Marksizm kulturowy czyli największa bzdura jaką wymyśliła prawica cz. 2

Marksizm kulturowy czyli największa bzdura jaką wymyśliła prawica cz. 2

hejto.pl

Wstęp


Oto obiecana druga część artykułu o teorii spiskowej o marksizmie kulturowym. Będzie ona zdecydowanie krótsza i będzie bardziej koncentrowała się genezie samego pojęcia, oraz na faktycznym wyjaśnieniu współczesnych zjawisk. Mam nadzieje, że lektura będzie przyjemna

Link do części pierwszej macie tutaj.



Geneza pojęcia marksizmu kulturowego


Samo pojęcie marksizmu kulturowego ma prawdopodobnie swoje źródło jeszcze z lat 20 okresu międzywojennego w Niemczech kiedy to naziści zaczęli stosować pojęcie bolszewizmu kulturowego w celu potępienia świeckich, modernistycznych i postępowych ruchów społecznych. W latach 90 w USA gdy zimna wojna została przez wygrana przez amerykanów, dwóch konserwatystów, Paul Weyrich i William Lind zaczęli promować pojęcie marksizmu kulturowego, którą utożsamiali z poprawnością polityczną. Uważali oni, że ameryka przegrała wojnę kulturową. Ostatecznie pojęcie marksizmu kulturowego przeszło do mainstreamu dopiero za sprawą konserwatywnego polityka i publicysty Patricka Buchanana. Później termin ten przejęła alt prawica w roku 2010 i jeszcze bardziej je wypromowała.

Do Polski to pojęcie przeszło za sprawą postaci Maxa Kolonko gdy ten jeszcze cieszył się popularnością i uznaniem w internecie. Dopiero jednak za sprawą postaci historyka, Krzysztofa Karonia, idea istnienia marksizmu kulturowego na dobre zawitała na naszym podwórku. Co zabawne sam Karoń praktycznie nie używał terminy marksizmu kulturowego, ale wielu zwolenników tej teorii spiskowej podpinało się pod to co pisał do dziś.

Jeśli mam być szczery popularność tezy, że w ogóle istnieje coś takiego jak marksizm kulturowy wynika dla mnie z faktu, że po zimnej wojnie i upadku odwiecznego wroga ameryki jakim było ZSRR, tamtejsza prawica w USA potrzebowała nowego wroga. W przypadku Polski była to raczej reakcja na błyskawiczne zmiany społeczne jak marsze LGBT czy napływ zachodnich wartości na co nie byliśmy zwyczajnie gotowi mentalnie i potrzebowaliśmy wyjaśnienia przyczyny tego wszystkiego.

Faktyczne przyczyny obecnych zjawisk


Pozostaje jednak pytanie co faktycznie jest przyczyną obecnych zjawisk społecznych takich jak upadek tradycyjnych wartości, multikulturalizm czy zwiększony nacisk na różnorodność. Odpowiedź jest tu dość skomplikowana bo przyczyn jest wiele i żadna z nich nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z tak zwanym marksizmem kulturowym.

Po pierwsze w grę wchodzi liberalizm społeczny. Ideologia liberalna sama w sobie kładzie spory nacisk na indywidualizm i szacunek do każdej jednostki, niezależnie od jej religii czy preferencji seksualnej czy tożsamości płciowej i nie potrzeba do tego żadnego odwoływania się do marksizmu. Liberalizm też od czasów oświecenia był też krytyczny względem religii czy kościoła czyli jeszcze zanim ten cały marksizm powstał.

Po drugie przyczyna leży w samym kapitalizmie. Burżuazji opłaca się ściągać tanią siłę roboczą w postaci imigrantów którzy za niską pensje są gotowi wykonywać zawody, których biały człowiek wykonać by nie chciał. Burżuazji podoba się też fakt, że kobiety bardziej koncentrują się na robieniu kariery niż wychowywaniu dzieci co jest tożsame często ze współczesnym feminizmem. Ostatecznie też burżuazji opłaca się zamieszczanie tęczowych banerów na swoich reklamach bo osoby queer według badań są bardzo wiernymi i chętnymi konsumentami dla marek które wspierają ich mniejszość. Wszystko to odbywa się w ramach nowego, inkluzywnego tęczowego kapitalizmu, ale celem dalej jest zysk.

