
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy, która ma uruchomić w Polsce portfel tożsamości cyfrowej. Aplikacja umożliwi bezpieczną identyfikację i korzystanie z usług publicznych oraz prywatnych. Zastąpi ona mObywatela, który nie jest zgodny z unijnymi wymogami.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, opublikowany w czwartek 19 lutego w Rządowym Centrum Legislacji (RCL).
Jak wskazał resort cyfryzacji w ocenie skutków regulacji (OSR), celem noweli jest dostosowanie krajowego porządku prawnego do unijnego rozporządzenia eIDAS 2.0, które zobowiązuje państwa członkowskie UE do zapewnienia europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. [...]
#wiadomoscipolska #mobywatel #ministerstwocyfryzacji #cyfryzacja #identyfikacja #projektustawy #portalsamorzadowy
Według eIDAS portfel ma umożliwić wszystkim osobom publicznym i prawnym w UE bezpieczny, zaufany i niezakłócony dostęp transgraniczny do usług publicznych i prywatnych oraz pełną kontrolę nad swoimi danymi. Zgodnie z projektem noweli portfel ma też umożliwić składanie kwalifikowanych podpisów elektronicznych i kwalifikowanych pieczęci elektronicznych. [...]