Póki co uran z rosji nadal jest kupowany na Zachodzie.
Pod względem wydobycia uranu rassyi daleko do najbardziej zaszczytnego miejsca. Zajmuje 7 pozycję (5%), światowym liderem jest Kazachstan, który produkuje 45% rudy uranu.
Razem z Uzbekistanem kontrolują 52% produkcji uranu, co jest podstawą dominacji Rosatomu – wszak to w ramach jego łańcuchów technologicznych są eksploatowane złoża jeszcze z czasow Sowietskogo Sojuza .
Ale świat nie stoi w miejscu, układ sił po starcie kacapskiej specoperacji zmienia się gwałtownie i nie jest pewne, czy najbogatsze złoża uranu w Kazachstanie pozostaną pod kontrolą Rosatomu.
Tak naprawdę Kazachstan i Uzbekistan nie będą miały wielkiego wyboru – w kontekście sankcji wobec Rosatomu muszą albo radykalnie ograniczyć produkcję, albo szukać nowych odbiorców swojego uranu.
Dla federacji rosyjskiej oznacza to nieuchronne wyginięcie jednego z ostatnich odnoszących sukcesy przemysłów.
PS Największe kazachskie złoża Moiynkum, Tortkuduk i Inkai (12% światowego wydobycia) są już zagospodarowywane wspólnie z firmami francuskimi i kanadyjskimi, więc pytanie, kiedy córka Rosatomu , Uranium One, zostanie wyrzucona na lód, jest tylko kwestią czasu.
Na podstawie ruskiego bloga Moscow Calling.
Im szybciej wywalą kacapow, tym lepiej - przyp moj.
#ukraina #rosja #kazachstan #uran
ecfb133f-e1de-4df1-9ab3-8bc88a4d57f1
kubex_to_ja

@Walenciakowa dobrze widzę? W Czechach wydobywają uran?

radziol

@kubex_to_ja Polska na pewno kiedyś wydobywała

Xavy

@radziol konkretnie to ruscy wydobywali w Polsce. Nadal jednak mamy spore złoża uranu.

Yacoshe

@kubex_to_ja w Polsce pewnie tez,a przynajmniej sa zloza

Augustyn_Benc-Walski

@Xavy Skąd info, że spore? Wydobycie uranu zakończyło się bodajże w latach 70-tych, odkryli jakieś nowe złoża ostatnio?

galonim

@Yacoshe niby są ale ciężkie do wydobycia. W takim Pasłęku pod Elblągiem kiedyś szukali i znaleźli


W latach 1957-1963 prowadzono prace wiertnicze i badania karotażowe w otworach wiertniczych w poszukiwaniu rud uranu. Przy okazji świadczenia tych prac wykryto przejawy mineralizacji uranowej w głęboko zalegających strukturach geologicznych[potrzebny przypis] na Niżu Polskim, m.in. w rejonie Pasłęka (w 1958, zawartość uranu w próbkach punktowych wahała się w granicach 420-8400 gram/tonę)[25]. Ze względu na grubą pokrywę osadów czwartorzędowych zrezygnowano tam jednak z przeprowadzania podziemnych prac rozpoznawczych i sporządzono jedynie dokumentację złóż w oparciu o badania rdzeni z otworów wiertniczych.

Zaloguj się aby komentować