Boston Dynamics pokazuje całkowicie elektrycznego robota Atlas i żegna się z hydrauliką

Boston Dynamics pokazuje całkowicie elektrycznego robota Atlas i żegna się z hydrauliką

ITHardware
Boston Dynamics, światowy lider w dziedzinie robotyki, prezentuje najnowszą wersję swojego humanoidalnego robota Atlas. Nowa odsłona jest rewolucyjna - w pełni elektryczna, co oznacza porzucenie hydrauliki, która była charakterystyczna dla poprzednich modeli. [...]

Główna zmiana polega na architekturze i sposobie kontroli połączeń. W przeszłości Atlas wykorzystywał hydraulikę, co przyniosło mu miano HD Atlas. Jednak nowa wersja bazuje wyłącznie na energii elektrycznej, korzystając z silników elektrycznych. Ta zmiana technologiczna pozwoliła na osiągnięcie znaczącego zwiększenia zakresu ruchu w stawach robota. Dzięki temu Atlas jest teraz w stanie wykonywać ruchy, które wykraczają poza ludzkie możliwości, nawet w porównaniu z wcześniejszą wersją tego robota. [...]

#technologia #usa #robotyka #roboty #bostondynamics

Komentarze (16)

zboinek

Mocno kibicuje rozwojowi tej technologii ale zajebią nas te roboty niedługo jak nic

budyniek

@zboinek ostatnie pokolenie

zboinek

Oby. Byle bym tylko zdążył żebrać odpowiednią ilość danych żeby wytrenować sobie awatara AI. Wtedy sam zostanę robotę i zajebie niedobitków

PlastikowySmith

Tylko czekać aż taki robocik będzie chociażby 1gr tańszy niż miesiąc pracy człowieka w danym zawodzie i całe gałęzie zniknąć z dnia na dzień.

prosto_w_srodek_dupy

@PlastikowySmith kiedyś to nosiło się ubrania nad rzekę by praczki je wyprały. Tęsknisz za nimi i takim praniem?


Poza tym nie ma tak, że bum, 10 000 osób nie ma pracy, bo powstało 2 000 robotów. Stworzenie systemu pracy robotów też trwa i nie jest też tak, że na dzień dobry ma swoją maksymalną wydajność.

PlastikowySmith

@Sebgat @prosto_w_srodek_dupy Widać ludzie na tym portalu mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Do pierwszego: Nigdzie w moim komentarzu nie poruszyłem wątku moralności. Do drugiego. "też trwa i nie jest też tak, że na dzień dobry ma swoją maksymalną wydajność." - Czyli nie będą TAŃSZE, bo będą wymagały dodatkowych kosztów operacyjnych.

xniorvox

@PlastikowySmith Żeby zastąpić pracowników produkcji / montażu, wykonujących proste i powtarzalne czynności, nie trzeba tak skomplikowanego ani w ogóle humanoidalnego robota, tylko dedykowaną maszynę przemysłową. To się dzieje od kilkudziesięciu lat, a od kilku lat nowoczesny sprzęt ma wręcz kosmiczną precyzję i możliwości oprogramowania. Ale praca dla ludzi wciąż jest, chociażby przy operowaniu tą maszyną, jej serwisowaniu albo programowaniu. I specjalistów wciąż brakuje.

A w złożonych czynnościach, to robot musiałby mieć kilka warstw możliwości, które dla człowieka są intuicyjne, m.in. możliwość uczenia się, rozpoznawania i sprawnego operowania przedmiotami, możliwość komunikacji za pomocą naturalnej mowy i tak dalej, a przy tym być tani w produkcji seryjnej – to są dekady rozwoju. Z dnia na dzień żadna branża nie zginie, mogą za to pojawić się nowe branże.

Dzawny

@Sebgat ale krosna akurat zabrały pracę.

PlastikowySmith

@xniorvox Na magazynie już mamy dedykowane roboty do organizacji. " I specjalistów wciąż brakuje." I zawsze będzie brakować. Niestety ale do serwisowania, programowaniu, potrzeba ponad 120 IQ czyli zaledwie 9% ludzi. W Pl srednia to 95 IQ.


"możliwość uczenia się, " - To tez kwestia nieodległej przyszłości. Nawet jeśli coś zajmie przygotoania oprogramowania do nowej funkcji nawet miesiac dłużej niż człowiekowi, to w mommencie kiedy będzie potrafił to robić to każdy robot sekunde później będzie miał te informacje i się tego nauczy.


Ile to potrwa niewiadomo. Różnica taka, że w przypadku robota, każdy postęp zostaje zapisany. W przypadku człowieka, zdobyta wiedza często umiera z człowiekiem.

SunSenMeo

Nie robiąc dzieci zdechniemy powoli, to roboty albo się same ogarną albo powiedzą: pierdole to Nuda tutaj

VonTrupka

hydraulika na pewno nie zostanie porzucona

w końcu roboty heavy duty będą najbardziej intratne a wręcz pożądane

ramen

@VonTrupka tak jak mówisz, to powinno się ostatecznie rozdzielić ze względu na oczekiwane rezultaty wymaganej siły. Roboty "domowe", czy pracujące na taśmach np. przy sortowaniu spokojnie ogarną się przy pomocy serwo, a hydraulikę dostaną roboty przy produkcji np. samochodów czy ciężkich maszyn. Ciekawe jaki napęd dostaną roboty pracujące przy produkcji... robotów. To naprawdę się dzieje. Scenariusze SF w życiu.

znany_i_lubiany

Boston Dynamics pokazał New Atlas w zeszłym tygodniu na swoim kanale YT, najpierw było pożegnanie z Atlas HD w filmie podsumowującym jego historie, a potem krótka zajawka o New Atlas.

Inżynierowie poszli drogą Spot'a, który już używa od dawna elektrykę zamiast pneumatykę, można dokładnie kontrolować ruchy robota dzięki temu, i mniej energii + szybsza reakcja. Czekam na więcej filmów pokazujących jego możliwości.

JakTamCoTam

Teraz tylko czekać aż roboty będą mogły wykonywać samobójcze zamachy, bo do tego są wręcz idealne.

Zaloguj się aby komentować