Zasrane Chińczyki i ich bylejakość.
W sterowniku czasowym padł mi przekaźnik, co kilka przełączeń nie przełącza. Rozkręciłem, sprawdziłem, kupiłem zamiennik o takich samych parametrach napięcia przełączania cewki i napięciu i prądzie dopuszczalnym po stronie wtórnej.
Rozkręcam znowu, lutuję na sztukę żeby sprawdzić, czy działa - coś tam pstryka, ale tak jakoś dziwnie rachitycznie.
Mierzę, czy zwiera styki - NIE ZWIERA.
Mierzę napięcie na cewce i zamiast 24V, pod jakie jest przekaźnik, jest tam 12V (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻
Tamten widocznie jeszcze był na granicy i się przełączał przy 12V, a nowy się nie przełącza.
Dodam, że ten stary zrobił niecały 1000 cykli, zanim padł. I cholera go wie, może jest dobry, tylko się trochę zużył i już nie chce przełączać przy tych 12V.
Szlag by ich trafił. Musiałem wszystko znowu skręcać, montować, żeby znowu za kilka dni powtarzać robotę.
#elektronika #diy #zalesie
HolenderskiWafel

zamiast 24V, pod jakie jest przekaźnik, jest tam 12V


@Serek_Niehomogenizowany panie bo to ekologia jest i mniej prądu bierze ( ͡° ͜ʖ ͡°) a że nie zawsze działa to już trudno

cec

@Serek_Niehomogenizowany a może coś jest zjebane w układzie, że idzie niższe napięcie na przekaźnik? Albo są dwa napięcia - łączenia i podtrzymania - jak przekaźnik już złapie to wystarczy stosunkowo niskie napięcie, żeby styki pozostały zwarte - sprawdzałeś, czy na początku nie ma impulsu 24V?

Pewnie od tego niskiego napięcia na cewce styki słabiej łączyły, wolniej stykały, dłużej iskrzyły i się wypaliły dużo szybciej.

Serek_Niehomogenizowany

@cec Wątpię, żeby chińczyk taką technologię implementował. Nie przyglądałem się, ale układzik jest prosty, a kto by tam 0,1 W oszczędzał. Impulsu nie sprawdzałem, nie mam jak. Ale 12V to typowe napięcie sterujące cewkami. Obstawiam, że ktoś zaprojektował układ pod cewki 12V, Chińczyk znalazł przekaźnik o grosz tańszy pod 24V, sprawdził, że działa i takie zaczął montować.

Pewnie jest właśnie tak, jak piszesz, że przy tym niskim napięciu szlag trafia styki, bo nie dociska odpowiednio i wolniej działa. Ale przecież Chińczyk nie będzie testował tysięcy przełączeń, sprawdził raz i wio na produkcję

30ohm

@Serek_Niehomogenizowany oni specjalnie teraz tną na jakości, część modułów ma tak słabej jakości pcb że grzejąc płytkę bo chcesz np. styki dolutować odpadają ścieżki z powodu przegrzania. Nie jest to kwestia temperatury okolicy 300 stopni to takie minimum dla cyny. Punkty lutownicze odpadają, czujniki nie działają. Masa tego jest.

Zaloguj się aby komentować