Czołem,
szukam najlepszych uchwytów kablowych. Do tej pory używałem takich plastików (zdjęcie nr 1). Ich zaletą jest to, że nie trzeba mieć osobno kołków i uchwytów. Natomiast ich wada to, że przy mniejszej średnicy kabla po prostu ten się rusza.
Kiedyś jak mi elektrycy kładki instalację w domu to używali takich (zdjęcie nr 2), zakładam, że są to te opaski aluminiowe, do których trzeba mieć osobno kołki. Zaletą i to dużą jest to że dopasujesz je do każdej średnicy kabla.
W necie znalazłem jeszcze takie (zdjęcie nr 3), wydają się fajne ale tu chyba będzie taki sam problem jak z 1, czyli kabel będzie się ruszał jeśli będzie za mały.
Co sądzicie, jakich używacie i polecacie w pracy? Ja nie korzystam z tego zarobkowo ale chciałbym używać dobrych i praktycznych.
#elektryka
202cd4b5-57a6-45fe-bb93-c447f887d0ce
791d2368-f3f8-4214-9d12-778a16cf2adb
8f64cf7a-2ec7-4cc5-9f7d-4a88101e2509
staryhaliny

@POMIDORES u mojego ojca w domu elektrycy kleili przewody klejem na gorąco do cegły ;)


nie wiem czy to mądre czy nie, ale kabli było tam od groma.


a zoba to: https://m.ceneo.pl/12637373


https://image.ceneostatic.pl/data/products/12637373/i-elektroplast-uchwyt-fi-10-opaska-do-kabli-21-3-usmpk.jpg

woohoo

@POMIDORES a może coś takiego? Są samoprzylepne, z otworem na wkręt lub połączenie obu. Zastosowanie opaski zaciskowej pozwala dostosować ją do grubości kabla/kabli i oraz dowolnie je dokładać itp

0e9108b2-9aa2-4409-a5af-d75fc119624b
POMIDORES

@staryhaliny z tym klejem to ciekawy pomysł hehe, trzyma się to po latach czy jest pod tynkiem i nie widać?


a te też mi się podobały ale w komentarzach na allegro piszą, że ich jakość jest słaba

POMIDORES

@woohoo no te też spoko tylko trzeba osobno kołek i trytytkę, ale są bardzo uniwersalne.

eksplozymeter

@POMIDORES te opaski aluminiowe to z 20 lat temu się kładło. wsadzasz drewniany kolek jak do mebli, gwozdz przez opaske w kolek. Jest to w miare trwale chociaz juz sie nie stosuje takich rozwiazan. Teraz instalacje kladzie sie raczej w rurkach, zeby mozna bylo bezinwazyjnie wyciagnac przewod w razie potrzeby

gonorrhoea

@POMIDORES kiedyś robiłem na blaszkach aluminiowych - koszulka dybla fi6 + gwóźdź papiak. Plusy: trzyma się dobrze w żelbecie, silikacie, ciężko wyrwać kabel z tynku(np. przy montażu lampy). Minusy: więcej roboty(trasowanie, wiercenie, bicie blaszek, zaginanie ich przy układaniu kabla), nie trzyma w porothermie i gazobetonie. Czasem jak widzę, że podłoże jest bardzo krzywe, ale twarde i wiem, że pójdzie na to grubo tynku, albo płyta kg lub sturopian, to bije je gwoździarką.


Teraz większość tras i tak robię bruzdownicą, pojedyncze przewody mocuje na usmp. Plusy: trzyma się w porothermie, szybsze w montażu. Minusy: słabo trzymają w żelbecie, gazobetonie i silikacie - trzeba dobrać dobre wiertło, czasem przy nowym jest za duży otwór i słabo trzyma, a przy zużytym jest za ciasno i nie da się wbić uchwytu.

Generalnie jak dobierzesz rozmiar uchwytu do przewodu to się nic nie rusza, jedynie czasem przy obieraniu przewodu podczas montażu np. lampy trzeba uważać, żeby nie wyrwać uchwytu razem z tynkiem.


Tych trzecich nie używałem nigdy, ale wydaje mi się, że pod tynk średnio się to nada.

Podobnych do tych od @woohoo używam z gwoździarką jak są sufity obniżane.


Generalnie złotego środka nie ma, ja używam tego co akurat się sprawdzi na danej instalacji.

Zaloguj się aby komentować