Dzień dobry!

Analizy, które przeprowadzam to są przede wszystkim tzw. analizy pierwiastkowe. To znaczy, że badam zawartość poszczególnych pierwiastków bez wnikania w jakich związkach te pierwiastki występują.

Przykład:
Kiedy badam zawartość krzemu - Si, w próbce przy pomocy XRF, to nie wiem czy jest to tlenek - SiO2, czy węglik - SiC, czy może inny związek.

Dopiero używając różnych technik analitycznych dochodzę do tego, co tak właściwie jest w środku. O ile oczywiście klient jest tym zainteresowany. Bywa, że pytanie dotyczy całkowitej zawartości danego pierwiastka i to wystarcza.

Zajmuję się badaniem próbek nieorganicznych, a ewentualne wstawki organiczne analizujemy jedynie pod kątem poszczególnych pierwiastków - węgla, azotu, tlenu, wodoru.

Istnieją techniki analityczne, które badają próbki pod kątek konkretnych związków - przy czym są to związki organiczne. Różnego rodzaju chromatografie, spektroskopia masowa, NMR (nuclear magnetic resonance). Niestety ze szczegółowymi pytaniami o te techniki to nie do mnie
Pracowałem na kilku jedynie okazjonalnie.

Chromatografie działają na zasadzie, że różne związki przechodzą przez określoną drogę w określonym czasie. Na przykład wiemy, że metanol przechodzi przez rurkę w czasie między 30 a 33 sekundy (tzw. pik).

Spektroskopia masowa działa w podobny sposób, czyli określona droga do przebycia w określonym czasie. Diabeł tkwi w tym, że w inny sposób związki są spowalniane podczas swojej wędrówki, aby je rozdzielić.

NMR to z kolei technika wykorzystująca fakt, że jądra pierwiastkowe drgają w określony sposób w określonym towarzystwie. Czyli jeżeli pracujemy na HNMR (wodorowy rezonans magnetyczny) to atomy (jądra) wodoru drgają inaczej kiedy są podłączone do węgla z 3 innymi wodorami, a inaczej gdy węgiel ma tylko 2 inne wodory. Czyli odróżnimy w ten sposób metan - CH4 od atomu węgla, który podłączony jest w dłuższy łancuch. Na przykład - CH3-CH3.

Swego czasu pracowałem też z FTIR - Fourier-transform infrared spectroscopy. Przy czym była to odmiana absorbcyjna.
Działa to na takiej zasadzie, że świecimy na próbkę światłem i mkerzymy ile z tego światła zostałozaabsorbowane. Potem nakładamy na to transformatę Fouriera (przekształcenie matematyczne) i otrzymujemy wykres z którego możeny odczytać co jest w środku.

To tak na szybko
Dzisiaj bez obrazków, mam wolne

P.S. zaznaczam, że na potrzeby Hejto wiele kwestii upraszczam i skracam. Na korepetycjach wytłumaczę dokładniej 

#analitykachemika
dsol17

@Kahzad To jakiś przemysłowy zakład w Polsce albo za granicą,że tylko XRF ? Na uczelni to miałem bardzo krótki kontakt z tymi metodami przy okazji jednego przedmiotu (pokazali co mają, włączyli,wyłączyli i "studenckie bydło won") i powiem że XRF bez XRD albo czegoś jeszcze innego (może np. XPS) to trochę dziwne, co komu ze składu chemicznego pierwiastkowego jak na własności materiału czy nawet reakcje chemiczne bardziej wpływa skład fazowy. Sama ta metoda to bez innych jest przecież tak orientacyjna jak badanie stali szlifierką na podstawie rodzaju iskier (no da się podobno i tak niby jak się ludzi wyćwiczy,ale jednak to gówno...)


By the way - pogardzasz mną jako szurem itd,ale powiedz ty mi uczciwie: jak do cholery ty się załapałeś do pracy z czymś takim i to pewnie nie na uczelni ? Na uczelniach akurat na sprzęt granty dają (zwłaszcza podobno teraz,bo za moich czasów to...), to z załatwieniem innych rzeczy załatwianych jako "wysokowydajny ekstraktor związków organicznych" stoliki czy komputery bywały problemy,ale sprzęt doktorzy i profesorzy dostawali z grantów w miarę ok już lata temu, tylko mało bo wiadomo - sprzęt nie jest tani.


