Komentarze (9)

xniorvox

wzorzec z Sevres kryminału


Podzielam entuzjazm autora wobec Columbo, ale tutaj zgodzić się nie mogę. Większość kryminałów ma konstrukcję "whodunit" – czytelnik / widz nie wie, kto jest przestępcą, i podąża jego tropem razem z detektywem, dostając różne wskazówki. Pod koniec następuje rozwiązanie, które w dobrym kryminale jest zaskakujące, a widz dostaje wyjaśnienie wskazówek i ich połączenie w logiczną całość.


W Columbo natomiast od początku wiemy, kto popełnił zbrodnię, a film pokazuje w jaki sposób sympatyczny porucznik prowadzi śledztwo – aż do ujęcia sprawcy.


Wzorcem więc nijak nazwać serialu nie można. Co bynajmniej nie świadczy o nim źle

vredo

@xniorvox Kuźwa jak ja uwielbiam, że ktoś potrafi wyłapać takie smaczki i jeszcze je sensownie i zwięźle opisać.

vredo

@xniorvox Żebyś czasem sobie nie pomyślał, że jestem z bojówki Kojaka, nie, ja jestem od pana porucznika Franka Drebina.

xniorvox

@vredo A wiem, to ten co wyjaśnił zagadkę plamy Gorbaczowa. Szacunek.

vredo

@xniorvox Jestem ślusarzem i jestem ślusarzem.

ramen

Serial Columbo jest serial Scooby-Doo. Schemat każdego odcinka jest identyczny, a zmieniają się tylko okoliczności. Zresztą podobnie było z "Drużyną A"

A i tak się fajnie ogląda.

Ciekawostka nr 1: podobno płaszcz Columbo po odebraniu z pralni odbierała za aktora żona, po czym odpowiednio go mięła, aby wyglądał na "znoszony".

Druga ciekawostka nr 2: aktor grający porucznik ma jedno oko szklane, stąd specyficzne zachowanie, jak obracanie się całym ciałem do akcji - tak prawdopodobnie świadomie-nieświadomie aktor chciał zakamuflować brak ruchu szklanego oka.

Helio09.

Z ciekawostek dodam też że jeden z pierwszych odcinków wyreżyserował młody Steven Spielberg.

SuperSzturmowiec

Zajebiście dawać z strony z paywallem

Nie daje pioruna

Genialne

Święty był lepszy

Zaloguj się aby komentować