Recenzja (i mody) multimetru Aneng M118A
Kupiłem go za 23zł na przecenie w aliexpress. Tak, miernik za dwie dychy xD I to automat! CAT IV 600V !!!(Spojler: Kłamali)
Przyszedł do mnie dwa dni temu, pudełko no name, miernik, (bardzo)tanie kable, kartka manual. Mierni ma trzy zakresy napięcia: 6.000V/60.00V/600.0V AD/DC, rezystancji 600.0Ohm ... 60.00MOhm, prądu 6.000A/10.00A AC/DC, test pojemności do 60mF(nie testowałem), test diód 3V, test ciągłości. Działa na dwie AAA. Po włączeniu działa w trybie auto, jak podepniesz baterie to wyświetli napięcie, jak rezystor to rezystancję, jak na zwarcie to test ciągłości, a jak diodę to rezystancje… Test diód najwyraźniej tylko na żądanie Guzikiem Select możemy zmieniać funkcje, DCV, ACV, Ohm, Ciągłość, Diody, Kondensatory. Pomiar prądu jest dostępny tylko automatycznie, powyżej 20mA sam włącza pomiar prądu. Podczas testów działało to słabo. Czasami rozpoznawał DC jako AC i znacznie zawyżał pomiar a ręczna zmiana trybu jest nie możliwa, niczym prawdziwy informatyk trzeba wyłączyć i włączyć xD. Może to wina zasilacza/przetwornicy przy małych prądach, miernik brał jakieś oscylacje za prąd zmienny. Ale i tak powinien być inteligentniejszy. Skoro jesteśmy przy prądzie to kable mają 0.14Ω jeden. Oba z miernikiem ma 0.31Ω, dużo :|. 4A daje nam 1.2V spadku. Low Burden to to nie jest. Sam pomiar prądu zawyża trochę, z 3 może 4%. Za to test pojemności troszku zaniża przy średnich pojemnościach. Niska cena...
Przejdźmy do najlepszego. Miernik ma impedancje 0.83MΩ(photo). Standard branży to 10MΩ. Starsze tanie mierniki jak dt830 czy mój dt83b(dobry mini miernik btw) mają 1.0MΩ. 0.83MΩ To dziwna i bardzo mała wartość. Czemu tak? Wyjaśnię na schemacie później(zrobiłem mały reverse engineering).
Kolejną dziwną rzeczą jest że ta impedancja załamuje się powyżej 12V! Pobór prądu przez multimetr z mierzonego napięcia to: 12uA dla 10V, 15uA dla 12V, 401uA dla 13V, 1.4mA dla 15V, 4.3mA dla 20V. Do 12V ok a powyżej coś nam wpierdala prąd z pomiaru, idealny woltomierz pobiera 0 prądu, w praktyce standard to 10MΩ czyli dla 20V jest to 2uA a nie 4300uA! Przy wyższych napięciach nie testowałem, strach 230VAC mierzyć
Dobra, teraz pora na to co tygryski lubią najbardziej, rozkręcamy i grzebiemy paluchami xD. Widzimy(photo) to co widzimy, czyli nie wiele. Mamy termistor PTC, przekaźnik(6pin) SSR(Solid-State-Relay) który jest załączany do pewnych pomiarów, niebieskie rezystory 5+5=10MΩ, małe czarne trzy 300KΩ, jakie dwa tranzystory...podejrzane, widziałem w internecie zdjęcie PCB i ich tam nie było, dodali w drugiej rewizji?
Spójrzmy no mój mały schemacik tego miernika. Mamy trzy drogi z głównego wejścia do chipu(prawdopodobnie DTM0660). Stała 10MΩ. Służy do pomiaru napięcia, chip sam sobie dołącza odpowiednie rezystory żeby miał dobry dzielnik (Więcej o działaniu multimetrów tutaj: https://lygte-info.dk/info/DMMDesign%20UK.html ). Druga linia(od dołu schematu) to linia 900kOhm. Według dokumentacji( https://caxapa.ru/thumbs/794708/DTM0660---.zh-CN.en.pdf ) ta linia jest używana przy pomiarach niskich napięć jak mV/Ohm/Diody/Pojemność/Temperatura. Ale według schematów ta linia jest dołączana za pomocą pokrętła… hmyy ale tu nie ma pokrętła tylko guziczki...Dobra dawaj na stałe xD 10MΩ pierwsza linia + 900KΩ druga linia daje nam magiczne 0.83MΩ. Już widać czemu taki tani był… Ale to nie wszystko! Trzecia linia o najmniejszej impedancji jest dołączana na żądanie za pomocą fajnego SSR(AQV259A 1000V) zamiast pokrętła. Jest zabezpieczona PTC i dwoma tranzystorami przy chipie, Q3/Q4, pełnia one role transila albo takie podwójnej diody zenera, powyżej pewnego napięcia, np. 12V, dochodzi do przebicia. Dla małych tranzystorów jest to podobno mniej, nawet 3V. ( Wiecej tutaj: https://lygte-info.dk/info/DMMDesignProtection%20UK.html ).
Ale tutaj mamy dwie takie pary, jedna para tam gdzie powinna a druga przed przekaźnikiem. Zaznaczona na czerwono na moim schemacie. Powyżej 12V tranzystor dostaje „przebicia” i działa jak dioda zenera 12V. Mamy nasz przeciek prądu. Pytanie za milion, na chuj to tam wstawili?! Widziałem fotkę w necie to tych tranzystorów nie było. No cóż, odlutowałem je a miernik już nie pobiera dużych ilości prądu powyżej 12V. Testowałem do 400VDC z takiem małej przetwornicy. Nic nie wybuchło. Aczkolwiek za pierwszym razem coś tam syczał przy 400V i się trochę psuł. Ale to było chyba jakieś wyładowanie przy tych padach po tranzystorach bo nie usunąłem pasty lutowniczej. Potem już było ok.
Z innych modów to dodałem kondensator 470uf 16V do szyny zasilania, małe baterie mają dość wysoką rezystancję co powoduje dość duże tętnienia zasilania. W tym modelu to wiele nie dało ale czytałem że w niektórych an8008 pomagało. W swoim an870 wymieniłem obecny tam elektrolit na większy low esr.
Antena NCV to był centymetr drucika, wymieniłem go na małą spirale z drutu nawojowego, działa trochę lepiej. Ściszyłem buzzer i zwiększyłem jasność latarki. Buzzer miał 36Ω rezystor a dioda latarki 100Ω. Zamieniłem je miejscami.
Czas na meritum. Oceniam ten miernik na CAT I 300V. CAT I czyli za transformatorem. Trochę strach wkładać te gówniane kabelki do gniazdka. 600V napisane na mierniku to pobożne życzenia jeśli w originale są te tranzystory w tym miejscu xD. Mój 4letni dt83B kupiony za 16zł na aliexpress jest według mnie pewniejszy i praktyczniejszy. Ten multimetr nie ma miliamperomierza, ma zablokowane pomiar milivolt, temperatury, częstotliwości, max/min mimo że chip obsługuje. Spróbuje go zmodować przez zmianę ustawień w kości eeprom, zobaczymy czy da rade port szeregowy odpalić że na pc logować pomiar. Do mierzenia niskich napięć i ciągłości jest ok, mały fajny z latarką. Latarka raczej użyteczna tylko w całkowitej ciemności. Poleciłbym go gdyby nie ta wada fabryczna. Po modzie z dwie dychy może być.
Czekam na opinie na temat opinii I teorie na temat tych tranzystorów. No idea co ten chińczyk myślał wkładając je tam.
#elektronika #majsterkowanie #diy #elektronikamator ← to ja
b64c0197-3890-4bbf-9e7a-e19c871c9524
43865b29-8a24-41d3-949b-adf61d9f6e1c
cdf79ecf-e9ee-4065-90ad-88e9f285d0e4
52b61f9c-b0c2-4b84-a1f8-00b3092b018d
d79fca49-6d32-4d14-a9bc-1bbae777d4d0
Jason_Stafford

