ataxbras

@Bajo-Jajo Weekendowo stawiałem sobie dziś wirtualkę Fedory 38 Everything - 16 rdzeni to z pocałowaniem ręki, ale osiem to już kręci nosem. Tak dla zobaczenia co w distrach się działo, gdy ich nie miałem.

Ale urzekł mnie Clear Linux, wstaje na czterech zanim się obejrzę, miodzio. Mam wrażenie, że Alpine wstaje wolniej

DexterFromLab

@Bajo-Jajo no a jaki jest próg wejścia w Linuxa? Bo w trybie graficznym to spoko, ale operowanie na nim z poziomu terminala to już jednak trochę wyzwanie. A to właśnie w tym trybie ten system nie potrzebuje prawie żadnych zasobów żeby się uruchomić i jakoś działać.

Konto_serwisowe

@DexterFromLab To zależy, co potrzebujesz robić. Podstawowe komendy do zarządzania plikami to jakieś 8h szkolenia.

otoczenie_sieciowe

@DexterFromLab Minta na XFCE 19.3 chyba (ma już kilka lat, ale nowe nie wspierają 32 bit procesorów) odpaliłam na 32 bitowym Celeronie 1 rdzeń 1GHz + 1GB RAM i chodziło to całkiem do zaakceptowania.


A są lżejsze distro. Szkoda, że Damn Small Linux umarł, system operacyjny 50MB, graficznie ubogi, ale odpalał się na wszystkim. Wiadomo - w 50 MB to nawet sterowników do wszystkiego nie zmieścisz, ale w końcu rozmawiamy o memie

0x34

@DexterFromLab najmniej to 64MB pod yocto ale można to jeszcze skręcić pod 32MB. Ja odpalałem to ostatnio na 2 rdzeniowym 1GHz ale są i jedno rdzeniowe na 400MHz i minimalnie to chodzi. Sam kernel i os nie jest ciężki.

Felonious_Gru

@DexterFromLab 

no a jaki jest próg wejścia w Windowsa? Bo w trybie graficznym to spoko, ale operowanie na nim z poziomu terminala to już jednak trochę wyzwanie. A to tam ma najniższe wymagania

DexterFromLab

@Felonious_Gru jak odpalić windows bez trybu graficznego tak żeby był w pełni operatywny jak Linux? Jest jakiś tam tryb konsolowy, ale to nie jest jego normalny tryb pracy. Większość aplikacji jest tak skonfigurowana żeby odpalić je z trybu graficznego. A Linux jest tak przygotowany że żeby działał to nic innego niż tylko dostęp do terminala np. po SSH albo porcie szeregowym nie jest wymagane. Taką to różnica. Stąd próg wejścia jest inny w kontekście sposobu użycia.

DexterFromLab

@otoczenie_sieciowe ciężko wyobrazić mi sobie procesor który nie odpali Ubuntu minimal, jeśli tylko jest zgodny. W najgorszym przypadku, będzie wypluwać tekst jak maszyna do pisania ale jakoś tam działać będzie. Widziałem jak ktoś odpalił Linux Kernel na atmedze 8 bit. Szedł z karty SD ale był w jakimś stopniu operatywny.

Felonious_Gru

@DexterFromLab 

Stąd próg wejścia jest inny w kontekście sposobu użycia.

Gówno prawda według mnie. Normalne biurowe rzeczy w obu systemach robisz w gui.


Serwerowe rzeczy robisz w terminalu/powershellu

Felonious_Gru

@DexterFromLab 

Widziałem jak ktoś odpalił Linux Kernel na atmedze 8 bit. Szedł z karty SD ale był w jakimś stopniu operatywny


Ta, operatywny XDDDDDD

Samo uruchamianie od włączenia do pojawienia się znaku zachęty Basha trwa dwie godziny, a załadowanie systemu Ubuntu kolejne cztery.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2260038.html

DexterFromLab

@Felonious_Gru hehe, no niezły pasztet. Ale udało się :D. No i trzeba pamiętać że to nie jest zgodny procesor. To taka ciekawostka. Ciężko mi sobie wyobrazić sytuację w której coś takiego jest przydatne.

Catharsis

@Bajo-Jajo Kiedy ten mem tutaj był ostatnio to pisałem , że te wymagania Win11 to jest scam i ten system wcale tyle nie potrzebuje i jest to sztucznie zawyżone. ALE UWAGA, od tego czasu się coś zmieniło xD. Microsoft podniósł wymagania Windowsa 11 przygotowując się do aktualizacji z AI która będzie potrzebować nowych instrukcji procesora aby działać.


To pewnie zastanawiacie się co to są za zaawansowane instrukcje? Otóż SSE4.2 które po raz pierwszy u Intela pojawiły się w 2008 roku a u AMD w 2011 xD. To jest pierwsze faktycznie fizyczne ograniczenie jakie wprowadził MS w nowym Windowsie bo wcześniejsza lista obsługiwanych procesorów została chyba wylosowana a o bezużytecznym TMP.2.0 nawet nie wspomnę xD

44a857d3-3398-4e90-b236-78f16667d35c

Zaloguj się aby komentować