No dobra za namową uzyszkodnika @krokodil3 tworzę tag #winogronadeserowe w którym będę prezentował coś z mojej kolekcji winogron plus kilka słów na temat danej odmiany. Min skąd pochodzi, kto jest autorem, jakie mam spostrzeżenia przy uprawie, czy jest podatna na choroby grzybowe, jak rośnie itd. 
Na pierwszy ogień leci odmiana Donara od której się zaczęła moja przygoda i dzięki której złapałem bakcyla. 
Kupiłem ją na targu od właściciela winnicy co zajmuje się prowadzeniem winnicy z odmianami deserowymi. 
Odmiana rośnie jak chwast dosłownie. Czerwcowy przyrost każdego roku to około 1.5m latorośli. 
Przy krótkim cięciu ma defekt zapylania gdzie grona są mocno przestrzelone. 
Krótkie cięcie tzn jak mamy łozę i przytniemy ją na mniej jak 6 pączków. Bo ta odmiana lubię cięcie od 8 do 12. (Może nagram film nt cięcia krzewu, jeszcze zobaczę)
Jeżeli chodzi o wrażliwość na choroby grzybowe to bez opieki łapie mączniaka prawdziwego i trochę rzekomego. 
Odporność na mróz jak podają na winogrona.org i winorośl.pl wynosi od -23 do -24°C
Pochodzi z Ukrainy w wyniku skrzyżowania pyłków odmiany Podarok Zaporożu z odmianą Wostorg. 
W normalne lato dojrzewa u mnie na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia września. W smaku jest prostą i słodką chrupką odmianą o kolorze od żółto zielonego po różowo zielonego tak jak to miało miejsce w 2021 roku co zobaczyć można na zdjęciach. 
Jagody duże, grona również co widać na zdjęciach można powiedzieć że oczojebne idealnie się nadają by ją posadzić od strony drogi by przyciągała wzrok sąsiadów i powodowała ból wiadomo czego. 
Jak macie jakieś pytania to śmiało.
Edit: pierwsze dwa zdjęcia pochodzą z 2022 roku z połowy sierpnia i nie mają ostatecznej wielkości a ostatnie pochodzi z początku września 2021 gdzie sierpien był mocno deszczowy i odsłoniem grona przez oberwanie liści w celu lepszego wybarwienia. Ale niestety nie zgromadziły tyle cukru co bym potrzebował.
#ogrodnictwo #zainteresowania #chwalesie #hobby
a8ccacaa-d3f5-4b95-8a78-72d5ccac4a4c
a5c3f780-2a1a-41da-af7d-24ab535e5b3d
593a28fd-ae09-424d-90d6-a14d14efa77b
krokodil3

@starebabyjebacpradem no i elegancko, miło się czyta btw na ten moment (o ile nie wprowadzili jeszcze updatu, który mogłem przeoczyć) tagi nie linkują się z treści wpisów odpowiednio i komentarze też. Jak możesz to przerzuć tag #winogronadeserowe i inne co uznasz za słuszne do pola tagów, żeby potem ten post nie zaginął

moll

@starebabyjebacpradem fajny wpis!


Można liczyć na jakieś informacje z Twojej strony na jakim gruncie te odmiany dobrze rosną?


Chciałam u siebie posadzić jakąś słodką odmianę winorośli do podjadania, ale nie wiem co się dobrze przyjmie na gliniastym, ciężkim podłożu. Mam taką "lgnącą" glinę na całej działce i albo będę musiała mieszać ziemię, albo fajnie byłoby trafić na odmiany, które dobrze znoszą takie podłoże.

MrMareX

To był zajebisty pomysł! Bardzo ciekawe informacje - chętnie dowiem się, jak to wygląda od strony uprawiania winorośli.

Jeśli można prosić, to podaj zawartość cukru oraz kwasy (jeśli mierzysz).

Jestem trzecim śledzącym tag

starebabyjebacpradem

@moll to jeszcze można regulować podkładkami na piach i ciężkie ziemie.

Na piasku szybciej ruszają sadzonki bo się szybciej gleba nagrzewa ale nie możesz ich tak samo obciążyć owocowaniem jak tych na glebach cięższych.

I co do wyboru odmiany to zależy co chcesz uzyskać i czy będziesz w stanie obserwować i dbać o odmianę jak np oprysk siarką co jest koniecznością w sezonie jak się chce mieć jakikolwiek plon.

starebabyjebacpradem

@MrMareX przykładowe brix odmiany Katrusia o której też będzie wpis za jakiś czas.

332a9cf7-c419-463e-8bd0-fbc6a07f6de6
MrMareX

@starebabyjebacpradem Dzięki. A masz w kolekcji coś na wino, co dojdzie do 25 BLG w naszych warunkach? Czy to niewykonalne.

moll

@starebabyjebacpradem u mnie humus piaszczysto-gliniasty, ale niższe warstwy to już lita glina. Miałam problem żeby wykopać sobie w tym roku dołki pod maliny. Ale za to żyzna gleba, bo ładnie owocuje wszystko jak już się przyjmie.


Pod ogródek warzywny mam skrzynię drewnianą, żeby nadmiar wody mi nie stał, a górna warstwa to glina wymieszana z czarnoziemem, żeby cokolwiek się przyjęło.


A z winorośli chciałabym coś odpornego i owocującego na słodko, głównie do jedzenia, bo nie wiem czy w wino będę się bawiła.

starebabyjebacpradem

@moll też musisz uważać na poziom wód gruntowych bo w końcu sadzonka umrze bo winorośl ma korzenie które głęboko sięgają i nie mogą mieć za wysoko wody w ziemi.


Podejdzie odmiana Swenson Red, owoce ma jak moneta 10gr czy 20 gr zależnie od zapylenia bardzo słodkie w smaku truskawkowo poziomkowy. Bardzo słodki bo ma niskie kwasy i kilkuletni krzew ci da wiadro słodkich owoców.

8fddbc17-9cec-4916-8090-ed82039e7526
starebabyjebacpradem

@MrMareX Solaris jak go rozsądnie obciążysz

moll

@starebabyjebacpradem to może być problem, bo po intensywnych opadach ta woda w gruncie stoi. Z wierzchu robi się gliniasta skorupa, ale tak te 30-40 cm w grunt jest wilgotno jeszcze długo po deszczach.


Wystarczyłoby zrobić odwodnienie, jakiś sączek w okolicy sadzonek, czy lepiej byłoby wybrać grunt na głębokość metra i zasypać lepszą ziemią? Tylko to też może być strzał w stopę, bo bardziej przepuszczalna ziemia będzie mi robiła w tych miejscach naturalne studzienki...

starebabyjebacpradem

@moll co do drenażu itd niech się lepiej wypowiedzą eksperci ja tam trochę się znam na uprawie

moll

@starebabyjebacpradem niestety mój rodzinny specjalista od melioracji dostał demencji i już go nie podpytam

starebabyjebacpradem

@moll Zgłoś się po patyki na wiosnę to ci podeśle paczkomatem i sobie zrobisz sadzonkę Swenson Red.

moll

@starebabyjebacpradem dziękuję!

Zaloguj się aby komentować