faktury na projekt używając samofakturowania, usprawniało to ich wystawianie i przepływ ( raport z Jury i Google Apps, choć pewnie je zlikwidują niedługo ). Może coś wiecie na ten temat?

Obrazek dla zasięgu
8937a81d-1691-4234-9375-eebcf0e02a4b
kodyak

Rozumiem że chodzi ci o efakture? Nie, nie używałem ale podejrzewam że będzie jakaś darmowa aplikacja państwowa. Jak nie to pewnie użyje jakiegoś infaktu czy coś podobnego. To tylko faktura więc nic skomplikowanego. Natomiast tak tylko taka faktura będzie ważna. Nie ma zmiłuj. Musi ja wystawić w tej e fakturze stąd podejrzewam że musi być jakaś darmowa państwowa aplikacja

tatarysh

@vinclav ja używam fakturowania.pl i w sumie jestem pewien że ogarną jakąś integrację do tego

pokeminatour

Jeżeli nie wystawiasz faktur w excelu/Wordzie to nic się nie zmieni. Producent doda integrację bezpośrednio - wraz z wystawieniem będzie trafiać do ksef albo będzie jakiś dodatkowy przycisk do wysyłki i tyle.

To będzie obowiązkowe od lipca 2024 więc jest kupę czasu, plus może się przesunąć termin. Póki co jest dobrowolne - czyli testowane jest na produkcji, w międzyczasie pewnie zmieni się kilka razy struktura albo coś więcej stąd pewnie część producentów jeszcze tego nie dodała - po co ma dodawać teraz jak jeszcze coś się zmieni w przyszłości ?


O żadna wprawę nie musisz się martwić ani kombinować na zapas, poprostu wraz z przyciskiem zapisz/zatwierdź będzie uruchamiała się wysyłka do ksef i tak to pewnie będzie zrobione w większości oprogramowań, tak że ktoś kto wyśle fakturę papierkiem żeby mogł ja w ogóle wydrukować będzie musiał ją wysłać do ksefu.

Tak jak teraz masz zrobione z paragonami fiskalnymi - dodając do systemu automatycznie drukuje na drukarce fiskalnej.

Takie rozwiązania muszą i najprawdopodobniej będą idiotoodporne.


Alternatywnie jakieś darmowe stronki do wystawiania faktur mogą mieć to w dupie bo nie będzie im się opłacało i wtedy jest twój problem i będzie trzeba się przerzucić na coś większego i płatnego albo korzystać z jakieś ułomnej państwowej aplikacji.


Nie znajdziesz tutaj nikogo kto z tego korzysta, bo póki cos jest dobrowolne to ewentualnie korzystają z tego osoby które chcą mieć z tego benefity jak szybszy zwrot vatu. Jako księgowy w biurze rachunkowym - nikt u mnie z tego nie korzysta bo po co miałby to robić.

vinclav

@kodyak No do tej pory wystawiałem fakturę, zaznaczałem jpk i vaty do wysłania po dodaniu faktur strzałem aparatu telefonicznego lub pdfa forwardowalem na specjalnego maila i mi z automatu wszystko szło bez problemów, zastanawiam się czy istnieje jakiś przypadek efaktur, w którym będę musiał orzeklepywac te dane w jakiś sposób. Niestety zakończy się znajdowanie faktur po czasie czy korekty rozliczeń jak rozumiem

@tatarysh Nowlasnie ogarnąłem dziś to API do obsługi KSeF i jest łatwe, spodziewam się, że będzie śmigać.

@pokeminatour No właśnie się zastanawiam skąd taka nadgorliwość u mojej księgowej Ale nie wygląda to źle.


Ciekaw jestem co jest możliwe do zrealizowania w przypadku gdy takie coś dostanie się w niepowołane ręce. Pytanie, czy będzie można droga sądowa dochodzić do roszczenia środków do zapłaty za fejkowa fakturę za np.: złoto, której owy podmiot nie kupił. Za dużo jest tu takich dziur mi się wydaje.

kodyak

@vinclav nie rozwiązanie wydaje się być proste. Nie wystawia tam faktury to nie przyjmujesz i nie płacisz. To będzie jak rozumiem nielegalne. Na tym to właśnie polega żeby fejkowe faktury wykluczyc żeby nie było wyłudzeń watu. Do każdej faktury będzie musiała iść płatność. Jak nie pójdzie to koles który nie płaci będzie się musiał spowiadac


