Właściwie to chciałabym się podzielić pewną refleksją w temacie #malarstwo , choć od razu zaznaczam, że jestem laikiem.
Długo w swoim życiu zastanawiałam się, dlaczego portrety do XIX wieku wyglądały tak źle, tzn. tak nienaturalnie, dziwne oczy, spłaszczona skóra itd.
Aż w końcu doszłam do wniosku, że malarstwo podobnie jak nauka i inne dziedziny podlega rozwojowi i pewne techniki malowania nie były im znane. To właściwie dość oczywisty wniosek.
Ale jednak ostatnio dokonałam odkrycia, że to też nie jest prawda. W muzeum wiedeńskim natknęłam się na szkołę wenecką z początku XVI wieku i nie mogłam uwierzyć, jaki poziom naturalności w portrecie potrafiono uzyskać. Lorenzo Lotto: Młody mężczyzna przed białą zasłoną, rok 1508:
https://arsartisticadventureofmankind.files.wordpress.com/2021/10/3.1.-portrait-of-a-young-man-with-an-oil-lamp.jpg
k44tajemnicza

@PanGargamel Nie miałam pojęcia! Właściwie to teraz przypominam sobie, że w szkole przewijał się manieryzm, ale widocznie musiałam doświadczyć tego, aby zrozumieć.

Dziękuję za uświadomienie!

Sahelantrop

@k44tajemnicza @k44tajemnicza Tak... A teraz poszukaj hasła "portrety z Fajum". Pierwsze pochodzą z pierwszego stulecia p.n.e

29a59d68-7a03-4bf8-a728-908977c41c20
PanGargamel

@Sahelantrop realizm był, zanikał i wracał

qdco

@k44tajemnicza Po prostu realizm nie jest głównym celem malarstwa. Tym jest najczęsciej dostarczanie wrażeń estetycznych, a to może, ale nie musi być powiązane z realizmem.

Zaloguj się aby komentować