Komentarze (43)
@dolchus @moll Przede wszystkim, Brave leci na silniku Chromium, tym samym, którego używa Chrome. Przez to mamy postępującą homogenizację środowiska przeglądarek, co nie jest dobre, bo googlowi łatwiej jest sterować takim rynkiem. Firefox to ostatnia duża przeglądarka oferująca alternatywny (a nawet autorski) silnik. Nawet Opera jedzie już na silniku Chromium.
@moll Alternatywy, poza Firefoxem nie są duże (no, Safari jest duże jeszcze, ale to zamknięte środowisko), więc nie mają znaczenia. Udział Firefoxa również nie jest na tyle duży, by konkurować z googlem. To bardziej alternatywa dla świadomych. Jest jednak wciąż na tyle znaczący, że musimy go uwzględniać w dyskusjach.
Jak ma być lepiej, to musimy używać alternatywnych silników, a nie alternatywnych przeglądarek na silniku Chromium.
@Fly_agaric nie lubię firefoxa. Kiedyś używałam. W ekstremalnym przypadku żarł mi się na kompie w pracy z antywirusem. I skoro inne się "nie liczą" to nie jest żadna alternatywa dla bardziej świadomych - tą są te bardziej niszowe przeglądarki. Za to jest próba przekucia przeważającego monopolu w polaryzację na 2 silniki
@moll
to nie jest żadna alternatywa dla bardziej świadomych - tą są te bardziej niszowe przeglądarki. Za to jest próba przekucia przeważającego monopolu w polaryzację na 2 silniki
Nie mam pojęcia co masz na myśli, z tym polaryzowaniem, i kto te próby ma podejmować - Funadacja Mozilla?
Ja nie oceniam tych spraw odczuciami - lubienie nie ma tu nic do rzeczy, to jest narzędzie: robi co chcę i jak chcę, albo nie.
FF to jak najbardziej alternatywa dla świadomych, bo oferuje o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa i wciąż opiera się standardom narzucanym przez google. To ostatnie wciąż intensywnie pracuje nad utrudnianiem nam blokowania reklam, ułatwianiem i dostarczania i wyprowadzania naszych danych. Kiedy środowisko przeglądarek stanie się zupełnie homogeniczne, to właściwie oni będą kształtować standardy. Będą je oczywiście kształtować pod siebie. Nawet nie masz pojęcia jak daleko się to posuwa.
@Fly_agaric TY ze swoim gadaniem, że FF to "jedyna" i "dla świadomych".
Narzędzie albo mi pasuje, albo nie. Nie mam obowiązku używać takiego, które mi nie leży, bo Tobie coś nie odpowiada. A na razie głównie tak to prezentujesz.
Spokojnie, FF zrobiłby dokładnie to samo co chrome, w momencie gdyby zdominował rynek
@moll No niestety, ale tak wygląda sytuacja na rynku przeglądarek - Google ma monopol i może narzucać swoje zasady, żeby mieć jeszcze większy monopol. Produkty Googla dużo lepiej działają na chrome, bo np. Chrome wspiera elementy, które nie są w oficjalnej specyfikacji.
Używając Firefoxa przyczyniasz się do rozbicia monopolu, a przy okazji masz coś, co jest bardziej prywatne, szybsze i fajne.
Oczywiście możesz używać sobie czego chcesz. Ogólnie to niestety większość użytkowników internetu nie zna się i ma gdzieś np. swoją prywatność, ale jak siedzisz w necie non-stop, to może warto się zainteresować:)
@moll a nie mogę wrzucić telefonu na ładowarkę i już go wcale nie dotykać?:/ jestem po testowym miesiącu jtb premium i ta wygoda jest chyba dla mnie nie do przeskoczenia na tych wszystkich alternatywach - mimo że długo się opierałem. Mając ytb z poziomu przeglądarki mogę co najwyżej przewijać utwory << >>, mając ytb premium i android auto, poruszałem się po całym ytb/playlistach itd z wyświetlacza samochodu. Jak dorzucę do tego kwestię że w domu ytb chodzi na telewizorach, telefonach, konsolach itd to chyba mnie złamią:/
@moll Ale ja nikogo do niczego nie zmuszam. Ty to przedstawiasz jak jakąś ideową przepychankę, kiedy mowa o pryncypiach. Nie musisz mi się z niczego tłumaczyć, używaj sobie Chromium, ale nie dorabiaj do tego ideologii - chcesz, czy nie, FF pozostaje przeglądarką oferującą więcej prywatności i promującą otwarte standardy. Większość popularnych przeglądarek, to dojrzałe i rozwinięte produkty. Nie przypominam sobie, żeby któraś stwarzała problemy z np. wyciekami pamięci, na dłużej niż jedną edycję. A nowe wersje i poprawki wychodzą szybko. FF na pewno nie ma wad, które opisywałaś, nie mają ich też inne przeglądarki. A to że kiedyś z czymś tam był problem - cóż, już dawno nie kieruję się uczuciami, liczy się dla mnie jak szybko i sprawnie błędy są usuwane. Poza tym, siła dzisiejszych przeglądarek, to wtyczki do nich (choćby wspomniany uBlock, bez którego nie wchodzę w internety), a to one częściej będą źródłem problemów, niż silnik przeglądarki.
Nie mam pojęcia co zrobiłaby Mozilla i to nie ma nic do rzeczy. Brak balansu i dominacja jednego tylko rozwiązania, oraz oddanie kontroli nie prowadzi do niczego dobrego. Dobitnie udowadnia to np. to, co obecnie robi Adobe.
@moll Rozumiem i też się z tym zgadzam dlatego podesłałem shorta z YT zwłaszcza że sam nie jestem specjalistą z tej dziedziny i jak miałem wymyślać to wolałem podesłać pół minuty konkretów od specjalisty w swojej dziedzinie ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ (w adresie odnośnika jest słówko 'shorts' więc masz podejrzenie graniczące z pewnością że będą konkrety) No i proszę mnie tu nie bluzgać
@moll no wlasnie, mowienie zebym sobie 'wlaczyl na telefonie' jako alternatywa, jest zaprzeczeniem funkcjonalnosci tego urządzenia. Moze gdybym sluchal muzyki sam ze sobie uruchomie na telefonie i tylko klikam next, ale jak czlowiek ma 3 kobity w domu to playlisty sie zmieniaja niczym klienci w burdelu;)
Zaloguj się aby komentować



