Czy wie ktoś gdzie mogę (i w ogóle czy) wypożyczyć modem z 5G? Potrzebuję potestować w domu, a kupować mi się nie widzi jak max będę miał 4G (co wiem, że mam ale ostatnio jakieś zmiany BTSów chyba robili bo czasem telefon mi 5G pokazuje).

#internet #siecikomorkowe #technologia

Komentarze (18)

jimmy_gonzale

Kupujesz i masz 14 dni ma zwrot.

SuperSzturmowiec

albo kup w markecie przetestuje kilka dni i oddaj bez podania przyczyny chyba tak można. albo popytaj po serwisach komputerowych czy mają - może wypożyczą na chwile

bartek555

@SuperSzturmowiec online* . Zwroty w sklepie stacjonarnym bez podania przyczyny nie musz byc przyjmowane


Edit: chociaz pewnie duze slektromarkety przyjmują bez problemu

hejtooszukuje

@bartek555 w sprzedaży jeśli towar został rozpakowany i nosi ślady użytkowania to sprzedawca ma prawo do odszkodowania z tytułu zmniejszenia wartości sprzedanego produktu - u znajomego w sklepie nie ma testowania za darmo płyt głównych, procesorów, kart graficznych

ImTheOne

Jaka lokalizacja i jaki operator?

szystah92

@ImTheOne okolice Konina, Orange albo Play. Choć to 5G to z Orange raczej

jarezz

Idź najlepiej do salonu operatora. Mają lepsze dane o pokryciu terenu 4G i 5G. Przynajmniej w moim przypadku tak było z Timobajl.

hejtooszukuje

@jarezz wersja małych kosztów, znajomy z tel 5g i sprawdzasz jak internet chodzi - do tego możesz wsadzić starter sima z internetem 5g innych operatorów. coś takiego sam zrobiłem, najlepiej działa mi tmobile

jarezz

@hejtooszukuje u mnie to samo jak już wspomniałem. Co do routerów to były huawei, alcatel. Do huawei antena zewnętrzna i kabel puszczony w ścianie i podłodze do routera. I co? Gówno.


Teraz mam Acer Predator I hula ok. Wiadomo, że nie mogę do światłowodu przyrównać ale dwa tv ze streamingiem, 5 tel na wifi i 3 kompy jednocześnie i nikomu nie przeszkadza zbyt duży ping. Nawet najstarszej, która naparza w fortnite.

hejtooszukuje

@jarezz modem zte 5g na kablu, router linksys ac1200 z wifi 5 - na elewacji na wysokości około 10 m, transfery średnie 350-500 Mbps, tmobile, przed chwilą speedtestem: dl 469 / up 69

hejtooszukuje

@jarezz przed chwilą po wifi: 490/68

test 2 po wifi: 467/66

samsung galaxy s24 ultra 5G 15,7/2,32

wifi 390/67

umiejscowienie modemu/anteny ma olbrzymie znaczenie

linksys ac1200 z wifi 5 to bieda router z meshem do domu, gdybym kupił z wifi 6 to może byłoby troszkę więcej tego transferu (mesh w budynku na trzech piętrach i strychu ogarniają trzy routery)

testy wykonane w pokoju, sygnał z nadajnika 5g ma do pokonania ścianę zewnętrzną i dwie ściany działowe z gazobetonu

jak pisałem powyżej modem zte mc889 z anteną zewnętrzną odu z tmobile

po prostu- szukaj ludzików co przyjadą ze sprzętem i Ci przetestują na miejscu -zanim wpędzisz się w umowę i koszty z zakupem sprzętu - przykład

do tego modemu z tmobile to mi dorzucili router zte super duper chipset qualcom z wifi 6, tylko kawy nie robi i dywanów nie odkurza - transfery po wifi miałem niższe niż na bieda linksysie AC1200 wifi 5 za 150zeta

szystah92

@hejtooszukuje no właśnie chyba będę musiał chyba kogoś poszukać. Bo już musiałem wziąć jakiś "działający" zestaw z play, ale nie jestem zadowolony (ale to jedyna możliwość w moim przypadku - satelitarne są dla mnie budżetowo przesadzone).

Uruchomiłem sobie dodatkowo starego Huawei b535 z dwoma antenami kierunkowymi zewnętrznymi. Muszę z nim pokombinować po całym domu jak będzie się zachowywał. Póki co prędkości ma niższe od abonamentowego zestawu z Play, ale ograniczyłem mu pasma i nie skacze i jest bardziej stabilny. Ale to 4G, a zaobserwowałem, że z Orange ostatnio zaczął u mnie na tel łapać 5G. Nie wiem tylko czy jest sens iść w tym kierunku

hejtooszukuje

@szystah92 ZERO SENTYMENTÓW - podpisujesz cyrograf z operatorem na dwa lata, wybierz takiego który będzie miał najszybszy internet za najlepszą cenę.

podałem Ci nazwę modemu który u mnie się sprawdza, mam go w dzierżawie z tmobile, router organizuj we własnym zakresie

w tym zte z anteny do modemu sygnał leci skrętką CAT. 5 - modem podpiąłem do routera wifi, router ustawiony w optymalnym miejscu - testować jakość sygnału pomagała mi aplikacja wifi analyzer na telefonie i oczywiście speedtest.

mesh na linksysach -skonfigurowałem jeden router - ten co mam modem do niego podpięty, w pozostałych dwóch routerach wybrałem w konfiguracji, że mają robić w mesh za retransmitery - jedna sieć wifi na trzech piętrach, chodzę po budynku z telefonem, telefon automatycznie dogaduje się z routerami

szystah92

@hejtooszukuje wiem że cyrograf, ale był on niezbędny bo razem z żoną pracujemy zdalnie. Router i tak mam swój, jedynie szukam rozwiązania by osiągnąć jak najlepsze prędkości i stabilność na modemie. Monter z Play leciał na pamięć i raczej nie szukał najlepszego ustawienia modemu (zewnętrzny od zte). Sam wszedłem na dach i poprawiłem o jakieś 10-15% (prędkości mam teraz na poziomie max 15/10).

Będę kombinował dalej. Dzięki. Wielkie za porady!

hejtooszukuje

@szystah92 dogadaj się z operatorem z której strony budynku masz nadajnik do którego się logujesz i w tamtym kierunku daj antenę zewnętrzną.

agregacja pasm, niektóre nadajniki jednocześnie nadają sygnał na kilku częstotliwościach, dobry modem teoretycznie powinien zaciągać dane ze wszystkich dostępnych częstotliwości -jak wyżej, pytaj operatora czy nadajnik i twój modem to obsługuje

szystah92

@hejtooszukuje to widziałem ale cena/dzień jest horendalna i stwierdziłem, że zapytam tutaj

Zaloguj się aby komentować