Ciekawostki pszczelarskie, odc. 14. 

Mateczniki ratunkowe. 

Królowa jest najważniejszą pszczołą w ulu. Wszystkie pozostałe pszczoły są jej potomkami. Ponadto królowa wydziela hormony zwane "substancją mateczną", które rozprowadzane są w ulu między pszczołami poprzez dotyk. Substancja ta stymuluje pszczoły i sygnalizuje obecność królowej. Brak tej substancji jest poważnym sygnałem alarmowym dla całej rodziny pszczelej - "uwaga, nie ma królowej! Giniemy!" 

Zdarza się, że matka pszczela zginie z jakiegoś powodu, na przykład podczas lotu weselnego (o czym pisałem w poprzednich ciekawostkach), albo gdy nieostrożny pszczelarz ją zgniecie podczas przeglądu (zdarza się bardzo rzadko, ale zdarza się każdemu pszczelarzowi), lub zostanie zabita w trakcie inwazji na ul, itd. Jeśli nie ma królowej, to rój ginie, wymiera, dlatego w naturze pszczoły próbują się ratować poprzez zakładanie tzw. MATECZNIKÓW RATUNKOWYCH. 

Założenie takich mateczników jest możliwe tylko wtedy, gdy w komórkach z czerwiem są jeszcze jaja złożone przez królową (lub młode larwy). Pszczoły powiększają i zabudowują takie komórki, a karmicielki zalewają takie jaja i larwy bardzo dużą ilością mleczka pszczelego. Pod wpływem mleczka larwa nie wyrasta już na zwykłą robotnicę, lecz przepoczwarza się w nową królową. Często jednak taka ratunkowa królowa nie jest zbyt dobrej jakości, ale zapewnia rodzinie przetrwanie. Jeśli królowa jest kiepskiej jakości, ale składa jaja, to w naturze pszczoły wymieniają taką królową na nową (już na spokojnie zakładają zwykle mateczniki na świeżych jajach). 

Taka sytuacja (matka ratunkowa) w ulu oznacza przerwę w rozwoju aż do czasu, gdy młoda królowa zostanie wyhodowana, poleci na lot weselny, zostanie unasienniania i zacznie składać nowe jaja. Okres rozwoju królowej od jaja do postaci imago, to 16 dni, a czas na unasiennienie, to kilka kolejnych dni. Można zatem założyć, że minie ponad 20 dni zanim w ulu pojawia się nowe jaja. To mocny cios w siłę roju, który potrzebuje czasu na ponowne wzmocnienie się. 

Dlatego w takiej sytuacji, gdy w ulu stwierdza się brak matki, pszczelarze sami poddają nowe matki, lub dbają o "wszczepienie" dobrych jakościowo mateczników, a także (jeśli sytuacja tego wymaga) wzmacniają takie roje ramkami z czerwiem. 

Po otwarciu ula dobry pszczelarz od razu widzi, że w ulu brakuje królowej (już na pierwszy rzut oka oraz ze względu na dźwięk dźwięk pszczół widać, że sytuacja jest alarmowa, a pewności nabiera się po sprawdzeniu obecności czerwiu w ramkach).

To na razie tyle, w telegraficznym skrócie. 

Pozdrawiam.

#pszczoly #pszczelarz #pasieka #ciekawostkipszczelarskie #ciekawostki #natura
fe94c8f2-2009-4c64-9c31-fa52b1aecb10
d0d95d44-56ff-46da-a3b7-36b79e3e0046
tankowiec_lotus

Pszczoły mogą też zabrać jajko z innego ula gdy mają za stary czerw u siebie , bardzo rzadko ale się zdarza

_Pszczelarz_

@tankowiec_lotus pierwsze słyszę. Ciekawe. Muszę sprawdzić pozdrawiam.

t0mek

@tankowiec_lotus nie sądzę

scorcc

Ale zajebiste te ciekawostki o pszczołach. Ogólnie to zajbiste stworzenia 😎

redve123

Dostępne na hejto są części 2, 7, 14. Gdzie moge przeczytać reszte?

_Pszczelarz_

@redve123 jak wejdziesz w mój profil j cofniesz się do początku moich wpisów, to znajdziesz wszystkie części. Pozdrawiam!

redve123

@Pszczelarz chyba miałem problem z apką, bo na kompie normalnie sie wyświetla. Dzięki

utvikler

@redve123 Pewnie wchodziłeś po tagu "ciekawostkipszczelarskie", który został dodany tylko do cz. 2,7,14.

Bajo-Jajo

@_Pszczelarz_

mialem kiedys jeden roj, latem wyciągnąłem ok 12kg miodu, na jesieni porzadnie karmilem, roj byl silny ze nie musialem. zageszczac do jednego segmentu

przez zime stalo sie cos dziwnego bo roj wybral caly zapas z dolnego segmentu i zdechl z glodu nie ruszajac gornego ktory byl pełny.

nie zakleily przejscia.

miales kiedys taki przypadek?

Astanczyk

@Bajo-Jajo czasem zbijają się w grupę jak jest za zimno i nie są w stanie za bardzo się przemieszczać i umierają z głodu nawet jak są parę cm od pokarmu. No, ale to musi być z - 10 przez dłuższy czas

Bajo-Jajo

@Astanczyk bylo to w 2013 albo 14 i zima byla sporo na minusie

_Pszczelarz_

@Bajo-Jajo ale ty zazimowałeś pszczoły na 2 korpusach? Zimuje się tylko gniazdo, a górny korpus się ściąga...

_Pszczelarz_

@Bajo-Jajo To się czasem zdarza, gdy pszczoły zimuje się na dwóch korpusach.

Przeważnie w ulach Ostrowskiej, gdzie korpusy są krótsze.

A w ulach wielkopolskich już w ogóle nie ma sensu zimować pszczół na dwóch korpusach.

Bajo-Jajo

@_Pszczelarz_ mialem. na ramkach warszawskich, no nic to byl pierwszy sezon pozniej pojechalem na studia i nie mialem czasu sie zajmować

Bajo-Jajo

@_Pszczelarz_ bledy mlodosci dawno niebu obrzydle 😅, mialem tak silna rodzine ze myslalem wtedy ze jak ściesnie na jednym korpusie to zezera caly zapas i zdechna dlatego uznalem ze lepiej bedzie jak zostawie je na 2 korpusach. Po 10 latach w koncu dowiedzialem sie dlaczego padły ( ͠° ͟ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować