#Konstruktorelektrykamator #elektryka

Jak wy to czytacie to ja prawdopodobnie jadę na robotę lub jestem już na robocie.
Wczoraj miałem takie nie lada laboratorium badawcze. Sprawdzałem jaki prąd, z jakim przesunięciem fazowym bierze silnik tartaku. Bo na rachunkach za energię elektryczną jest uwzględniona energia bierna oddana, a w takim przypadku każda kVArh kosztuje.
Główny wykres przedstawia żółtą sinusoidę napięcia i niebieska prawie sinusoidę prądu silnika 37kW. Wykres jest nie wyskalowany, bo napięcie mierzone przez przekładnik napięciowy (w postaci małego transformatorka) a prąd przez przerobiony miernik cęgowy na sondę prądową. Też jeszcze przekładni nie wyznaczyłem.
Wykres prądu jest przesunięty (opóźniony) o 90°, czyli silnik był prawie nie obciążony.

Drugi wykres to pomiar na zaciskach zasilających szafę. Jak widać tutaj wykres prądu wyprzedza wykres napięcia. Co oznacza że w tym przypadku ten odbiornik jest widziany przez sieć jako kondensator. A to przekłada się na naliczanie energii biernej oddanej. Jaki jest powód?
Zbyt duży kondensator kompensujący. Bo ma 50kVAr gdzie dla tego silnika starczyłoby około 30kVAr, ale specjalnie został kiedyś założony większe bo po primo, taki był więc nie trzeba było kupować, a po secundo w tartaku jest wiele silników elektrycznych. Począwszy od 2kW wentylatorów po 22kW i inne piły.
W czasie normalnego dnia pracy cośFi całego zakładu jest poniżej 1 indukcyjne
Ale gdy pracuje tylko jedna główna piła ramowa to kondensator jest za duży i zaczyna być oddawana energia bierna (pojemnościowa) do sieci.
Główny licznik rozliczeniowy też to pokazuje, parametr Q+ i Q-, gdy chodzi tylko główna piła to jest Q-, a jak tylko uruchomi się inną pile 7,5kW to wchodzi na Q+.
Teraz jeszcze jedna ciekawostka, wykres prądu nie jest jednostajny, jak widać ma skoki wartości, dokładnie co 200ms. Czyli jest to 5Hz, z tego nagrania można wydedukować że jeden skok ramy trwa 6 klatek, czyli 5 razy na sekundę, to jest to samo co 5Hz. Ewidentnie w którymś etapie suwu urządzenie nie potrzebuje dostarczania mocy i prąd wtedy spada. Ot taka prosta zależność.

Mam jeszcze wykres prądu i napięcia w czasie odpalania koparko-ładowarki. Ale za dużo tłumaczenia co jest czym, więc dzisiaj wam go nie pokażę.

I zostaje ostatnia historia, rodem z garbarni (Gdzie właśnie od 7 jestem na awarii).
Jest sobie tunel przez który przejeżdżają skóry i tam schną. Pięć nagrzewnic zasilanych parą. W jednej z nich wentylator się nie kręcił to i skóry nie były do końca wysuszone.
Akurat byłem na miejscu w innym celu, ale miałem chwilę czasu to zajrzałem. Winny znalazł się od razu. A lokalni ogarniacze maszyn przez tydzień się za to nie mogli zabrać. Wystarczyło jeszcze włączyć termik w skrzynce i gotowe, maszyna suszy skóry jak ta lala.
myoniwy userbar
7dda65df-d4c4-452d-8f92-af937e4ff4ca
0d295a19-aa84-4c96-8423-e5cb721ec774
cc9c0642-c93a-47e7-b2e6-1ed2b818902c
80de37d8-abec-481d-b871-13c23ce068d4
Felonious_Gru

@myoniwy co do usterki w garbarni to nawet nie masz pojęcia (ale na pewno się domyślasz) jak często serwis jest wzywany do wciśniętego przycisku zatrzymania awaryjnego albo braku paliwa w maszynie xD

dzangyl

@myoniwy wentylator wygrał. Jak można było tego nie zauważyć, zakładam że nawet tam nie spojrzeli xD

osn_jallr

Są jakieś inteligentne kompensatory, które dołączają pojemność w zależności od zapotrzebowania?

myoniwy

@osn_jallr Tak, aktywne baterie kondensatorów.

Najczęściej spotykam sterownik Twelwe.

strider

@osn_jallr są regulatory mocy biernej, które załączają kolejne kondensatory(na studiach mieliśmy na laborce 1 takie urzadzenie, ale z tego co pamiętam nie mierzyło mocy biernej w punkcie przyłączenia i to my załączaliśmy kolejne kondensatory),

Teraz stosowane są falowniki, które są w stanie płynnie zmieniać moc bierną(przesuwają kąt fazowy jak na obrazkach wyżej).

Ciekawostka:

Na instalacjach fotowoltaicznych inwertery są wykorzystywane w celu generacji mocy biernej, jeśli zajdzie taka potrzeba(czyli przyjdzie polecenie z zakładu energetycznego, że potrzebują np. 5MVar mocy biernej pojemnościowej)

myoniwy

No i chuj. No i cześć.

Falownik is death.

Ziobro zaskoczenia.

23b4dd3a-c9e8-44a5-8fa6-88d84a8c64c7
bucz

nigdy nikt mi nie wytłymaczył na chlopski rozum czym jest energia bierna i czemu firmy musza za nią placic (czemu jest "zła")

nie kumam jak cos co pobier prąd (silnik) moze jednoczesnie cos produkowac i oddawac do sieci

no i czemu konsumenci nie płacą za energie bierną?

lm317

@bucz proste, energia bierna to ta która nie wykonuje pracy. Weź transformator z mikrofalówki o mocy 2 kilowaty i podłącz go do gniazdka, bez podłączania obciążenia, w ten sposób masz praktycznie 100% mocy biernej. Amperomierz pokaże mniej więcej 8A pradu płynącego przez przewody, ale jest to prad przesunięty o 90 stopni w stosunku do napięcia - czyli kiedy prąd ma swoją szczytową wartość to napięcie jest równe 0 czyli moc czynna jest też równa zero.

To jest prąd który musi przejść przez przewody, generator musi je wyprodukować, a nie przyczyniają się do faktycznego wykorzystania.

Dlatego elektrowni zależy na wyrównaniu tego stąd dodatkowo obciążają za te zużycie - pustą energię.

Odbiorców indywidualnych nikt nie obciąża bo mało kto w domu ma duże silniki czy transformatory. Większość zasilaczy ma cosfi bliski 100%, żarówki, grzałki tak samo.

W przeciwieństwie do fabryk czy warsztatów jak w poście wyżej.

lm317

@bucz coś może jednocześnie "oddawać" i "produkować" z tego powodu. Że w przypadku napięcia przemiennego oprócz wartości napięcia i natężenia jak w prądzie stałym, mamy jeszcze przesunięcie wykresu napięcia względem wykresu prądu, częstotliwość, harmoniczne itd.

Trochę może wyjaśnić wykres niżej

01b22818-35cd-463b-ba5f-4d92bbf5a781

Zaloguj się aby komentować