Iran przepuścił przez Cieśninę Ormuz kolejny statek

Jak donosi agencja Bloomberg, statki towarowe pod chińską banderą mogą swobodnie przepływać przez Cieśninę Ormuz. Płynący pod banderą Liberii statek Sino Ocean, zbliżając się do cieśniny kontrolowanej przez siły irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, nadał komunikat określający jego status jako: "chiński właściciel z całą załogą chińską". Dane z bazy żeglugowej Equasis potwierdzają, że jednostka rzeczywiście należy do chińskiej firmy Aquila Shipping i jest zarządzana przez Sinocean Shipping z siedzibą w Hongkongu.


Nie jest to odosobniony przypadek. W mijającym tygodniu kilka statków zadeklarowało swoje powiązania z Chinami, licząc na bezpieczny tranzyt przez niebezpieczne wody. Według analizy "Financial Times" podobny manewr zastosował w czwartek masowiec Iron Maiden, który nadał sygnał "chiński właściciel", co również umożliwiło mu spokojne pokonanie zagrożonego odcinka trasy.


#wiadomosciswiat #iran #wojna #chiny #bliskiwschod

Polskie Radio 24

Komentarze (11)

Uffff... Paczki od majfrienda w drodze...


Nieźle przetasowanie się zrobiło na świecie:


  • Rosja napadła na Ukrainę.

  • USA pod kierownictwem Trumpa odwróciło się od Ukrainy a sam Donald bardziej koleguje się z Putinem .

  • USA wszystkich zraziło do siebie, największych sojuszników jak UK czy Kanadę, i są pobąkiwania pewnego pomarańczowo czy aby nie opuścić NATO.

  • USA nakładają cła na towary z całego świata.

  • Porywają prezydenta Wenezueli

  • Pod wpływami żywmiam napadają na Iran.

  • Chiny w sprawie wojny z Ukrainą obserwują.

  • Chinom nie na rękę uwalenie ich jedwabnego szlaku.

  • Europa zwiera szyki najbardziej od dekad. Nowe kraje wstępują do NATO.

  • Ukrainie atak na Iran jest na rękę, bo Iran sprzedawał drony Rosji.

  • Rosji atak na Iran jest nie ma rękę, bo nie będzie tyle dronów.

  • Amerykanie zwracają się do Rosji aby nie przekazywała danych wywiadowczych Iranowi...

  • U nas mają być zbrojenia ale opozycja przeciwna pożyczkom na Safe, no woleliby rezerwy złota opchnąć...

  • Rząd chce pożyczkę na Safe inwestować w Polski i europejski przemysł zbrojeniowy.

  • Opozycja wolała kasę dać do Korei i USA (z Koreańczykami do zrozumienia, bo tylko oni mogli tyle czolgownfak szybko dostarczyć, a F35 to jednak top of the top, tyle, że USA moze przyciskiem uziemić).

  • Francja, Niemcy i Polska kombinują czy coś nie dałoby się rozszerzyć atomowego parasola.

  • UK opuściła Unię, lud uwierzył w populistyczne brednie polityków (skąd my to znamy).

  • Unia robi deale z Australią i Ameryka Południowa

  • Są głosy o przyłączeniu Kanady od UE, lub jakiegoś zacieśnienia współpracy

  • W USA żyje się coraz gorzej, klasa średnia ciśnieta, miliarderzy unikają podatków na różne sposoby.

  • USA podzielone jak nigdy.

  • Unia nawet puszcza oczko do Chin.

  • Rozważania poszerzenia UE o Ukrainę i nawet Turcja chyba coś może uszczknąć.

  • Pomarańczowy najprawdopodobniej umoczony w aferę Epsteina po same uszy. Kto wie jakie nagrania mają.

  • Cały dom epsteina okamerowany. Był agentem żymskiego wysiadu?


Coś źle opisałem? Coś pominąłem?

Pomóżcie jakby co to rozwinąć...

@Majestic12 ale dwa takie absurdy, USA proszą Rosję o nie dostarczanie danych wywiadowczych ? Skąd takie info i jak jest z Ukrainą skąd oni maja dane , co z tego że wydaliśmy 6% u Koreańczyka czy w USA, mieliśmy to dać Europie która miał na nas wyjeb… teraz jak ryzyko wzrosło nagle chcą dać pożyczkę a gdzie byli z tą propozycją w 2022-2023 a dziś chcą brać choć same Niemcy czy Francja za bardzo nie chcą brać ,chyba już trochę za późno jak pierwsze armatohaubice i Apache docierają , a ile my dostaliśmy bezzwrotnej na produkcję amunicji ? A ile Francja z Niemcami dostali to chyba nas lekko wyjebali , prawda jest taka że ja wojna tu wybuchnie to szkoda ginąć za Europę tylko ładnie składnię spakować rodzinę i jechać do Hiszpanii i zobaczymy jak Niemcy z Francją będą walczyć za Europę .bo od dekad czerpali zyski na interesach z Rosją i przyjaźni z putinozjebem!

@aerthevist Taka ciekawostka a propos ropy naftowej z Zatoki:

Rafinerie przeważnie pracują na jeden określony typ/mieszankę ropy naftowej. Przestawienie się na inny rodzaj jest albo niemożliwe albo bardzo drogie. Więc ropa wenezuelska za dużo światu nie pomoże.

b0bb33ba-794f-45ee-80f0-bcb9203f1358

@Lemon_ Współczesne rafinerie (w tym polskie w Gdańsku czy Płocku) stosują tzw. blending, czyli mieszają różne gatunki ropy, aby uzyskać idealny „wsad”, który najlepiej wykorzystuje moce przerobowe ich instalacji.

@lekcjekaczan9e tak, mieszasz Wenezuelska z Amerykańską, i dostajesz blen, który ma wiele frakcji których musisz się pozbyć, w efekcie po dodatkowym procesie dostajesz z baryłki takiego blendu mniej najbardziej dochodowych paliw niż w przypadku ropy z zatoki Perskiej.

Ale niższa wydajność procesu to mały pikuś. Nie każda rafineria jest technologicznie gotowa na rafinację blenów

Zaloguj się aby komentować