Najdrożej sprzedane prace polskich artystów w 2023 roku

Najdrożej sprzedane prace polskich artystów w 2023 roku

Label Magazine
Jak co roku serwis artinfo.pl publikuje wyniki rynku sztuki. Jakie prace polskich artystów znalazły się w czołówce najdrożej sprzedanych?

Wyniki zestawienia nie przynoszą niespodzianek. Czołówkę polskich artystów, których dzieła osiągają najwyższe ceny na aukcjach, tworzą Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor i Ewa Juszkiewicz. Choć wśród największych transakcji na polskim rynku sztuki ubiegłego roku znalazły się dwie prace zagranicznych twórców (obraz z pracowni Petera Paula Rubensa i rzeźba Nikoli Vudraga), skupimy się wyłącznie na rodzimych nazwiskach.

Najdrożej sprzedaną pracą w ubiegłym roku jest „Caminando” - zestaw 20 figur autorstwa Magdaleny Abakanowicz z lat 1998/1999, które sprzedano na aukcji w Desa Unicum za 9,6 miliona złotych (cena wraz z opłatą aukcyjną). Grupa rzeźb z brązu nawiązuje do popularnych w twórczości artystki motywów tłumu i postaci kroczących - ludzkich przedstawień bez głów, wykonywanych również w autorskiej technice z utwardzonej żywicą juty. [...]

#polska #sztuka #kultura #malarstwo #rzezba #2023

Komentarze (7)

FACTIS

obraz "M 39" z 1969 roku autorstwa Wojciecha Fangora. Płótno na aukcji w Desie osiągnęło cenę ponad 7,5 milona złotych.


To pranie brudnej forsy czy o co chodzi?

NrmvY

@FACTIS tak, ewentualnie unikanie opodatkowania.

_Pszczelarz_

Sztuczna inteligencja robi lepsze dzieła sztuki. Ps. Moja żona studiowała kierunek artystyczny i nieraz z nią jeździłem na wernisaże, prelekcje, spotkania, wystawy i stwierdzam, że jest to na ogół (nie zawsze, ale prawie zawsze) żenujące dno bez jakiejkolwiek siły przekazu i niewymagające talentu. Aby powstała taka "sztuka" na ogół potrzeba tylko bezczelności, snobizmu, często narcyzmu twórców. Ps. Popularne jest wśród współczesnych "artystów" powiedzenie "po prostu zrobię coś absurdalnego, a potem dorobię do tego filozofię".

NrmvY

@Pszczelarz to tak zawsze działało. Jak inaczej wytłumaczyć że czarny kwadrat na białym płótnie może mieć taką wartość jak nie to, że 1) unikasz opodatkowania (gdzieś to jest wytłumaczone w internecie), 2) artysta kosi frajerów.

ramen

@Pszczelarz Jeszcze warto dodać, że część artystów tworzy "pod wpływem", co pozwala im "przekroczyć granice" czy "złapać szerszą perspektywę".

Millionth_Visitor

Mi się podoba, sam chciałbym kiedyś wydać 7,5M na coś co po prostu mi się podoba a randomom w internecie pęka dupa :d

Zaloguj się aby komentować