Ekspert: zaledwie 30 proc. chorych na astmę stosuje się do zaleceń i systematycznie przyjmuje leki

Astma wymaga regularnego przyjmowania odpowiednich leków. Niestety, Polacy mają z tym problem. Szacuje się, że tylko ok. 30 proc. pacjentów stosuje się do zaleceń i systematycznie przyjmuje leki – twierdzi dr hab. Piotr Dąbrowiecki. Reszta pacjentów odstawia je, gdy tylko poczuje się lepiej.


Astma jest przewlekłą chorobą zapalną układu oddechowego i wymaga stałej kontroli za pomocą odpowiednio przyjmowanych leków. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarzy jest poważnym błędem – ostrzega specjalista, który jest przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, i sam choruje na astmę. "Astma nie znika, tylko ulega remisji, a brak leczenia prowadzi do nawrotu objawów, często z większą siłą" – zauważa.


Z tego powodu przypadający 6 maja Światowego Dzień Astmy, obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Leczenie wziewne dostępne dla wszystkich". Bo paradoksem jest, że choć w krajach rozwiniętych takie leczenie jest powszechnie dostępne, to nie jest ono w pełni wykorzystywane.


#zdrowie #medycyna #pulmonologia #astma #leczenie #naukawpolsce

Nauka w Polsce

Komentarze (2)

Ragnarokk

Znów mnie atakują, nie wytrzymam.

kitty95

A wielu to w ogóle nie wie, że ma astmę. Wczoraj gościa u klienta karetka odwiozła - duszności, wszyscy myśleli ze zawał, a okazało się że niezdiagnozowana astma.

Zaloguj się aby komentować