Pora spełnić swoje małe marzenie. Mianowicie w zeszłym roku przy śliwce pokazał się odrost podkładki ałycza. Miałem go wyciąć ale pomyślałem że ałycze stosują na podkładki dla brzoskwiń, moreli, nektarynek, śliwek, migdałów. Więc przygotowałem sobie przez zimę zrazów i zaszczepiłem próbnie na niej morelę i brzoskwinie które właśnie ruszają.
@emdet podkładka to ta część gdzie są korzenie i ona ma zadanie regulować wzrost drzewka, powodować odporność na suszę czy zabezpieczać przed mrozem i szybkim startem wegetacji po zimie.
W jabłoniach dobierając podkładki możesz mieć duże drzewa sięgające nawet drugiego piętra dające nawet pół tony owoców a też możesz mieć drzewko na maksymalnie 2m wysokości i dające skrzynkę owoców przy nawadnianiu i nawożeniu.
A w ogóle jak mi zaczęło wychodzić szczepienie to mając ograniczoną ilość miejsca tak jak @moll napisała można mieć np jabłka na jednym drzewie od lipca czyli np od papierówki do jabłek takich co jeszcze da się przechować przez zimę w chłodzie do czerwca następnego roku. W ten sposób na działce swojej i rodziców mam już poszczepione kolo 60 unikatowych odmian jabłoni i chyba 12 gruszek
@emdet tak myślę że będzie to normalne drzewko z tym że z różnymi owocami. Jak się poprzyjmują brzoskwinie i śliwki to już będę miał większe pole do manewru bo różne odmiany owoców z danego gatunku będę mógł sobie dookulizować*
*Okulizacja jest to szczepienie pąkiem innej odmiany robiona w połowie lata
@emdet jeszcze dodam od siebie że szczepienie np. agrestu czy porzeczki daje krzak na pojedynczej grubej łodydze dzięki czemu łatwiej przekopać obok i zebrać owoce niż jakby to rosło naturalnie w takiej kiści. No i też taki agrest jest od razu wyższy więc nie zarasta tak bardzo i łapie więcej słońca przez co lepiej owocuje. ale jak jestem laik to takie luźne obserwacje z krzaków porzeczki i agrestu szczepionych i nieszczepionych
@starebabyjebacpradem na czym się szczepi porzeczkę i agrest bo u mnie też sporo tych odrostów było na wiosnę i zastanawiałem się czy da się coś z tym zrobić? Nie znam się na szczepieniu takie już zastałem na działce po poprzednim właścicielu