@American_Psycho i tak właśnie wyglądają te tanie multimetry z Chin. Niby coś pokaże na wyświetlaczu, ale cholera wie, jak zinterpretować taki wynik. Nie mówię oczywiście, żeby kupować takiego fluke jak ja mam, bo wielu osobom nie jest zwyczajnie potrzebny. Ale najtańszy sonel cmm-10 będzie dla amatora jak znalazł, i go nie zabije. No i jak go nie zrzuci z 10 metrów, czy nie zaleje, to będzie mu to działać do końca życia.

American_Psycho

@Jason_Stafford ten sonel to widze powyżej 2stów kosztuje, to już troszke sporawo. Za an870 4 lata temu dałem chyba 110zł i sobie chwale. No ale taki fajny unit ut61d+ to jakieś 600zł.

Jason_Stafford

@American_Psycho sam widzisz, że za coś dobrego, co nie chce Cię zabić trzeba zapłacić. Oczywiście można mierzyć multimetrem za 10 zł z castoramy (są w ogóle jeszcze takie?), ale jak coś pójdzie nie tak, i multimetr się spali w ręce albo wybuchnie prosto w ryj to wtedy będziemy się zastanawiali, dlaczego nie kupiliśmy lepszego.

American_Psycho

@Jason_Stafford takie tanie mierniki też się przydają, mam dt83b za 16zl 4lata temu i działa poprawanie, 230V tym nie mierze.

Jason_Stafford

230V tym nie mierze


@American_Psycho bo jesteś świadom tego, co się może stać.


A po co domorosły elektryk amator kupuje tani multimetr? Żeby sprawdzić, czy ma napięcie w gniazdku.

Morfi_pl

A jaki miernik z oscyloskopem polecasz?

Trismagist

@Jason_Stafford Jasne, że wystarczy czasem uni-t za 150 zł i też będzie ok. Natomiast takich rzeczy z Ali bał bym się podłączać gdziekolwiek obawiając się o swoje bezpieczeństwo (nie miernika )

American_Psycho

@Morfi_pl Ja mam HDS242S OWON

American_Psycho

@Trismagist Po modzie testowałem go do 500VDC i jest okej ale fazy to ja nim nie będe mierzył.