Dziwię się,bo ja po studiach do głupiej kontroli jakości przez lata nie mogłem się załapać bez doświadczenia,choć przecież mierzyć suwmiarką i mikromierzem to nawet małpa może się nauczyć,a tym bardziej osoba po polibudzie. WTF ?


Na korepetycjach wytłumaczę dokładniej

Będzie chyba trudno,bo ile osób może się tutaj tym zajmować i mieć przed sobą to jedno kolokwium ?

Kahzad

@dsol17 

1. Nie mamy tylko XRF. Mamy też XRD, ICP OES, AAS, GFAAS, LECO C&S, LECO ONH i jeszcze kilka innych. W tym Malvern, BET czy różnicowanie ziaren krystalicznych. Klientom zazwyczaj wystarcza skład chemiczny. Czy to są tlenki - na potrzeby tzw. refractory materials, czy też stopy - np. różne typy Inconelu. XRD czy też glass count (mierzenie fazy amorficznej) w materiale robimy rzadko.


2. "Załapałem się" bo wiedziałem czego chcę. Mam udokumentowane doświadczenie i umiejętności plus potrafiłem pokazać, że mi zależy. I aktualnie mam "best job ever".


3. Nie pogardzam Tobą. Może i jesteś tzw. "szurem", ale jakieś powody masz. To, że się z Tobą nie zgadzam, nie znaczy, że Tobą gardzę. Pogarda jest głupim uczuciem. Głupim i ogłupiającym.


4. To o korepetycjach to raczej w formie żartu. Choć gdyby ktoś chciał faktycznie to dogadać się idzie. Przy czym mniej mogę pomóc na potrzeby zaliczenia koła (to zupełnie inny typ wiedzy), a bardziej mogę wyjaśnić ideę stojącą za określoną techniką. Jedno to wiedza techniczna jak coś działa, a czymś innym jest przekazanie zrozumienia "JAK?" na wyższym poziomie niż techniczny, a jeszcze ważniejsza jest odpowiedź na pytanie "PO CO?".


5. Jeżeli chcesz mojej rady jak dostać tego typu pracę to mogę to zamknąć w jednym słowie "Doświadczenie".

dsol17

Jeżeli chcesz mojej rady jak dostać tego typu pracę to mogę to zamknąć w jednym słowie "Doświadczenie".

@Kahzad heh:

https://img.besty.pl/images/406/45/4064550.jpg


Ale sprawdziłem twoje posty,wychodzi że nie w Polsce,to chyba powinno mi wyjaśniać wszystko...


Bo pokazać że zależy - pokazywałem i gówno to dawało. Za każdym jebaniutkim razem...

Kahzad

@dsol17 masz rację. To błędne koło dopóki go nie przerwiesz. Opcji na przerwanie jest kilka, przy czym są to opcje trudne albo bardzo trudne

plemnik_w_piwie

@Kahzad a jakbym ci wysłał proszek organiczny (cukier, białko z kfd, api...) to dałbyś radę zbadać śladową zawartość metali np palladu? Chodzi o rząd 5-20ppm. Na icp lub innym.

Kahzad

@plemnik_w_piwie tak

konto_na_wykop_pl

A w jakim celu klient chce wiedzieć ile krzemu jest w próbce? Producent półprzewodników?

Kahzad

@konto_na_wykop_pl to jest dobre pytanie

Mamy jednego klienta, którego właśnie interesuje poziom krzemu w próbce. Potas, sód czy żelazo go nie interesują, tylko krzem. I w sumie nie wiemy dlaczego


Jednak własciwości mieszanin/stopów zmieniają się w zależności od poziomów poszczególnych składników. Na przykład w zależności od zawartości węgla w żelazie powstają różne stale. Im więcej węgla tym stal twardsza. Więc informacje o poziomach (zakresie) poszczególnych pierwiastków przekładają się bezpośrednio na właściwości materiałow.

Zaloguj się aby komentować