W dwudziestym drugim odcinku serii #dyktatorzy chciałbym przedstawić kogoś stosunkowo mało znanego. Przyznać się – czy ktoś wcześniej słyszał albo czytał gdzieś o panu Alfredo Stroessnerze? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
KTO: Alfredo Stroessner Matiauda
GDZIE: Paragwaj
KIEDY: 1954-1989
  1. Ur. 1912 w Encarnación, zm. 2006 w Brasílii (Brazylia).
  2. Był najmłodszym generałem w historii Ameryki Południowej. Na stopień ten awansował w roku 1948, a więc jako trzydziestosześciolatek.
  3. Do władzy doszedł w wyniku zamachu stanu. Jednym z jego celów była konsolidacja władzy i możliwie jak najdłuższe utrzymanie się na stanowisku prezydenta. Cel ten podyktowany był niestabilną sytuacją w kraju – wyobraźcie sobie, że przez 15 lat (tj. od roku 1939 do 1954, gdy władzę przejął Stroessner) Paragwaj miał aż dziewięć różnych głów państw (pięciu prezydentów „normalnych”, z których niektórzy rządzili zaledwie parę miesięcy, oraz czterech prezydentów tymczasowych, tj. osoby pełniące obowiązki prezydenta).
  4. Był radykalnie antykomunistyczny (za jego rządów Paragwaj utrzymywał kontakty jedynie z dwoma krajami socjalistycznymi: Jugosławią oraz Rumunią), sympatyzował za to z narodowym socjalizmem. Nie było żadną tajemnicą, że za dyktatury Stroessnera Paragwaj udzielał schronienia nazistowskim zbrodniarzom (m.in. Josefowi Mengele). Jednym z jego przyjaciół był Hans-Ulrich Rudel, niemiecki as lotniczy (żołnierz Luftwaffe) i zadeklarowany zwolennik Hitlera. Sympatię do Niemiec (ale tylko Zachodnich) oraz Niemców może tłumaczyć fakt, że Stroessner był pół-Niemcem: jego ojciec nazywał się Hugo Strößner i był imigrantem z Bawarii.
  5. Był bardzo skorumpowany, uwielbiał nadawać swojej rodzinie i znajomym akty własności ziemi. Za rządów Stroessnera zwolennicy dyktatora otrzymali na własność aż 8 milionów hektarów ziemi, czyli jedną piątą całego kraju (!).
  6. Był oskarżany o pedofilię. Po śmierci Stroessnera opublikowano zeznania jego rzekomych (piszę „rzekomych”, gdyż ostatecznie nie zostało to udowodnione w sposób niepodważalny) ofiar seksualnych dyktatora, iż ten posiadał harem dziewczynek w wieku od 10 do 15 lat. Zeznania te zostały uznane za wiarygodne przez paragwajskie Ministerstwo Sprawiedliwości (według jednego z pracowników resortu, Rogelio Goiburú, dyktator miał mawiać, iż dziewczęta powyżej 15 roku mają „zbyt twarde kości”, więc są już dla niego za stare).
  7. Partia Stroessnera (w sensie „partia, do której należał Stroessner” – dyktator jej nie założył, bo ta powstała długo przed jego narodzinami) rządzi w Paragwaju do dziś. Sam dyktator jest oceniany bardzo niejednoznacznie – wielu Paragwajczyków do dziś uważa, że był to jeden z najlepszych prezydentów w historii kraju. Niektórzy świętują nawet dzień urodzin dyktatora, 3 listopada.
  8. Nieobcy był mu kult jednostki. Za rządów dyktatora powszechne były jego portrety, śpiewano pieśni na jego cześć. Stroessner był nazywany „El Excelentissimo”, czyli „Najwspanialszy”. Drugie co do wielkości miasto Paragwaju nosiło nazwę „Puerto Presidente Stroessner” (dziś zwie się ono „Ciudad del Este”).
  9. Współcześnie robi wrażenie fakt, iż Korea Północna wydaje na wojsko aż 25% swojego PKB. Stroessner był jeszcze lepszy – w roku 1962 na wojsko i policję przeznaczył aż 33% (!) PKB Paragwaju.
  10. W 1959 obiecał Paragwajczykom, że zniesie trwający od 25 lat stan wyjątkowy (tzw. „stan oblężenia”). Obietnicę zrealizował dopiero w roku …1987. Do tego czasu co 90 dni przedłużał trwanie stanu oblężenia, a więc uczynił to ponad sto razy.
No to tradycyjnie prośba i podziękowania za pioruny, komentarze i obserwowanie tagu #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia
99eaf2ff-5590-41da-be28-089011c01b02
Horkheimer

PS. Wiem, z twarzy podobny troszeczkę do Erdogana ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Voltage

@Horkheimer nie znałem, dzięki

W ogóle, państwa Ameryki Płd są dość słabo medialne, przynajmniej u nas - co jakiś czas się Argentyna, Brazylia czy Wenezuela przewija, a kraje takie jak Urugwaj czy Paragwaj sprawiają wrażenie jakby ich nie było.

dsol17

@Horkheimer Coś podobny do Erdogana. EDIT: Sorry,twój wpis zauważyłem dopiero po napisaniu.

lavinka

@Horkheimer Właśnie, może rodzina?

jot90

@Voltage "Polskiego czytelnika to nie interesuje"

polecam podcast Dział Zagraniczny często pojawiają się odcinki o krajach tamtej części świata

Boyce_Eaman

@Voltage Myślę że oni jakiejś Polsce czy Czechom też nie poświęcają dużo myśli. @Horkheimer Ciekawe są takie postacie, które są dyktatorami, ale przed ich rządami kraj był pogrążony w chaosie. Czy lepiej żyć w kraju stabilnym pod rządami autorytarnymi, czy w demokracji gdzie co parę lat rząd upada i trwają ciągłe walki o władzę?

TEAM

Co jeden to lepszy. Rozkrasc, nachapac się...i że ciągną za sobą tyłu ludzi.

Zaloguj się aby komentować