Raczej wątpię czy będziesz musiał przeklepywac. Eksport najprawdopodobniej będzie możliwy i będzie mógł też to importować przed wysyłką. Trzeba po prostu znaleźć narzędzie które będzie to obsługiwać. Raczej bez tego producent zginie jako dostawca

vinclav

@kodyak Raczej miałem na myśli możliwość wystawienia faktury przez usługodawcę którego używam, wsadzenie go do ksefu i wtedy co ja mam zrobić? No nie widzę tego inaczej teraz. Nie wiem czy wyrażam się poprawnie, powiedzmy że chciałem kupić esp32 ale nie kupiłem, ale w KSeF stoi faktura na mnie na kwotę. Co wtedy?

kodyak

@vinclav widzę to w dwojaki sposób. Albo będziesz miał możliwość sprawdzenia numeru faktury plus NIP albo wydrukowany dokument będzie miał UPO z ksefu

vinclav

@kodyak No wlasnie nie widzę tego w wersji demo xD, czyli mogę losować NIpy i mają płacić? No chyba raczej nie. Coś tu śmierdzi.

Meverth

@vinclav

@kodyak Raczej miałem na myśli możliwość wystawienia faktury przez usługodawcę którego używam, wsadzenie go do ksefu i wtedy co ja mam zrobić?

nic? Albo inaczej: to samo co robisz z fakturami

No nie widzę tego inaczej teraz. Nie wiem czy wyrażam się poprawnie, powiedzmy że chciałem kupić esp32 ale nie kupiłem, ale w KSeF stoi faktura na mnie na kwotę. Co wtedy?

faktura korygująca.


czyli mogę losować NIpy i mają płacić?

Będzie to działać tak, jak do tej pory. Teraz też możesz wystawić komukolwiek FV, nawet fikcyjnym NIP. Teraz kontrola wpadnie lub nie wpadnie, a w KSeF będzie w systemie i od razu będzie widać, kto ma zapłacić podatek i w jakiej kwocie. Nie zapłaci, to się US do niego uśmiechnie. A czy to fejk FV, wyciąganie zwrotów to będzie się długo walczyć po sądach. Po uregulowaniu US. Życie


No do tej pory wystawiałem fakturę, zaznaczałem jpk i vaty do wysłania po dodaniu faktur strzałem aparatu telefonicznego lub pdfa forwardowalem na specjalnego maila i mi z automatu wszystko szło bez problemów, zastanawiam się czy istnieje jakiś przypadek efaktur, w którym będę musiał orzeklepywac te dane w jakiś sposób. Niestety zakończy się znajdowanie faktur po czasie czy korekty rozliczeń jak rozumiem

Zdaje się, że powinieneś widzieć w KSeF wszystkie FV, które wystawiłeś i zostały wystawione na Ciebie. Przynajmniej ja tak sobie to wyobrażam. Nie korzystałem z KSeF, znając twórcę, to będę ostatnim, który zacznie z tego korzystać 

vinclav

@Meverth

Nie cierpię biurokracji. Ja już od początku wiem, z Progile zaufanym też pisałem integrację jak wyszedł do obiegu obowiązkowego. Syf straszny, tu będzie tak samo, choć widzę, że mają na pokładzie kogoś z jajami skoro openApi (standard swaggera z 2012 roku) po 10 latach wprowadzili xD


Stąd mój post w sumie. Bo wiesz, oprogramowanie miło się używa, ale jak przychodzi papier z US to już mniej.

tmg

@vinclav oczywiście, że wiemy dużo o KSeF. Wiem nawet więcej niż mi potrzeba a mianowicie, że to programistycznie niezły syf który miał wystartować już rok temu ale się na szczęście z tego wycofali. Mógłbym napisać posta dlaczego tak uważam ale szkoda czasu na to. W każdym razie jakaś krytyka do nich doszła bo nowa schema jest już bardziej realistyczna i ogólnie coś tam poprawili.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o stronie programistycznej to jest temat na tym forum. To chyba jedyne miejsce gdzie można otrzymać jakąś odpowiedź od "społeczności".

Ja ten temat ogarnąłem programistycznie i na instancji testowej (uwaga: tam ma każdy dostęp więc trzeba anonimizować dane). Teraz będzie księgowość to testować na instancji demo (działa jak produkcja tylko nie idzie do US).

