13 maja 1991: Apple wydaje System 7, największą aktualizację systemu operacyjnego Mac od czasu, gdy oryginalny Mac trafił na rynek w 1984 roku. Nowy Mac OS jest błyskawiczny, piękny w wyglądzie i oferuje szereg innowacyjnych funkcji. Jest to najdłużej działający klasyczny system operacyjny Mac od Apple, który pozostanie aktualny aż do momentu, gdy w 1997 roku zastąpi go System 8.
Jedną z dużych nowych funkcji Systemu 7 było prawdziwe wielozadaniowość, pozwalające na jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji na Macu. Oznaczało to, że po raz pierwszy można było przeprowadzać przetwarzanie w tle. Nowy system operacyjny umożliwił użytkownikom Maca wykonywanie zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej w jednej aplikacji, podczas gdy korzystali z innej. Może to brzmieć (i jest!) normalnie dzisiaj, ale w 1991 roku było to rewolucją.
Dodatkowo, użytkownicy Maca zyskali dostęp do „aliasów”, pomysłu później skopiowanego przez system Windows 95 jako „skrótów” na pulpicie. Ułatwiło to dostęp do poszczególnych plików bez konieczności śledzenia źródłowej aplikacji.
Nowy Mac OS przyniósł również dużą poprawę w zakresie udostępniania plików. Jeśli miałeś sieć AppleTalk, System 7 ułatwił przenoszenie plików i folderów między systemami za pomocą prostej sieci peer-to-peer.
System 7 umożliwił nawet współpracę nad projektami dzięki funkcji „Publikuj” i „Subskrybuj”. Oznaczało to, że zmiany wprowadzone w pliku na jednym komputerze automatycznie przenosiły się do każdego innego powiązanego dokumentu. Uważasz, że Google Docs jest imponujące? Mac OS 7 robił coś podobnego ćwierć wieku wcześniej!
Wizualnie Mac OS 7 okazał się znacznie lepszy od swojego poprzednika. Czcionki TrueType nie cierpiały już z powodu wcześniej poszarpanego wyglądu. System 7 sprawił również, że pulpit Maca stał się bardziej konfigurowalny. System operacyjny obsługiwał różne opcje kolorystyczne, a jego ogólny wygląd był bardziej uporządkowany. (Nowa funkcja „Pomoc Balonowa” przyszła z pomocą nowym użytkownikom Maca.)
Chociaż dostarczany był z niewielką liczbą programów pakietowych, System 7 szybko wprowadził szereg aplikacji multimedialnych. Później w 1991 roku na Maca trafił QuickTime, umożliwiając użytkownikom odtwarzanie i manipulowanie wideo na swoich komputerach.
System operacyjny funkcjonował do 1997 roku, kiedy to współzałożyciel Apple, Steve Jobs, w końcu powrócił do firmy. Ostatnia aktualizacja Systemu 7 miała miejsce w kwietniu 1997 roku, kiedy to wydano Mac OS 7.6.1.

tłumaczenie na bazie artykułu z "Cult Of Mac"
#apple #90s #ciekawostki #technologia #komputery
ded6b591-a2e2-4d50-bdb6-66695906d0ab
6

Komentarze (6)

@radek-piotr-krasny czasy kiedy Apple było synonimem innowacyjności i kreatywności a nie ruchania frajerów...

@NatenczasWojski akurat w ruchaniu frajerów są wyjątkowo innowacyjni i kreatywni.

@NatenczasWojski bo Microsoft nie rucha frajerów xD

@NatenczasWojski te jestem w sumie ciekaw na co Microsoft "rucha frajerów". Te ruchy z wprowadzeniem windows 11 i praktyki przetwarzania informacji użytkownika w OS sa karygodne, ale nie wiem jak to się ma do tego jaką politykę prowadzi od lat Apple.

@NatenczasWojski żeby być frajerem trzeba dać się wydymać ergo zapłacić i nie dostać tego co się oczekiwało. Raczej ludzie kupujący iPhone’a dobrze wiedzą co dostaną i są z tego zadowoleni,tak samo z Macami

Zaloguj się aby komentować