Europa nie była w stanie zrekompensować spadku amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w 2025 roku – Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW).


Po rekordowych wolumenach na początku roku, pomoc wojskowa gwałtownie spadła latem, a spadek ten utrzymywał się we wrześniu i październiku. W latach 2022–2024 roczne alokacje wyniosły średnio 41,6 mld euro, podczas gdy w 2025 roku alokowano dotychczas zaledwie 32,5 mld euro. Aby powrócić do poprzedniego poziomu, partnerzy będą musieli skutecznie podwoić swoje wkłady do końca roku.


IfW zauważa: w obecnym tempie Europa nie jest w stanie zrekompensować braku wsparcia ze strony USA. Jeśli ten trend się utrzyma, 2025 rok będzie rokiem z najmniejszą nową pomocą od początku rosyjskiej inwazji.


Niemcy, Francja i Wielka Brytania zwiększyły swoje wkłady wojskowe (Niemcy – prawie trzykrotnie, Francja i Wielka Brytania – ponad dwukrotnie), ale pod względem procentowego udziału w PKB nadal pozostają znacznie w tyle za Danią, Finlandią, Norwegią i Szwecją.


Włochy zmniejszyły swoje i tak już niewielkie środki o 15%, a Hiszpania nie ogłosiła żadnej nowej pomocy w 2025 r.


#wojna #rosja #ukraina

a75b2812-a87d-40da-bd20-289861f48a79

Komentarze (3)

Javax

Europa to powinna była rozkręcać własną produkcję sprzętu (tam gdzie to możliwe) i pchać własne pieniądze w samą siebię a nie w USA , które otwarcie zaczyna ignorować europę a wręcz być pobłażliwe w stosunku do zagrożenia ze strony rosji. Mamy naprawdę udane konstrukcje i jeśli ktoś mówi, że ponad 3,5 lata nie jest wystarczające aby rozkręcić proukcję to nie chcę myśleć co by się stało w przypadku ruskiej napaści bo wtedy nie byłoby 3-ch lat na to. Do tego teraz dochodzi do sytuacji gdzie my pchamy pieniądze w amerykański przemysł, a jesteśmy do tego smarowani przez trumpa i jego kolesi, nie mamy prawie nic do powiedzenia w negocjacjach a tak była okazja się umocnić w naszym regionie i przejąć pałeczkę wpływów.


Ale po co, lepiej krzyczeć żeby nie drażnić niedźwiedzia (rosję). Po co pchać pieniądze w Ukrainę - przecież to nie nasza wojna. A tu bum... okazało się, że najważniejszy przyjaciel z NATO i tak do pomocy niechętny a niedźwiedź to nie patrzy się litościwie, że ktoś chce być jego przyjacielem tylko wpada do wioski na obiad kiedy tylko ma na to ochotę jeśli tylko wioska jest na tyle słaba.

dzangyl

Śmieszni Hiszpanie mają ważniejsze problemy niż Ukraina, którą się już zmęczyli i znudzili. Teraz popularny jest tam konflikt izraelsko-palestyński. Ciekawe kiedy i tym się zmęczą i znudzą. Żałosny naród będący kiedyś mocarstwem kolonialnym. Żenujące.

Opornik

@alaMAkota ale wstyd

Zaloguj się aby komentować