Czujnik pogodowy do pieca gazowego jednofunkcyjnego CO czy czujniki /sterowniki w każdym pomieszczeniu i sterowanie siłownikami?

Ktora opcja będzie lepsza? Czy może zdecydować się na obie?

#budujzhejto #buildbyduck
20

Komentarze (20)

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@Fen idę w tym kierunku, bo tak podpowiada mi rozum, ale czemu sądzisz ze obie opcje będą najlepsze?

skorpion

@Dzika_kaczka_bez_dzioba kontrola, bo pomieszczenia wychładzają się nierównomiernie - zależy o bryły budynku

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@skorpion dom na bardzo prosta bryle, ale ma duże okna, więc wiadomo że będzie się nagrzewac szybciej od południa. Jestem typowym gadzeciarzem i w sumie fajnie będzie gdy mnie nie będzie w domu dłuższy czasvustawić niższa temp i dopiero na powrót ustawić docelowa.

skorpion

@Dzika_kaczka_bez_dzioba jak masz piniążki to wal jak najwięcej urządzeń do kontroli grzewczej. niekoniecznie smart. wyrównasz komfort w całym domu. głupi tani programator w tych czasach ma po cztery zadane temperatury pomieszczeń na każdy dzień tygodnia.

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@skorpion każde pomieszczenie będzie sterowane osobno (garderoby razem z pokojami) oczywiście po kablach do centralki z dostępem do wifi. Dodatkowo rolety i brama garażowa na wifi, kamery po kablu, schody na czujniki ruchu na skrajnych stopniach. W korytarzu i garażu włączniki schodowe.

Nie wiem co jeszcze warto dorzucić żeby było fajnie.


Dwa pokoje z gaeberorami

Pralnia/suszarnia

Łazienka

"Sala kinowa"

Na dole

salon z Kuchnia (łazienka, spiżarnia, wiatrołap)

Garaż i kotłownia

Fen

@Dzika_kaczka_bez_dzioba Jeżeli mam być szczery, to nie wiem czy dobrze wszystko opiszę, bo już dawno w tym nie siedzę, ale...

Czujka pogodowa jest odpowiedzialna za uwzględnienie zewnętrznych czynników atmosferycznych do krzywej grzewczej, w taki sposób aby sprawność kotła była jak najlepsza po najniższych kosztach. Skutek będzie taki, że kocioł będzie uruchamiał się rzadziej w czasie "ładnej pogody", niż jakbyś nastawił tylko temperaturę docelową czynnika grzewczego - oszczędności.

Sterowanie termostatami w każdym pomieszczeniu to, po pierwsze ultra wygodne rozwiązanie, a po drugie termostaty będą sterowały elektrozaworami na rozdzielaczu do podłogówki, a co za tym idzie, uruchamiane będą tylko te pętle, które będą musiały się okresowo dogrzewać. Ważne jest usytuowanie termostatów tak aby nie odczyty były z wysokości mniej więcej klatki piersiowej + unikać otworów w ścianach.


Oba systemy to będzie oszczędność bo (o ile dobrze pamiętam) czujka pogodowa to są groszki, a nie wydatek i bardzo usprawnia pracę kotła, a termostaty to już może być spory wydatek (bo możesz chcieć złote ramki z diamentami czy coś) ale komfort użytkowania jest tego wart.


Najlepiej porozmawiaj o tych urządzeniach z dobrym instalatorem, ja dawno nie bawiłem się w te systemy, a nie chciałbym wprowadzić Cię w błąd.

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@Fen opisałeś tak to sobie wyobrażałem i zastanawiałem się czy to ma sens

dez_

Mało danych. Podłogówka? Jaka posadzka? Jaka wentylacja? Nowy dom?

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@dez_ nowy dom, podłogówka. Na razie nawet nie mam tynków.

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@dez_ wentylacja grawitacyjna.

