Dzisiejszonocne podejście do M13. Tak jak pisałem (gadałem?) w nocy w poprzednim wątku, na koniec zaplanowanej pracy spróbowałem zrobić kilka zdjęć Messierów.

Gromada Kulista w Herkulesie (M13) była sfotografowana na 70 klatkach po 20 sekund, ale mój komputer ma problem żeby je poskładać. Moim błędem było zapisywanie zdjęć w pełnej klatce, bez binningu (32 MB na zdjęcie). Następnym razem będę obserwował z binningiem 2x2, żeby komputer dał radę poskładać wszystkie zdjęcia. Poniższe foto powstało po złożeniu zaledwie 30 klatek, a laptop pracował przez kilka godzin. Redukcji na flat nie było, ale będzie.

Poskładane foto kolejnego Messiera jakoś w przyszłości :).

#astrofotografia #astronomia
No i moje randomowe astrorzeczy -> #badespace
47d87998-84f8-4067-a4cf-3e1d1d2fbaf9
bade

Wołam @Oczk , bo mówił że czeka


+ dodaję link do zdjęcia w wyższej rozdzielczości (80 MB)

Oczk

@bade super! Trochę szumu widać jest, ale rozdzielczość i szczegółowość niesamowita

bade

@Oczk Szum jest moją winą. Skręciłem niskie obcięcia za bardzo oraz nie wcześniej wyredukowałem flatów. Podejrzewam, że ta paskowa struktura szumu jest spowodowana złożeniem poprzesuwanych zdjęć, w których obiekt został ładnie wyprostowany, a pojaśnienie dyfrakcyjne się poschodkowało. Taka hipoteza robocza.

Trawienny

@bade właśnie dokładnie o tym samym pomyślałem.

TymczasowyNick66

@bade Dithering lekiem (prawie) na wszystko

Pouek

@bade o patrz, a ja wczoraj akurat rozdzielałem Herkulesa ogniskową 6mm, pięknie ją było widać mimo słabego seeingu. Foteczka pryma sort

nyszom

@bade takie pytanie od lamusa: jak takie zdjęcie ma sie do tego co można zobaczyć na własne oczy patrząc przez porównywalny teleskop?

bade

@nyszom Wiele zależy od jasności nieba, rozmiaru teleskopu (średnica "dziury wejściowej"), jego ogniskowej ("długości teleskopu") oraz użytego okularu. Ale w miejscu, z którego obserwowałem ten sam teleskop pozwoliłby Ci zobaczyć M13 jak plamkę rozlanego mleka (przy jasnym niebie, tj. Księżyc + zła jakość powietrza) lub jako kopczyk diamencików widziany od góry. Tak, byłbyś w stanie okiem dostrzec, że w tym kopczyku są pojedyncze gwiazdy.


Jak pojedziesz pod ciemne niebo (np. Bieszczady lub okolice Lubaczowa, jak Tymce) i będziesz mógł luknąć przez ~40 cm Dobsona, do dostrzeżesz coś podobnego do tego co jest na zdjęciu, ale będzie mniejsze i ciut ciemniejsze.

michal-g-1

spróbowałem zrobić kilka zdjęć Messierów.

No ok, ale... ktoś już zrobił takie zdjęcia

A na necie masz w lepszej rozdzielczości i głębszych kolorach.

bade

@michal-g-1 Teraz mi to mówisz? Ech

Zaloguj się aby komentować