To jednak nie koniec, bo konserwatywny socjolog Daniel Bell w swojej książce "Kulturowe sprzeczności kapitalizmu" pisał, że kapitalizm jest w pewnym sensie w rozkroku. Z jednej strony panuje potrzeba by promować etykę protestancką czyli przywiązanie do pracowitości, zaradności i przedsiębiorczości by zachęcać pracowników do dalszej produktywności. Z drugiej współczesny kapitalizm dużo bardziej niż kapitalizm w 19 wieku przywiązuje wagę do konsumpcji która w ogóle napędza tą produkcje. Dlatego kapitaliści promują też hedonizm, odrzucenie tradycyjnych norm i komercjalizacje wszystkiego.

Po trzecie przyczyną jest zwyczajnie nieprzystawanie dawnych wartości do obecnie zmieniającego świata. O tym pisał Deleuze, że wraz z rozwojem technokapitalizmu tradycyjne formy tożsamości zaczną zanikać. Jakby to ujął Bauman, nastaje coraz bardziej tak zwana płynna nowoczesność gdzie nic nie już stałe i pewne. Wszystko ulega zmianie. Dziś płynne staje się pojmowane płci, ale wraz z rozwojem technologii cyborgizacji czy modyfikacji genetycznych, również samo człowieczeństwo będzie stać pod znakiem zapytania.

Po czwarte to też same mniejszości stały się głośniejsze. Daniel Bell zauważył, że czarni zaczęli wywierać coraz większy wpływ na społeczeństwo gdy zaczęła wzrastać ich liczba w wielkich miastach. Obecnie politycy w USA muszą przymilać się do głosów czarnych czy Latynosów bo białych jest coraz mniej, a z kolei ich liczba stale przybywa bo ciągle występuję napływ nowych imigrantów i mają oni wyższy wskaźnik urodzeń.

Po piąte to współczesne pokolenia poszukują coraz to nowych form tożsamości. Polski pisarz science fiction Jacek Józef Dukaj w jednym ze swoich esejów zauważył, że współcześnie żyjemy w epoce postpiśmiennej. Znaczy to mniej więcej tyle, że współczesne pokolenie bardziej niż pismem rozumie świat poprzez obrazy czyli media wizualne, a nie pisane. Z tego jednak też względu bardziej koncentruje się na idei przeżywania danego dzieła, a nie jego rozumienia. Młody człowiek próbuje wszystko przeżywać i poczuć i to ma dla niego wartość priorytetową, a nie próba dojścia do jakieś abstrakcyjnej prawdy. Z tego też względu i samą płeć jest dla niego pojęciem względnym i zależnym od jego własnego widzimisię. Dlatego, dla niego to normalne, że dziś rano czuje się kobietą, a wieczorem mężczyzną, a w nocy kimś pomiędzy. Winna jest tu jednak współczesna technologia.

Zakończenie

Mógłbym pewnie podać więcej przyczyn, ale mi się nie chce. Chciałem tylko zaprezentować bardziej socjologiczne rozumienie przyczyn, zamiast zwykłego szurstwa jakie promuje obecnie prawica, że za wszystkimi zmianami stoi jakiś spisek lewaków, którzy chcą obalić kościół i religie. Na tym kończę temat marksizmu kulturowego. Kolejny wpis ukaże się niebawem.

#revoltagainstmodernworld #antykapitalizm #polityka #filozofia #socjologia #historia

Komentarze (11)

TRPEnjoyer

Do Polski to pojęcie przeszło za sprawą postaci Maxa Kolonko gdy ten jeszcze cieszył się popularnością i uznaniem w internecie. Dopiero jednak za sprawą postaci historyka, Krzysztofa Karonia, idea istnienia marksizmu kulturowego na dobre zawitała na naszym podwórku.


xDDDDDDD

Tak jak ponad 30 lat temu Bobmark International sprowadził do nas pegazusa, by Polacy mieli na czym grać w Super Mario, tak tez dekadę(?) temu Mariusz Max Kolonko sprowadził na własnych barkach jedno pojecie z USA do PL, niczym kaganek oświaty.


