Tak wygląda otwarty rezonator lasera CO2 do cięcia stali.
Rezonator to część lasera w której powstaje wiązka światła które potem przy pomocy luster jest odbijane do głowicy tnącej, w której się skupia przy pomocy soczewki. Pojęcia nie mam na jakiej zasadzie to działa, ale te fioletowe swiatełka by zabiły natychmiast gdyby stłuc rurkę i je dotknąć.
#pracbaza
a4d791c0-b59f-470d-bcff-5ab1db8b6c9c
eeb1a7d7-ea31-4f76-bfb4-3d6d8f9c1f29
groovy

@SST82 dawaj więcej!

DKK

Właściwie to mało kto to rozumie, bo wchodzi tutaj mechanika kwantowa.

Atarax

@SST82 "ale te fioletowe swiatełka by zabiły natychmiast gdyby stłuc rurkę i je dotkną" ja to bym to jednak sprawdził, czy to prawda (⁠•⁠‿⁠•⁠)

Blask

@SST82

Rezonator optyczny


Wzbudzony ośrodek czynny stanowi wprawdzie potencjalne źródło światła laserowego, jednak do powstania uporządkowanej akcji laserowej potrzebny jest jeszcze odpowiedni układ optyczny, zwany rezonatorem. Układ ten pełni rolę dodatniego sprzężenia zwrotnego dla światła o wybranym kierunku i określonej długości fali. Spośród wszystkich możliwych kierunków świecenia i wszystkich dostępnych dla ośrodka długości fal, jedynie światło o parametrach ustalonych przez rezonator będzie wzmacniane na tyle mocno, by doprowadzić do akcji laserowej.


Sprzężenie zwrotne polega na możliwości wielokrotnego przepływu fotonów przez ośrodek, połączonego z ich kaskadowym powielaniem wskutek emisji wymuszonej, dzięki czemu laser generuje spójne światło. Układ optyczny rezonatora składa się zazwyczaj z dwóch dokładnie wykonanych i odpowiednio ustawionych zwierciadeł. Dla określonego kierunku możliwe jest wielokrotne odbicie pomiędzy zwierciadłami, i tylko fotony o takim kierunku, mogą wielokrotnie przebiegać przez ośrodek czynny, powodując akcję laserową. Jeśli rezonator ma postać dwóch równoległych zwierciadeł płaskich, to emitowane światło może leżeć w dość szerokim przedziale częstotliwości, zależnym od charakterystyki ośrodka. Aby dodatkowo określić tę częstotliwość z dużą precyzją, stosuje się dodatkowe elementy układu optycznego, ograniczające możliwość wielokrotnego odbicia fal o długościach innych, niż zadana. Mogą to być na przykład siatki dyfrakcyjne pełniące rolę selektywnego zwierciadła tylko dla określonej długości fali, a także dodatkowe lustra tworzące filtry interferencyjne (interferometry). W zależności od szczegółów technicznych budowy rezonatora, możliwe jest uzyskanie światła laserowego o bardzo różnych własnościach, takich jak kątowa rozbieżność wiązki, określony stopień jej spójności przestrzennej i czasowej, określony profil spektralny linii, czy wreszcie określony rozkład gęstości mocy w poprzecznym przekroju wiązki (tzw. mody poprzeczne).


Aby emitowane światło laserowe mogło wydostać się poza rezonator (na zewnątrz lasera), przynajmniej jedno z luster powinno być częściowo przepuszczalne. W laserach impulsowych stosuje się często modulację czasową przepuszczalności luster, dzięki czemu cała energia wiązki zostaje uwolniona w chwili "otwarcia" lustra.


http://laseryco2.pl/nodes/nodes/view/type:page/slug:zasada-dzialania

plemnik_w_piwie

@SST82 @DKK polecam że szczerego serca. Najlepsza książka pop-tech jaką czytałem

09c48184-17fd-4e74-965f-41b499c12cc3
madhouze

Jak zwykle, za wszystkimi naukowymi osiągnięciami stoi skomplikowany system luster.

@SST82 Rezonator to część lasera w której powstaje wiązka światła które potem przy pomocy luster jest odbijane do głowicy tnącej

Felonious_Gru

@SST82

te fioletowe swiatełka by zabiły natychmiast gdyby stłuc rurkę i je dotknąć.

A i owszem, tam jest kilkaście kV

Krogulec

@SST82 ciekawy jestem, czy jest tam gdzieś info czy występuje tu jakieś promieniowanie

SST82

@Krogulec Coś tam jest. Laser klasa 4.


"Lasery klasy 4 to urządzenia o dużej mocy, które mogą powodować oparzenia oczu i skóry, ich rozproszone odbicia mogą być również niebezpieczne, a wiązka może stanowić zagrożenie pożarowe. Oznacza to, że należy zachować najwyższą ostrożność przy kontrolowaniu ścieżki wiązki. Aby spełnić wymagania bezpieczeństwa, wszystkie systemy laserowe klasy 4 muszą być wyposażone w okulary dla operatora, wyłącznik kluczykowy i blokadę bezpieczeństwa."


Tylko zamiast gogli ochronnych ja mam szyby co nie przepuszczają tego szkodliwego promieniowania. Przynajmniej tak mi mówiono XD

Krogulec

@SST82 ale że jakie szyby? Ołowiane? Bo mi o promieniowanie X chodziło, tu ci okulary nie pomogą xD Jest ładny łuk i dużo kv, może gdzieś te elektrony wyhamowują i promieniują nie mam pojęcia jak taki laser działa dlatego pytam

SST82

@Krogulec Sam rezonator (to ze zdjęcia) normalnie jest w metalowej, szczelnej obudowie.

A co do szyb to chodziło mi o obszar na którym się tnie.

ce4628bf-2b58-41a3-baf2-aeb38b27aead

Zaloguj się aby komentować