American_Psycho

@Morfi_pl ten owon fajny jest, na kanale yt kerry wong lub slavoy masz recenzje. Mi sie nie podoba krotki czas pracy na akumulatorze, zużycie ogniw tylko do ~3.55V, brak mikroamperomierza, taki sam pobòr prądu w każdym trybie. Bardziej oscyloskop z multimetrem "gratis".

Jason_Stafford

@Trismagist dokładnie o tym mówię. Niby fajnie, bo tani miernik, ale jak coś się stanie, to z kim się będzie sądzić? Z chińczykiem? On się wypnie.


Ja tam wolę sprawdzone i bezpieczne konstrukcje ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Felonious_Gru

@American_Psycho nie ma nic gorszego niż miernik z autozakresem

swistak33

@Felonious_Gru zależy do czego używasz, przy diagnostyce automatyki/układów sterowania gdzie napięcia są 'typowe" mowa np. o napięciach 12/24/230/400 to bajera oczywiście gdy użytkownik jest świadomy spodziewanego wyniku. Jako podręczny multimetr z reguły wystarcza mi jakiś unit do mniej więcej 200-250 pln.

Dobór sprzętu tylko zależy kto co i kiedy

Jason_Stafford

@Felonious_Gru gówno prawda ¯\_(ツ)_/¯

Felonious_Gru

@Jason_Stafford chyba ty. Jak masz do wyszukania usterkę i po kilkadziesiąt-kilkaset razy patrzysz się jak radośnie przeskakują zakresy, a na koniec musisz dokladnie przeczytać czy jesteś na zakresie 400mV czy 40V to to jest masakra.

A jeszcze ostatnio widziałem takie gówno, co samo decydowało, czy mierzy ac czy dc. Masakra

American_Psycho

@Felonious_Gru kto co lubi. Ja lubie autozakres bo pokrętło mniejsze i mniej kręcenia. Taki unit ut890d to ma już od chuja tych zakresów, ile to kręcenia xd

Felonious_Gru

@American_Psycho jeśli możesz wyklikać tam zakres na sztywno po wybraniu pokrętłem to od biedy może być. Aoe są takie cudaki, że się nie da

Jason_Stafford

@Felonious_Gru 13 lat w zawodzie, więc wiem chyba jak używać multimetru. A jak masz gówno sprzęt, to nie dziwię się, że cie to denerwuje. Kup sobie takiego fluke jak ja mam (179) to przestaniesz narzekać.

Felonious_Gru

@Jason_Stafford miernik w cenie STU sztuk tego od opa, no jest co porównywać xD

A wciąż nie piszczy, jak włożysz przewód pomiarowy w złe gniazdo...

Jason_Stafford

@Felonious_Gru ale po co ma mi piszczeć? Przecież wsadzając przewód pomiarowy w gniazdo nie masz wyeksponowanych części przewodzących, których przypadkiem możesz się dotknąć. A jak mierzysz prąd, to też przecież nie trzymasz kabelków w palcach, tylko warto to spiąć na wago (a wtedy to i tak cała sonda wchodzi do zacisku). Także nie rozumiem zarzutu.

Felonious_Gru

@Jason_Stafford po to, żebyś nie zmierzyl napięcia z przewodami włożonymi w gniazdo prądowe.


I to nie jest żaden zarzut, a już tym bardziej nie do ciebie

Jason_Stafford

@Felonious_Gru kupując multimetr za kupę kasy już wiesz jak mierzyć. Poza tym do mierzenia prądu łatwiej mi użyć cęg niż multimetru.

Felonious_Gru

@Jason_Stafford no cóż, za kupę kasy masz trwałość, dokładniejszy pomiar i klasę ochronności,pod którąś się ktoś podpisał, a niekoniecznie wygodę i ergonomię.

Jason_Stafford

@Felonious_Gru ja dla mnie ten multimetr jest wybitnie wygodny. Używałem różnych, tanich i droższych od obecnego, i ten mi najbardziej spasował.

Felonious_Gru

@Jason_Stafford szybkością ta seria fluka nie wyprzedza Chińczyków (patrz wideo), ale 189 ma zajebistą funkcję pomiaru skladowej dc i ac jednocześnie, czego zazdroszczę.


https://youtube.com/shorts/vK_WppC_2Eo?feature=share

Bananamen

O juz drugi raz w tym dniu trafiam na informacje o miernikach Aneng. Z tego materiału wynika ze te tanie chinczyki maja całkiem niezła dokładność i dla początkującego czy sporadycznego użytku w domu nadaje sie doskonale. Chyba go kupię bo mialem dwa unity i kolejnego nie chce


https://youtu.be/q3zhqISjK9g

American_Psycho

@Bananamen Mam an870 od 2019 i jest okej.

Gitler

@Bananamen ja mam od kilku lat anang q1 i jest w pyte

myoniwy

@American_Psycho

elektronikamator ← to ja


Widzę inspirację moim konstruktorelektrykamator.


Leci piorun i obserwacja.

Zaloguj się aby komentować