. Młody człowiek próbuje wszystko przeżywać i poczuć i to ma dla niego wartość priorytetową, a nie próba dojścia do jakieś abstrakcyjnej prawdy. Z tego też względu i samą płeć jest dla niego pojęciem względnym i zależnym od jego własnego widzimisię. Dlatego, dla niego to normalne, że dziś rano czuje się kobietą, a wieczorem mężczyzną, a w nocy kimś pomiędzy. Winna jest tu jednak współczesna technologia.


Ło matko bosko <o>

I ty po napisaniu tego śmiesz wyzywać innych od "szurstwa".

f970d341-e5d9-42f2-b935-66abac63688b
Al-3_x

@TRPEnjoyer 

temu Mariusz Max Kolonko sprowadził na własnych barkach jedno pojecie z USA do PL, niczym kaganek oświaty.


Jeśli pytasz mnie czy on jako pierwszy użył sformułowania "marksizm kulturowy" w naszym języku to powiedziałbym, że według mojej wiedzy owszem. Jeśli uważasz, że już ktoś wcześniej spopularyzował to pojęcie w naszym języku przez Maxem Kolonko to z chęcią posłucham o kim mowa. Nie żeby to miało znaczenie, bo samo pojęcie i tak wywodzi się z USA...


I ty po napisaniu tego śmiesz wyzywać innych od "szurstwa".


Tak śmie. Masz tu całą liste dziwnych tożsamości płciowych które powstały w ciągu kilku ostatnich lat.


https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_gender_identities

TRPEnjoyer

@Al-3_x Będę miły i coś ci wytłumaczę: weź kalendarz i sprawdź, od kiedy w PL spopularyzował się internet (podpowiedź: szukaj po TP S.A.), kiedy powstał Reddit, 4chan, kiedy Twitter się spopularyzował w PL, kiedy Youtube etc. Szczyt popularności Kolonki w internecie to chyba 2012-2014. Polacy w Tibii ponad 15 lat temu się wykłócali z Brazylijczykami, po 2010 mnóstwo młodych ludzi czytało/oglądało zachodnie media społecznościowe.


Twierdzenie, że jedna osoba mogła coś przynieść zewnątrz, niczym statek na malutką wysepkę na pacyfiku, to KOMPLETNE niezrozumienie realiów współczesnego świata, że aż boli. Kolonko najwyżej mógł pomóc popularyzować to pojęcie w swojej bańce, tak samo jak Karoń w swojej własnej małej bańce. Jakby oni nigdy nie istnieli, te informacje w formie dyfuzji informacji normalnie przeszłyby między krajami tak czy siak, jak to robiły wcześniej http://krytykant.com/archiwum/siedem_rodzajow_zlej_sztuki_wspolczesnej/ i jak to robią teraz mocniej za sprawą np natrętnego Netflixa. Co następnego się dowiem, że Chodakowska rozpowszechniła w PL bycie fit, bo wcześniej nikt na to nie wpadł? Jedyny przypadek z głowy, co mi na myśl przychodzi, gdzie pojedyncza osoba coś rozsławiła.. to Małysz i skoki narciarskie. Rzeczywistość obecnie prawie nigdy tak nie działa, nie ogarniasz, a śmiesz innych pouczać.


Tak śmie. Masz tu całą liste dziwnych tożsamości płciowych które powstały w ciągu kilku ostatnich lat.


Nie chce mi się tego szurstwa komentować, idź może do ludzi od microchipów 5G Bila Gejtsa powiedzieć im, by się pozastanawiali lepiej, jakiej są płci. Będziecie mieć ciekawą pogawędkę na pewno.

Al-3_x

@TRPEnjoyer 

Będę miły i coś ci wytłumaczę: weź kalendarz i sprawdź, od kiedy w PL spopularyzował się internet (podpowiedź: szukaj po TP S.A.), kiedy powstał Reddit, 4chan, kiedy Twitter się spopularyzował w PL, kiedy Youtube etc. Szczyt popularności Kolonki w internecie to chyba 2012-2014. Polacy w Tibii ponad 15 lat temu się wykłócali z Brazylijczykami, po 2010 mnóstwo młodych ludzi czytało/oglądało zachodnie media społecznościowe.


