Linux przez ostatnie lata bardzo się zmienił. Ostatnio próbowałem podłączyć drukarkę do laptopa z Windowsem 10 i nie działała, trzeba było ściągać sterowniki itd. Podłączyłem do innego łapka z Linuksem Mint i zadziałała od razu - Plug&Play ¯\_(ツ)_/¯
Kilka miesięcy temu pożyczyłem laptopa z linuxem kumplowi, żeby miał na czym się uczyć programowania. Nie był przekonany, bo zawsze używał Windowsa i nie był w ogóle „techniczny”. Bał się, że sobie nie poradzi z Linuxem. Zadzwonił do mnie po kilku dniach, mówiąc, że jest zupełnie zaskoczony, że nie ma żadnego problemu z obsługą kompa, że wszystko działa dobrze i łatwiej niż na Windowsie. #linux
Klamra

Ale taguj #pasta (° ͜ʖ °)

ZohanTSW

Różne dystrybucje dostarczają różne sterowniki, więc w tę część z drukarką wierzę.

To że chłopu łatwiej obsługiwać linuksa niż windowsa też (niektórym łatwiej obsługiwać mac os niż windowsa, więc czemu komuś może nie być łatwiej również na linuksie).

Ale to że chłop nietechniczny uczy się programowania już mi ciężko, przecież to oksymoron xD

Anteczek

@ZohanTSW teraz każdy się uczy programowania :p ale jemu dobrze idzie, bo to inteligentna bestia. A we wpisie chodziło mi generalnie o to, że Linux stał się przystępnym systemem dla każdego, nie tylko dla informatyków z piwnicy.

ZohanTSW

No tak, zainstalowałem minta swojemu tacie, bo używa komputera głównie do internetu i jest bardzo zadowolony. 0 problemów z komputerem od tego czasu, nie muli, wszystko działa

Catharsis

@ZohanTSW Z tego co kojarzę, to w większość distro sterowniki będą te same bo większość sterowników trafia po prostu bezpośrednio do jądra Linuxa. Jedynie różni się czas w jakim kolejne wersje jądra trafiają do poszczególnych distro dlatego np gdy wychodzi nowa karta czy procek to często na premierę mogą nie działać na jakimś Debianie czy innym distro które wrzuca paczki po długim czasie a na Archu działa normalnie.


Zasadniczo jedyna duża różnica w sterownikach między dystrybucjami to, że niektóre dystrybucje załączają od razu sterowniki Nvidii albo jakiś program/skrypt do łatwej ich instalacji.

ZohanTSW

No dokładnie tak jest, ale zdarzają się też takie kwiatki jak sytuacja że dostałem nowego laptopa w pracy (nówka sztuka na rynku), muszę mieć Ubuntu 22, nalepiej 22.04 a tu zonk nie działa mi na tym systemie wifi i ładowanie (USB C). Nowsze wersje Ubuntu już to wspierają, ale nie 22.04. Rozwiązanie? Ubuntu Remix Cinnamon 22.04, czyli niby normalne Ubuntu tylko z Cinnamonem zamiast GNOME i wszystko działa xD. Kernel ten sam, wszystko inne też (poza środowiskiem graficznym)

monke

@ZohanTSW teraz każdy uczy się programowania lub zostaje testerem. Takie są fakty :d

Miedzyzdroje2005

@Anteczek chyba pierwszym systemem, który wprowadził obsługę drukarek za pomocą "swoich" sterowników był macOS. Doinstalowywał on kilka gigabajtów sterowników na zaś, które Apple dostało od twórców sprzętu i przetestowało je. Potem zrobił to Microsoft chyba od Visty czy 7.


Zaleta tego rozwiązania jest jedna - wystarczy podpiąć sprzęt i sam on się instaluje. Inna sprawa taka, że unika się instalacji wrażliwego oprogramowania (sterowniki siedzą blisko jądra) niewiadomego pochodzenia, które rozwalało stabilność całego systemu. Sporo zawieszeń Windowsów z rodziny 9x czy 2000/XP było skutkiem używania napisanego na kolanie oprogramowania sprzętowego dołączanego na płytkach ze sprzętem

Zaloguj się aby komentować