Temat podwyżki VAT i obniżki marży przez Orlen ucichł w mediach. Nie zapominajmy jednak, że cały czas robieni jesteśmy w balona ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Temat podwyżki VAT i obniżki marży przez Orlen ucichł w mediach. Nie zapominajmy jednak, że cały czas robieni jesteśmy w balona ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dzisiaj jadąc do pracy mijałem stację Orlenu na której ON kosztował 7,89 PLN. Zwykła podmiejska, przydrożna stacja, żaden MOP na autostradzie. Z drugiej strony, rano widzę kolejny artykuł o taniejącej ropie i umacniającym się złotym.

 

Tak na szybko rzuciłem okiem na dane archiwalne, wybrałem sobie 31 stycznia 2022, bo wtedy dolar był najdroższy, no i data dość symboliczna, bo prawie równo rok temu i jednocześnie jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie ale już ewidentnie z bardzo mocno podgrzaną eskalacją konfliktu przez rosjan (celowo z małej).

 

No więc jak to wygląda po prawie roku?

 

Cena baryłki:

31.01.2022 - 88,11 $

19.01.2023 - 79,03 $

 

Kurs Dolara:

31.01.2022 - 4,11 PLN

19.01.2023 - 4,33 PLN

 

ON przy dystrybutorze:

31.01.2022 - 5,43 PLN

19.01.2023 - 7,62 PLN - średnie w PL, no ale u mnie, tak jak wspomniałem 7,89 PLN

 

Względem zeszłego roku, cena baryłki spadła o 10%, kurs dolara wzrósł o 5,3%, cena ON przy dystrybutorze wzrosła o 40%, a jak pokazuje przykład , mijanej przeze mnie dzisiaj stacji, wzrost wynosi nawet ponad 45%

 

Mam wrażenie, że ta machlojka nie robi już na większości wrażenia, nie wiem czy ludzie tego nie rozumieją, że liczby bardzo mocno się tu rozjeżdżają? Boję się, że kolejne ekipy rządzące widząc przyzwolenie na możliwość takiej manipulacji, po prostu też będą to robić, na mniejszą lub większą skalę.

 

Jedyne co pozostaje takim maluczkim jak ja, to po prostu przypominać o tym wszem i wobec ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 

Mimo wszystko, w dniu wyborów, pamiętajcie chociażby o manipulacjach Orlenu i idźcie głosować, żeby przynajmniej spróbować zakończyć tę farsę.

 

#orlen #paliwo #gospodarka

Komentarze (15)

jaczyliktoo

I tylko dodam jeszcze większą grafikę z wykresami

6860f025-5220-4a7d-8147-b94b1b0e4107
19
8ukkake

na nic tak nie czekam jak na naglowek portali - Brudna Pała wylądował w Sztumie. Wiadomo, ze w polityce panuje zasada pt. kurwa kurwie łba nie urwie, ale jakis promyk nadziei jest, bo gangus z Pcimia to tylko pachołek i słup. ***** ***

25
kubex_to_ja

@8ukkake i czarnobiale zdjęcie imperatora

3
Ogau

@jaczyliktoo ja już sobie odpuściłem ten temat. Pisowców i tak nie przekonam. Kilka razy próbowałem i trud bezcelowy. "Wolę płacić więcej za polskie paliwo, niż mniej za niemieckie" całkowicie zabiło mój zapał do podejmowania tematu. Kto ma wiedzieć, że nas dymają ten już wie. Reszta to beton

2
razorn3

Mnie rozwala ta retoryka, że jakby były tańsze paliwa to Niemcy wykupią. Skoro mogą zaoferować tańsze paliwa to niech zwiększa produkcję i zarobią i na Polakach i na Niemcach, a przynajmniej mielibyśmy tańsze paliwo jako obywatele RP.

4
Hambercios

Chyba najłatwiejszą opcje jest zmiana stacji paliw, ale rozumiem, że nie każdy ma taką możliwość. Bo jeśli ktoś ma, to powinien pamiętać jak postępuje i się do tego zastosować.

2
adammik

@Hambercios jak zmiana stacji paliw? Skoro to ceny hurtowe orlenu są zawyżone, a orlen w hurcie to praktycznie monopol w polsce.

3
Enzo

Kiedyś czytałem jakiś komentarz że wzrosły jakieś koszty rafinerii w związku z wojną ale nie wiem czy to prawda i o co dokładnie chodzi.

2
binarna_mlockarnia

podobnie PGNiG obnizyli cenę gazu po przywróceniu VATu, no ale to teraz częś Orlenu jest

6
zimne_piwo

ucichł bo był sztucznie grzany przez TVN

0
elorondelo

@adammik wyjedziesz do nawet do Chech, a tam Benzina. W Niemczech podobnie, nie uwolnisz sie

1
grigor252

Wszystkie telewizje umoczone. Nikomu na obywatelach już nie zależy. A lidera spoza układu nie widać....

0
pablomike71

@8ukkake nikt nie beknal i nikt nie beknie. Przetrawione i zyje sie dalej

0
BOLO_G

@wojtek-x spokojnie, za to znalazły się akta Tuska, tak dla równowagi:)

0
wojtek-x

@BOLO_G Chyba nie ten wpis..........

0

Zaloguj się aby komentować