Znacie charakterystyczny smak aspiryny?
Na długo przed wytworzeniem kwasu acetylosalicylowego (ASA) jako środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny stosowana była kora wierzby, która zawiera salicynę (prekursor ASA). Kwas acetylosalicylowy wprowadzono na rynek w 1899 roku, a 50 lat później zaobserwowano, że u pacjentów stosujących ten lek nie występują zawały serca. Potocznie nazywany jest aspiryną, tak jak pierwszy lek z tą substancją czynną.
Kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego mechanizm polega na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy. ASA wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i antyagregacyjne.
Wskazania do stosowania to bóle o małym i umiarkowanym nasileniu, gorączka, stany zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów), zawał mięśnia sercowego, profilaktyka zawału i udaru niedokrwiennego, zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, choroba Kawasakiego.
Młodym wskazaniem (jak na lata stosowania ASA), którego nie znajdziemy w ChPL jest zmniejszanie ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego (nie jest to postępowanie rutynowe).
Dawkę dostosowuje się w zależności od wskazania. Na ból, gorączkę i stany zapalne zazwyczaj stosuje się jednorazowo 300-1000 mg ASA u dorosłych, do 4 g na dobę. Dawki sercowe i ciążowe to 75-150 mg, w świeżym zawale podaje się 300 mg (najlepiej pogryzione lub rozpuszczalne tabletki).
ASA nie stosuje się u dzieci bez konsultacji z lekarzem, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Mimo, że jest to baardzo rzadkie powikłanie i istnieją różne hipotezy na temat jego występowania, to jednak mamy na rynku leki o wiele bezpieczniejsze dla dzieci, więc nie warto ryzykować.
Badania wykazują, że stosowanie profilaktyczne ASA wieczorem daje więcej korzyści. Ma to pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i jego działanie antyagregacyjne. Ciężarnym również zaleca się stosowanie na wieczór.
Kwasu acetylosalicylowego nie powinno stosować się u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany, z czynną chorobą wrzodową, napadami astmy po NLPZ, w ostatnim trymestrze ciąży (dawki większe niż zapobiegające stanowi przedrzucawkowemu), zaburzeniami krzepnięcia krwi, ciężką niewydolnością serca, nerek lub wątroby.
Stosowanie tego leku może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, krwawienia m.in. z nosa, reakcje alergiczne, niedokrwistość, przejściowe zaburzenia płodności, polekowe bóle głowy.
Uważajcie na preparaty wieloskładnikowe, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Łatwo wtedy przekroczy maksymalną dawkę dobową. Nawet niektóre leki na receptę zawierają ASA – bisoprolol i klopidogrel. Dawki sercowe często występują w postaci tabletek dojelitowych, czyli takich, które po połknięciu rozpuszczają się dopiero w jelicie.
Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/
#ciekawostki #farmacja
#medycyna #zdrowie #lekarz
33f60990-d37a-47a9-bc4b-225488fbb606
sullaf

Heh, to zastosowanie sercowe uświadomiło mi kiedyś, że można nie tylko patentować substancje, ale także jej zastosowanie. Tak więc obok aspiryny typu aspiryna stały pudełka z Aspiryną Cardio, którą opatentował niedawno bodajże Bayer, a która była po prostu aspiryną typu aspiryna.

sullaf

A, no i milo, że się nie zniechęciliscie, mimo dość paskudnego powitania parę tygodni temu

lubieplackijohn

@dwa__fartuchy Cześć! Jak mogłem przeoczyć tak zacny profil? Witamy w naszej kuchni pełnej niespodzianek!

dwa__fartuchy

@sullaf jeśli chodzi o leki, to patent jest na substancję czynną

dwa__fartuchy

@lubieplackijohn u mnie są same zacne wpisy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

lubieplackijohn

@dwa__fartuchy Oby jak najwięcej takich wpisów!

polutt

Iestem patriotą i wybieram Polopirynę.

LondoMollari

@dwa__fartuchy Taka ciekawostka okołoaspirynowa, która mnie zaskoczyła w USA. Jak się nieco przeziębiłem dosyć skutecznie to zaleczyłem czymś co nazywa się Excedrin - i zawiera jednocześnie paracetamol oraz aspirynę (po 250mg).


U nas jest rekomendowane trzymanie odstępu między paracetamolem i aspiryną, ale ta kombinacja była na mnie bardzo skuteczna, i zastanawiam się jak dużą krzywdę sobie robiłem to przyjmując.

Papa_gregorio

@dwa__fartuchy a to nie jest tak że patent na substancję już wygasł, ale Bayer ma wciąż patent na jeden z substratów? Powoduje on że jest nieco inna krystaliczność i działa nieco lepiej, stąd bajerowska aspiryna jest lepsza, jak twierdzą emeryci

dwa__fartuchy

@LondoMollari w Polsce też mamy Excedrin Jeśli to było przyjmowane przez krótki czas, to myślę, że niewielką (przyjmujac, że nie było przeciwwskazań do stosowania)

Dzwiedz

@dwa__fartuchy o, a kto to przyszedł?

dwa__fartuchy

@Papa_gregorio aspiryna bayera ma inną strukturę kryształu, stąd mogą wynikać delikatne różnice w odczuwanym działaniu. Co ciekawe, Bayer kupował kwas acetylosalicylowy w Polsce, i jeśli dobrze pamiętam z wykładu to chyba właśnie od firmy produkującej polopirynę

LM317T

@dwa__fartuchy na wykopie dałaś inne zdjęcie załączone do wpisu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

dwa__fartuchy

@LM317T no nie chciałam tak od razu ze swoimi zdjęciami wyskakiwać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Serek_Niehomogenizowany

@dwa__fartuchy był motyw, że ASA chyba z ibuprofenem lub jakimś innym popularnym NLPZ może spowodować uszkodzenie jelit. Prawda li to?

parapet-inferno

@dwa__fartuchy

O witamy witamy


nadwrażliwością na salicylany, ... napadami astmy po NLPZ


O, to kawałek o minie. Tylko nikt z lekarzy nie potrafi mi tego potwierdzić na 100% - Wszystko jest oparte tylko na moich obserwacjach, a próbie konfrontacyjnej raczej nie mam co marzyć na nfz.

Po filoxnase nasule miałem napady astmowe, teraz już mam nawet bez. Mam wdrożyć dietę niskosalicynowa, o której praktycznie nie ma żadnych informacji.


Ktokolwiek z triadą to przeczyta, jak jesteś w tym punkcie to serdecznie współczuję...

Dolan

@dwa__fartuchy ostatnio szukałem dużych opakowań aspiryny, znalazłem tylko sprowadzane z niemiec opakowania 50 tabletek. Zastanawiam się czy nie kupić po prostu takiej aspiryny w proszku, czystość 99,5% to raczej powinno być ok? Mam wagę jubilerską więc z dawkowaniem nie powinno być kłopotu. No i cena zdecydowanie na plus xD

4fdd7b65-d809-45da-9b96-94e95b03ec9a
polutt

@dwa__fartuchy zgadza się, chyba ze Stargardu (wtedy jeszcze Szczecińskiego)

Weathervax

ASA nie stosuje się u dzieci bez konsultacji z lekarzem, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Mimo, że jest to baardzo rzadkie powikłanie i istnieją różne hipotezy na temat jego występowania, to jednak mamy na rynku leki o wiele bezpieczniejsze dla dzieci, więc nie warto ryzykować.


Warto pamiętać, że jak rzadkie by nie były to występują. W rodzinie mojej żony był jeden przypadek.

Zaloguj się aby komentować