Na grzyby zimą? Jeszcze jak!
Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zima również jest dobrą porą roku do zbierania grzybów. W tym okresie występuje kilka gatunków jadalnych i smacznych grzybów. Dziś zaprezentuję Państwu jeden z nich:
  1. Płomiennica zimowa (dawniej zimówka aksamitnotrzonowa, łac. Flammulina velutipes), zwana także grzybem enoki -> tutaj link do atlasu
Grzybek ten jest bardzo powszechny i występuje od jesieni do wczesnej wiosny. Nie straszne są mu śniegi.
Gdzie go szukać? Owocniki wyrastają w kępkach na drewnie drzew liściastych, głownie wierzb, olsz, topoli, wiązów, rzadziej buka, bardzo rzadko świerku.
Z czym można pomylić? Z racji charakterystycznej pory roku raczej z niczym, ale podobna może być maślanka wiązkowa -> tutaj link
Tutaj mała charakterystyka (za portalem nagrzyby.pl):
Owocnik - pomarańczowożółty, miodowożółty do brązowawo-żółtego, w centrum ciemniejszy, 2-12 cm, młody wypukły, potem spłaszczony, stary powyginany. Powierzchnia gładka, lekko przyprószona, w czasie wilgoci silnie śluzowata i błyszcząca. Brzeg jaśniejszy.
Blaszki - dość rzadko ustawione, różnej długości, przyrastają do trzonu, barwy białawej z wiekiem żółtawe lub ochrowożółtawe.
Trzon - wysokość 3-12 cm, grubość 0,2-0,5cm; kolor szczytu żółtawy, żółtoczerwony, w pozostałej części ciemnobrązowy lub prawie czarnobrązowy; cylindryczny, centralny u podstawy niekiedy korzeniasty u szczytu nagi, w pozostałej części aksamitny (ciemnieje stopniowo w dolnej części).
Miąższ - biały, kremowy, później żółtawy, nie zmienia barwy po przekrojeniu, cienki; smak - łagodny i nieokreślony; zapach - łagodny, niewyraźny lub korzenny.
Wysyp zarodników - biały.
Właściwości prozdrowotne
Oprócz tego, że grzyb jest bardzo smaczny (jemy kapelusze), spożywanie zimówek zwalcza choroby cywilizacyjne (stres, bezsenność). Z płomiennic wyizolowano antybiotyk flammulinę, która pomaga w zwalczaniu nowotworów, w tym mięsaka Ewinga. W medycynie ludowej zimówka używana jest jako lek przeciwko stanom zapalnym.
#ciekawostki #grzyby #ciekawostkigrzybowe #gruparatowaniapoziomu #natura #las #przyroda #hobby #zdrowie
cbd4bef4-0d78-4e14-94f8-0774a153b079
2bcc42cb-86a9-43ef-8795-3a638d12d8e4
Ragnarokk

@Slavica Płomiennica rośnie co roku u mojej matki na ogródku. Nigdy nie zrywałem, ba, nigdy jej nie jadłem nawet, ale jak jestem na święta chodzę oglądać

Slavica

@Ragnarokk Może spróbujesz kiedyś? Jeśli jest z dala od spalin samochodowych i innych większych zanieszyczczeń oczywiście

Ragnarokk

@Slavica Tam to rośnie 10 na krzyż, aż szkoda zrywać, za ładne. Kiedyś jak w lesie znajdę - czemu nie?

Slavica

@SUQ-MADIQ To Ty jesteś tym marynarzem z wypoku?

SUQ-MADIQ

@Slavica marynarzem nie, armatorem tak

Stefan_Badyl

@SUQ-MADIQ amator grzybów

ratty

@Slavica Oo u mnie na podwórku teraz rośnie, właśnie pod wierzbami, ale myślałam że to jakieś trujące psiaki

Panda

Ciekawe z tym stresem czy bezsennością

Slavica

@Panda być może związane jest to z występowaniem witamin z grupy B, kwasem foliowym, czy żelazem, które występują w tych grzybkach. Niestety nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, to nie będę zgadywał. Na grzybach się znam :)

Grzybiarz

@Slavica jadłem w tym roku pierwszy raz sosik z płomienicy - niebo w gębie!

PiesTaktyczny

@Slavica czy o tej porze roku można zbierać coś czego raczej nie idzie pomylić z trującym grzybem, jeśli nie zbierało się tego z kimś wcześniej?

Slavica

@PiesTaktyczny raczej wszystko, bardzo mało grzybów rośnie o tej porze roku. Płomiennicy i uszaka bzowego nie pomylisz z niczym. Do boczniaka może być podobny łycznik późny, ale ma pewne cechy odróżniające go. Możesz jeszcze trafić na trzęsaka pomarańczowo-żółtego, ale to taki nadrzewny, galaretowaty grzybek. Ja tych grzybów z nikim nie zbierałem, a zajadam się od lat.

Zaloguj się aby komentować