Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać martwić się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swojej woli, ale naginaj wolę do biegu wydarzeń, a życie upłynie ci w pomyślności.
Epiktet, Diatryby
#stoicyzm

Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać martwić się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swojej woli, ale naginaj wolę do biegu wydarzeń, a życie upłynie ci w pomyślności.
Epiktet, Diatryby
#stoicyzm

@Kahzad jak to na wszystko? Masz wpływ na to, że zachorujesz na jakąś dziedziczną śmiertelną chorobę? Albo, że stojąc na przystanku wjedzie w Ciebie pijany kierowca i połamie Ci nogi? Albo, że zostaniesz zwolniony z pracy dlatego, że trzeba było zrobić miejsce dla pociotka szefa? Albo czy masz wpływ na to kiedy umrą Twoi rodzice? Albo z bardziej codziennych rzeczy, czy masz wpływ na to, że pójdziesz do sklepu a tam Cię ktoś zarazi i się rozchorujesz? Itd itp. Pewnie odpowiesz, że na niektóre z tych rzeczy być może mógłbyś mieć jakiś wpływ, bo możesz nie iść do sklepu, albo podskoczyć jak będzie w Ciebie wjeżdżał pijany kierowca
@splash545 dobra, nie będę podważał realności rzeczywistości
Abstrahując od powyższego, stwierdzenie "mamy wpływ na wszystko" można zrozumieć jako, to my zarządzamy naszą percepcją i to od naszej percepcji zależy, czy wydarzenie rozpatrujemy jako tragedię, czy jako okazję. Wydarzenia są obojętne, neutralne, dopiero my nadajemy im wartość i znaczenie
Zaloguj się aby komentować