Tego dnia w Rzymie
16 marca
• Przeprowadzano obrzędy Argei. Ceremoniał miał miejsce w dniach 16 i 17 marca oraz 14 i 15 maja. W czasach Augusta cel tych obrzędów był niejasny nawet dla samych Rzymian. W maju odbywała się procesja kapłanów pontyfików, westalek i pretorów wokół cyrku, która przechodziła przez 27 stacji (sacella lub sacraria), gdzie na każdej z nich zabierano ze sobą figurę ludzką wykonaną z trzciny i słomy. Po tym jak wszystkie stacje zostały zaliczone procesja udawała się do Pons Sublicius, najstarszego znanego mostu w Rzymie, gdzie zebrane kukły były wrzucane do Tybru. Według Owidiusza rytuał ten ustanowiono, jako formę przypodobania się Saturnowi lub Tiberinusowi. Nie znamy jednak dokładnego powodu powstania ceremonii.
• 37 n.e. - w wieku 77 lat, w Misenum nad Zatoką Neapolitańską zmarł cesarz Tyberiusz. Został pochowany w Mauzoleum Augusta. Antyczni pisarze: Swetoniusz i Tacyt twierdzą, że następca Kaligula i nowy dowódca pretorianów Makron przyspieszyli jego śmierć, dusząc cesarza poduszką. Nie można jednak wykluczyć, że Tyberiusz zmarł śmiercią naturalną.
• 455 n.e. - cesarz Walentynian III został przebity mieczem w Rzymie, na Polu Marsowym podczas przeglądu wojska, przez żołnierza wiernego Aecjuszowi. Nowym cesarzem został Petroniusz Maksymus - dwukrotny prefekt miasta, dwukrotny prefekt pretorium i dwukrotny konsul.
Więcej wydarzeń z historii antycznego Rzymu:
https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/
#imperiumromanum #ciekawostki #historia #gruparatowaniapoziomu