Wczoraj, 7 kwietnia, zakończyliśmy sezon grzewczy w naszym domu.
Tak wcześnie jeszcze nigdy nie skończyliśmy grzać.
Ogrzewanie rozpoczęte 19 października.
Co daje tylko 5 miesięcy sezonu grzewczego!
Przez ten czas poszło ~1800 kWh na grzanie domu, CWU, wentylację oraz pompkę obiegową podłogówki.

Dla porównania, w starym domu nierzadko zaczynaliśmy ogrzewanie już z początkiem września i kończyliśmy z końcem maja, czyli 9 miesięcy sezonu grzewczego.

#dompasywny #budowadomu #budownictwo
def

To czy zakończyliście sezon grzewczy to jeszcze się przekonamy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

GazelkaFarelka

@def Parę zimnych dni nic nie zmieni, przy takim domu i dodatnich temperaturach na zewnątrz budynek wychładza się bardzo powoli.

SuperSzturmowiec

Ja już kilka tygodni nie grzeje

bori

@GazelkaFarelka U mnie pompa ciepła sama się wyłącza przy 15 stopniach na dworze. A jak jest mniej to często już nie chodzi, bo temperatura wody w podłogówce nie spada

GazelkaFarelka

@bori Ale jak spadnie to podgrzewa - np. w nocy - co może być bez sensu, bo zanim podłogówka zacznie oddawać ciepło to już jest dzień i dom jest nagrzany przez słońce czy pieczenie albo gotowanie. Nawet jak teraz przyjdzie kilka dni zimniejszych to już ściany i podłoga są nagrzane i oddają ciepło, więc załączanie pompy jest bez potrzeby. Już w zasadzie trzeba zacząć schładzać dom przed latem

bori

Ale ja mam sprytnie rozmieszczone czujniki temperatury w pokojach podpięte do elektrozaworów na pętlach i to mocno robi robotę

GazelkaFarelka

@bori szkoda kasy przy samej podłogówce, musisz mieć czujniki, sterownik, bufor, a bezwładność układu jest olbrzymia.

Amhon

Ostatnio ogrzewanie włączyło mi się ponad tydzień temu. Dziś to już klimę odpaliłem.

Klopsztanga

@GazelkaFarelka taniocha. Więcej zapłaciłem za 100m2 w ocieplonej kamienicy z ścianami na zewnątrz o grubości min. 60cm.

Pirazy

@GazelkaFarelka ja podliczalem koszty przez pierwsze dwa sezony, teraz mam juz w to wywalone, bo spalam caly czas tyle samo, szkoda mi czasu na to (grzeje pelletem). Na czym polega koniec sezonu grzewczego w domu jednorodzinnym? Pytam powaznie, bo kazde nowsze urzadzenie i tak nie pusci ciepla na dom, jesli temp wewnatrz nie spada. Jaka masz pewnosc, ze jeszcze nie bedziesz potrzebowala dogrzac domu? Moj kociol na dom nie puscil juz grzania od tygodnia, ale pelletem grzeje caly rok tez cwu wiec go nie wylaczam.

Czemu otagowalas "dom pasywny", masz taki wlasnie?

GazelkaFarelka

@Pirazy Przy PC i podłogówce jest sterownik pogodowy. Podgrzewa wodę w układzie do zadanej temperatury w zależności od temperatury na zewnątrz. Nie ma sensu żeby się odpalało jak jeszcze w pojedyncze dni temperatura w nocy czy nawet w dzień spadnie, bo dom jest tak wygrzany i trzyma ciepło, że to bez sensu. Zanim się podłogówka nagrzeje i zacznie oddawać ciepło, to może być już w domu za gorąco bo przyświeci słońce przez okna.

GazelkaFarelka

@Pirazy prawie, pasywny jest od 15 kWh/m2, u mnie wychodzi 21 kWh/m2

GazelkaFarelka

@Pirazy Wyłączona pompka obiegowa podłogówki i nie będzie grzało nawet, jak przejściowo będzie trochę chłodniej, bo to bez sensu (sama pompka weźmie z 1 kWh dziennie). Modele klimatyczne na najbliższy miesiąc oraz dom dobrze akumulujący ciepło (silikaty, płyta fundamentowa) dają mi pewność, że nie będzie już tak zimno, że będzie wymagało to dogrzewania.


No i rekuperator już ustawiony na tryb letni, czyli jak wykryje, że na wylocie z domu jest powyżej 25 stopni, to wpuszcza powietrze bypassem (nie odzyskuje ciepła, ale wpuszcza chłodne z zewnątrz i chłodzi dom).

Pirazy

@GazelkaFarelka wyliczenie energooszczednosci domu nie jest wcale proste. Ja mam dom wybudowany wg norm z 2010 roku. Mam okna dwuszybowe, 15cm styropianu i jakies 25cm welny pod dachem. Drzwi podstawowe stalowe wypelnione styropianem, przeszklone. 160m2 po podlodze. Ktos powie, ze tak srednio ocieplony. A w tym momencie od tygodnia mam 23 stopnie w domu i grzac nie musze (zapewne kociol na grzanie domu juz sie nie wlaczy az do jesieni). Spalam 3 tony pelletu rocznie, w domu mam w zime ustawione 22 stopnie. Dlaczego tak sie dzieje? Podejrzewam uzysk ciepla z dachu i przez dwuszybowe okna. Nie sprawdzalem tego nigdy ale podejrzewam ze trzyszybowe gorzej nagrzewaja dom od slonca, podobnie jak blokuja wychladzanie w wiekszym stopniu niz dwuszybowe. Biorac pod uwage zestawienie swoich parametrow z domami znajomych, lepiej docieplonymi itp (drozsza budowa) to w mojej subiektywnej opinii roznice sa niewarte inwestowania wiekszej kasy na etapie budowy (dwoch ze znajomych wychodzi nawet nieco gorzej jesli chodzi o energooszczednosc) a w przypadku domow pasywnych to mam podejrzenia ze latem wymagaja ogromu energii do schlodzenia wnetrza. Ale to tylko moje subiektywne spostrzezenia, nie jestem tez jakims wielkim znawca tematu

GazelkaFarelka

@Pirazy Oczywiście że się to wszystko liczy, łącznie z uzyskami słonecznymi. Dom pasywny to nie tylko ocieplenie ale zwarta bryła, orientacja wg stron świata, wentylacja z odzyskiem ciepła.

Zaloguj się aby komentować