Wesprzyj nas i przeglądaj Hejto bez reklam

Zostań Patronem
#konstruktorelektrykamator
Gooooooodddd mooooorrrrnniing!
Jak się czujecie? Jak poziom serotoniny?
Ja mam kilka powodów żeby był wysoki.

Po primo.
Primitive Technology wrzucił nowy film. No normalnie za kilka odcinków to będzie budował turbosprężarki z tej gliny.
https://youtu.be/1799Rqn71A8

Po secundo
Skończyłem obszywanie rozdzielnicy głównej. #elektryka #remontujzhejto
Kilka małych zmian, kilka elementów doszło.
Zostało kilka pojedynczych miejsc na szynach. W rozdzielnicy 2x18 bym się nie zmieścił. Tu też jest ciasno, ale to raczej ze względu na małe gabaryty samej obudowy. 3x18 z EPN jest ponad 10cm wyższa, ale teraz to już po ptakach. Zauważcie że nie ma tutaj żadnego wyłącznika automatycznego tzw esa. Jedyny automat to RCD typ B z ∆I 300mA. Cała reszta to elementy pasywne (jeśli tak można nazwać SPD) i zabezpieczenia topikowe.

Po tercio
Uruchomiłem w końcu #fotowoltaika na #deye. Dzisiaj ma być ładny dzień, mogłoby produkować pełną parą. Ale nie będzie. Dlaczego? Bo jeszcze nie zgłosiłem rozbudowy do OSD i ustawiłem ograniczenie wysyłania mocy na 1,05kW. Bo tyle miałem wcześniej zgłoszonej PV. A mam dwa tygodnie na zgłoszenie to na spokojnie się wyrobię. Ciekawe czy w sumie nie mógłbym już jechać na pełnej mocy i zgłosić w te dwa tygodnie? Dobra, w poniedziałek się ogarnie.
A, i już po uruchomieniu zorientowałem się że przecież muszę jeszcze założyć rdzenie ferrytowe na przewody żeby zakłóceniami nie siało. To wieczorem się zrobi.

Po quarto
Jadę po południu latać szybowcem.
e0ace785-cc9e-439f-9a75-61843e0fb7ad
5f92f0d2-623c-4a6b-863b-8cd0c2c7c7a1
myoniwy userbar
11

Komentarze (11)

@myoniwy po co się zakłada te ferrytowe rdzenie? W sensie czym tak na chłopski rozum objawia się ich brak i te zakłócenia?

@emdet brak ferrytów będzie powodował emisję zakłóceń w postaci wyższych harmonicznych lub po prostu wysokich częstotliwości. A to negatywnie wpływa na inne urządzenia, typu RCD, wszelakie przetwornicę gdzie diody w układzie prostowniczy mogą nie wyrabiać z taką częstotliwością, np niektóre zegarki mogą się spieszyć, szybsza degradacja izolacji (wyższe częstotliwości to większy prąd pojemnościowy czyli mocniejsze grzanie się dielektryka), tyczy się to też degradacji kondensatorów, no i oczywiście emisja fal radiowych. Słabej jakości falowniki lub VFD do silników bez specjalnych przewodów mogą zakłócić pasmo radiowe w promieniu wielu kilometrów.


Po to stosuje się te ferryty, czasami zakładane na przewód, czasami są wbudowane w urządzenie.

@myoniwy a co jest pod tą przydymioną szybką na dole? Jakiś blok połączeniowy?

A co do szybowców to na czym latasz?

@nypel a pod tą szybką jest blok rozdzielczy.

A jaki szybowiec dostanę to nie wiem. To co będzie na lotnisku. Pierwszy raz jadę.

16679a33-8c38-4fb7-ac21-6be4f3ccc2c5

@myoniwy a licencję masz czy dopiero zaczynasz szkolenie?

@nypel Jakie szkolenie? Lot widokowy sobie wykupiłem.

Ale jak będzie fajnie to może pokusze się o licencję.

@myoniwy Przyjmijmy że wszystkie kable są podciągnięte, wszystkie elementy i narzędzi skompletowane, plan jest jasny, zmian nie ma. Ile czasu zajmie Ci kompletne złożenie, sprawdzenie, uruchomienie takiej rozdzielnicy?

Ah, i jaki zakres projektu zazwyczaj posiadasz? Jedynie lista odbiorów czy coś więcej?

@Marchew Jeśli wszystko bym miał pod ręką to taka rozdzielnica to by było ok 3h.

A zazwyczaj projektu brak, powstaje w trakcie składania.

Jeśli jest lista odbiorów to coś ułatwia, ale jedynie w kwestii rozłożenia obciążeń na poszczególne fazy.

@myoniwy

A jak z doborem zabezpieczeń?

Jak dobierasz wartość znamionowa prądu wyłącznika/bezpiecznika?

Co z IPZ?

Co z spadkami napięcia?

Co z selektywnością?

@Marchew Na IPZ nie ma za bardzo wpływu, no chyba że to ja dobieram kabel zasilający. Ale to jest minimalny wpływ, bo to sieć dystrybucyjna jest największy składnikiem IPZ. Spadki napięć są zależne od IPZ.

Selektywność to właśnie dobór zabezpieczeń. I to dobiera się właśnie pod względem IPZ. Każde kolejne (bliższe zasilaniu) zabezpieczenie musi mieć wyższy prąd i dłuższy czas zadziałania. A dobór zazwyczaj jest na podstawie ogólnego szablonu, który nie zawsze się sprawdza. Większość znanych mi elektryków dobiera zabezpieczenia w taki sposób że przeskakuje dwa zakresy. Czyli jak ma C25 jako przedlicznikowe to kolejne zabezpieczenie dają B20 lub C16. Albo coś niżej B16 i B10. Zwłaszcza w PGE gdzie zabezpieczenie przedlicznikowe to es typu C. Praktycznie niewykonalne jest takie dobranie zabezpieczeń żeby zachować selektywność. Bo prąd zwarciowy potrafi być tak duży że wyzwoli B16 i równocześnie C25. Dlatego ja wracam do zabezpieczeń topikowych. Porównując dwie lub trzy charakterystyki topików na szybko można dobrać wkładki. Konkluzja jest taka że w większości przypadków choćbym chciał to nie mogę zachować selektywności.

Czemu topiki?


A dobra, przeczytałem komentarz.

Zaloguj się aby komentować