Nawiewniki w oknach

dez_

@Dzika_kaczka_bez_dzioba planowałem u siebie sterowanie osobno każdym pomieszczeniem, ale odpuściłem bo temperatura jest ok po odpowiednim ustawieniu przepływów (w sensie na czuja :p). Ostatecznie mam sondę zewn i jestem zawodolony, temperatura w domu oscykuje w granicach max 1st. Wg mnie sterowanie pomieszczeniami osobno ma sens jedynie w przypadku posadzki z anhydrytu, przy betonie jest zbyt duża bezwładność. Weź to pod uwagę.

Szkoda ze nie rekuperacja, byłoby łatwiej rozprowadzic równomiernie temp.

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@dez_ powiem tak, wiązkę elektryk zrobi tak czy inaczej, ale czy będziemy z tego korzystać to druga sprawa...

dez_

@Dzika_kaczka_bez_dzioba na tym etapie zalecam kablować ile się da. Do tego jakieś aroty czy inne peszle gdzie się da(z sensem oczywiście). U siebie mam już gotowy arot od płotu do skrytki gdzie jest szafka z switchem i innymi pierdolami do internetu i sieci, jak beda robić światłowód to instalacja potrwa pół godziny :)

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@dez_ tak tak, już we wtorek jak kladlismy kabel do instalacji to puściłem arot dodatkowy i z drugiej strony budynku puszczam też drugi do (45 mm wewnętrzna średnica)

dez_

@Dzika_kaczka_bez_dzioba daj więcej, beleve me. Do tego warto wypuścić rurę do podlewania ogrodu itp itd. Naprawdę warto na zapas robić.


Coś mnie tknęło i dałem na strych peszel od skrzynki z bezpiecznikami. A rok po tym zdecydowałem się na panele fotowoltaiczne. Instalator był wniebowziety że nie musi kombinować. Warto takie pierdół porobić na zapas i ukryć pod tynkiem.

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@dez_ oj tak pod panele i magazyn energii, pod pompę ciepła wszystko będzie przygotowane. Kran zewnętrzny oczywiście że będzie :) pewnie o wielu rzeczach i tak zapomniałem...

ImTheOne

Moja koleżanka przez 4 lata próbowała wysterować podłogówkę korzystając ze sterowników w każdym pokoju. Wyłączyła w cholerę, otworzyła przepływy na wszystkich obwodach i w końcu jest zadowolona.

Dzika_kaczka_bez_dzioba

@ImTheOne siostra ma założone sterowniki techa, kazds pętla z osobnym czujnikiem, ale czy to się sprawdza to nie wiem, bo dopiero w sobotę Zamieszka.

Prawda jest taka że w sypialni ma 19 a w salonie 21, na górze (której jeszcze nie wykończyła) ma ok 16 i ustawia to z telefonem. Może to kwestia wykonania instalacji hydraulicznej

GitHub

@Dzika_kaczka_bez_dzioba

TLDR: obie

Do swojej PC mam sterowniki techa w każdym pomieszczeniu do otwierania pętli podlogowki. Spoko sprawa ponieważ nie każde pomieszczenie potrzebuje być grzane na full lub wcale. W gabinecie mam 21 ponieważ kąkutor i tak zawsze dogrzeje kiedy się tam pracuje i na luzie wykręcam wtedy 22.5

W wiatrołapie ustawiłem 18 więc od czasu do czasu włączy się tam ale nie na tyle żeby grzać tam bez potrzeby.

W kuchni podobnie. Nie ma potrzeby grzać bardzo mocno bo jak się zaczyna pichcić to zaraz się robi 23-24 stopnie. Z reguły mam bardzo ciepło w łazienkach żeby mieć ciepło w nóżki nie ważne kiedy biorę kąpiel/prysznic.

Na pąpię mam również możliwość ustawienie krzywej grzewczej czyli w zasadzie to samo co ten czujnik pogodowy. Z tym już bywa różnie bo wszystko zależy od tego jak szybko zmienia się pogoda. Może być tak że wiosenną porą w nocy przyjdzie mróz. Wtedy piec się odpali i zacznie grzać. A rano przyjdzie duże słońce i w domu robi się gorąco.

Tutaj trzeba eksperymentować bo dom domowi nierówny ;)

Zaloguj się aby komentować