Absolutnie nie twierdze, że żaden polak nie spotkał się z pojęciem "Marksizm Kulturowy" przed 2012 rokiem ani, że sam Kolonko był konieczny by to pojęcie do nas przeszło. Natomiast to w dużej mierze przez postać Maxa Kolonki, polska prawica zaczęła popularyzować i rozpowszechniać ten termin na własnym gruncie. Jeśli uważasz, że się mylę to musiałbyś wykazać, że termin ten był już powszechnie używany przed rokiem 2012. I to nie tylko w internecie, ale i w gazetach czy telewizji przez polityków jak to ma miejsce obecnie.


Nie chce mi się tego szurstwa komentować, idź może do ludzi od microchipów 5G Bila Gejtsa powiedzieć im, by się pozastanawiali lepiej, jakiej są płci. Będziecie mieć ciekawą pogawędkę na pewno.


Co? O czym ty teraz gadasz xD?

Al-3_x

@TRPEnjoyer 

Nie chce mi się tego szurstwa komentować, idź może do ludzi od microchipów 5G Bila Gejtsa powiedzieć im, by się pozastanawiali lepiej, jakiej są płci. Będziecie mieć ciekawą pogawędkę na pewno.


Spytam jeszcze inaczej bo mam wrażenie, że doszło tu do jakiegoś dużego nieporozumienia. Czy ty w ogóle w pełni zrozumiałeś o co mi chodzi xD?

TRPEnjoyer

@Al-3_x 

Natomiast to w dużej mierze przez postać Maxa Kolonki, polska prawica zaczęła popularyzować i rozpowszechniać ten termin na własnym gruncie. Jeśli uważasz, że się mylę to musiałbyś wykazać, że termin ten był już powszechnie używany przed rokiem 2012. I to nie tylko w internecie, ale i w gazetach czy telewizji przez polityków jak to ma miejsce obecnie.


Po pierwsze, to raczej ty powinieneś udowadniać, że Maksiu rozpowszechnił ten termin bardziej niż ogólnie trendy wymiany informacji na zachodzie by na to wskazywały - wg google trends (niezbyt dobre do tego narzędzie, ale super łatwo dostępne) popularność to hasło zaczęło zyskiwać po 2016r https://en.wikipedia.org/wiki/Woke Jak się przypatrzysz, to dziwnie pokrywa się (z pewnym lagiem) ze wzrostem popularności woke i innych progresywnych ruchów.

Dla mnie to jak gadanie, że Niekryty Krytyk rozsławił w PL Youtube - odwrotnie, to potężna siła, jaką był wschodzący YT pomogła Niekrytemu, on był tylko najgrubszą kropką na mapie polskiego Youtube, nic więcej. Twierdzenie, że polska prawica przyjęła ten zwrot, bo 2 gadające głowy o nim wspominały, to dawanie tym ludziom mocy sprawczej, jakiej nigdy nie mieli, robienie z tej prawicy debili potrzebujących "spoonfeedingu" informacji ze świata - a tak naprawdę to jest to nie rozumienie jak działa świat przez autora tych tez.


Dołóż do pieca i napisz jeszcze, że Polki nie były jakoś oburzone i wiele nie robiły po zakazie aborcji, dopóki Marta Lempart

im nie pomogła. Jak się bawić, to się bawić.


Spytam jeszcze inaczej bo mam wrażenie, że doszło tu do jakiegoś dużego nieporozumienia. Czy ty w ogóle w pełni zrozumiałeś o co mi chodzi xD?


Wiesz, co to jest "nieporozumienie"? Np to:


Dziś płynne staje się pojmowane płci(...)


Taka konwersacja będzie mieć 2 zalety:

  1. Pogadasz sobie z kimś na twoim mniej-więcej poziomie rozumienia świata

  2. Zrozumiesz, dlaczego "dyskusja" z taką osobą to strata czasu


..a po zaliczeniu drugiej bazy powinieneś już wiedzieć, dlaczego nie chce mi się poważnie na te linki odpisywać.

Al-3_x

@TRPEnjoyer 


wg google trends (niezbyt dobre do tego narzędzie, ale super łatwo dostępne) popularność to hasło zaczęło zyskiwać po 2016


Cultural Marxism conspiracy theory


Originally found only on the far-right political fringe, the term began to enter mainstream discourse in the 2010s and is now found globally.


A według wikipedii, pojęcie to przeszło do politycznego mainstreamu w USA w 2010, więc to po pierwsze. Krytyka idei wokeizmu przyszła później.