U mnie będzie to wyglądać tak, że program sprzedażowy będzie wystawiał faktury które mój kod prześle w nocy do KSeF. Oczywiście możesz pytać czy producent apki którą używasz to zaimplementuje. Jest duża szansa że tak ale uwaga, nie licz raczej że będzie to darmowe. Znam już dwóch dostawców gdzie wiem że będzie to płatne i to za każdą wysłaną fakturę (i to całkiem słono sobie liczą). Jeśli nie zaimplementuje to są trzy opcje: wystawiać faktury w KSeF (web i aplikacja), zmienić dostawcę softu księgowego lub zrobić to co ja czyli kod integrujący z KSeF.

tatarysh

@tmg jeśli będzie tak jak piszesz, to ja prawdopodobnie się przesiądę do wystawiania faktur na soft webowy dostarczony przez "państwo". nie będzie mi się chciało bawić w jedną lub dwie faktury w miesiącu

Marchew

@tmg

Oczywiście możesz pytać czy producent apki którą używasz to zaimplementuje. Jest duża szansa że tak ale uwaga, nie licz raczej że będzie to darmowe. Znam już dwóch dostawców gdzie wiem że będzie to płatne i to za każdą wysłaną fakturę (i to całkiem słono sobie liczą).

Stan przejściowy, docelowo jeśli dostawca softu KSeF'u nie wprowadzi, prawdopodobnie będzie to jego koniec, ksef ma być przecież obowiązkowy.

vinclav

@Marchew to jest w teorii pięknie, a w praktyce trochę, inaczej

Marchew

@vinclav Sugerujesz że firmy które wystawiają dziesiątki/setki faktur dziennie będą prowadzić "podwójny" obieg? Jeden aby było po staremu, drugi aby zaspokoić KSeF? Nie jestem z księgowości, więc może nie rozumiem. Ale wydaje mi się to dość abstrakcyjne.

Najbardziej popaprane że wejdzie nowa wersja JPK z dodatkowymi tabelkami na ksef ( ͡° ͜ʖ ͡°)

vinclav

@Marchew Nie wiem, spodziewam się powstania oddzielnych prawników KSeF, dodatkowy "księgowy".

Marchew

@vinclav Pół żartem, czekam z niecierpliwością aż mój januszex wyjdzie z siebie 1 lipca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

vinclav

@Marchew No generalnie to myślę, że będzie piekło w takich przypadkach. Nie za bardzo wiem, czy to dobrze dla ludzi, ale może. Nie wiem. Moja księgowa będzie mieć "specjalistę" od ksefu. Zaczyna być ciekawie jeśli jest tak, że rozwiązanie problemu spowoduje 30 innych xD

Marchew

@vinclav Wiesz, jeśli ktoś używa softu z pudełka np. takiego: https://www.youtube.com/watch?v=LbQOl7Wkgp8

wystawia wtedy fakturę tradycyjnie i jedynie klika "wyślij go ksef", tak samo odbieranie: "odbierz z ksef".

I to odbieranie jest super, zamiast wklepywać 10 faktur ręcznie, po prostu klikasz, bo ktoś wystawiając ją, musiał ją do KSeF wpuścić.

Teoretycznie zbawienie i usunięcie papierologii.

Zapewne też taki system w pewnym stopniu utrudni życie tym którzy na fakturach czarują, chociaż zapewne otworzy furtki do innych niecnych sztuczek.

Piekiełko może się zacząć tam, gdzie soft customowy pisany przez dział IT firmy...


Zresztą co ja tam wiem, poczekamy do lipca, zobaczymy. Tak czy siak, każdy będzie musiał być z softem od faktur na bieżąco. A kto ma tylko kilka faktur, wklepie przez rządowe www.

Marchew

@vinclav w Comarch też wygląda pięknie: https://www.youtube.com/watch?v=dUQxoayBsAA

No ale to materiał referencyjny.

Czekam z niecierpliwością.

vinclav

@Marchew 

>koszmarch

Haha bentlej się sam nie zrobi.

Gówno mnie obchodzi, taka integrację się pisze w dwa śniadania.

Mi zależy żeby wiedzieć co jest tu nie tak, bo widzę,że sporo, a z hejto zrobiło sie Facebook xD

vinclav

@tmg No mam za sobą już pierwsze wrażenia, i jest powiem grubo. Ten wątek świetnie pomaga z integracją, na początku. Miałeś rację, syf okropny.

Zaloguj się aby komentować