Po pierwsze, to raczej ty powinieneś udowadniać, że Maksiu rozpowszechnił ten termin bardziej niż ogólnie trendy wymiany informacji na zachodzie by na to wskazywały


Po drugie to ty zacząłeś wychodzić z tezą, że się mylę, a ja cie poprosiłem o podanie konkretnego dowodu, że pojęcie marksizm kulturowy było powszechne w naszej rodzimej mowie potocznej już przed 2012 roku kiedy to Max Kolonko zaczął go używać w swoim programie. Jeśli nie jesteś wstanie mi podać takiego dowodu i jedynie zasłaniasz się tym, że polacy umieją into angielski i wchodzą na zagraniczne strony to rzeczywiście nie mamy o czym rozmawiać. Wystarczyło natomiast byś podał przykład jakiegoś polityka czy dziennikarza popularnego, który używa terminu "Marksizm Kulturowy" przed rokiem 2012 i tyle. Jesteś wstanie to zrobić czy nie?


..a po zaliczeniu drugiej bazy powinieneś już wiedzieć, dlaczego nie chce mi się poważnie na te linki odpisywać.


Ale to ty mi wysyłasz cały czas jakieś linki. Ja ci wysłałem tylko jeden link. Do wikipedii zgodnie z którą w ostatnich latach pojawiło się całe mnóstwo różnych tożsamości płciowych. Ja ich nie wymyśliłem tylko pokazują, że one istnieją (przynajmniej na papierze). Mamy obecnie grupę młodych młodych osób, które podpinają się pod te tożsamości, albo wręcz tworzą sobie nowe. Są też przypadki osób, które uważają, że ich poczucie tożsamości płciowej jest zmienne. Określa się to mianem Gender fluidity.


Gender fluidity


Podałem więc po prostu pewien fakt istniejącego obecnie, społecznie zjawiska. Być może się ze mną nie zgadzasz, ale dla mnie jest to pewnego rodzaju dowód, że pewnej grupy młodego pokolenia rozumienie płci jest płynne w tym sensie, że nie jest ono ścisłe i jasno określone tylko bardziej relatywne i zmienne. Nie ma tu po prostu jasnego podziały na kobietę i mężczyznę tylko istnieją różne odmiany płci, które nie są dla nikogo stałe.


Opisałem więc pewne zjawisko, a potem podałem wyjaśnienie tego zjawiska czemu myślenie młodego pokolenia jest takie, a nie inne i to nawet nie moje tylko Dukaja na którego się powoływałem. O ile w przypadku Maxa Kolonki jedynie stosowałeś różnego rodzaju wybiegi, wciąż nie podając konkretnego dowodu o który cie prosiłem, o tyle tutaj stosowałeś jedynie szyderstwo i aroganckie zaczepki. W żadnym wypadku nie byłeś wstanie ułożyć konstruktywnej krytyki, a pozujesz na jakiegoś intelektualistę 200 IQ. Jeśli nie masz mi nic sensownego do powiedzenia to masz racje. Ta dyskusja jest bezsensu.

qidomosobeqe

"zamiast zwykłego szurstwa"


@Al-3_x Ten wysryw to kwintesencja szurstwa.

Al-3_x

@qidomosobeqe Lubie rzetelną krytykę na poziomie.

pokeminatour

Dobry wpis. Myślę że kapitalizm też zmierza w stronę tęczowego kapitalizmu aby odwrócić uwagę od burżuazji. Lepiej jest gdy ludzie będą źli na korpo bo promuje takie a nie inne wartości niż źli ze względu na podatki, nierówności społeczne, prawa pracownicze. A na coś ludzie muszą narzekać.


Co do prawicy, trochę szkoda że wierzą w spisek lewaków zamiast zastanowić się czy ich zasady są atrakcyjne w dzisiejszym świecie pełnym indywidualizmu i hedonizmu, tego nie trzeba promować, taka jest ludzka natura.

hellgihad

Bardzo dobry wpis, lepszy niż poprzedni który był trochę chaotyczny, ale widzę że zjeżyłeś prawilniaków którzy będa się oburzać nawet na takie dość bezstronne imo rozkminy zamiast próbować zrozumieć dlaczego te zjawiska występuja.

Też mi się nie do końca podoba cała ta kultura woke ale nie próbuję udawać że zawrócę kijem rzekę ani że takie trendy nie istnieja.

Zaloguj się aby komentować