Jaszczomp

Ciekawe jak to zbadano

Przecież dane pozyskiwane za naszą wschodnią granicą są co najmniej wątpliwej jakości

ciszej

@Jaszczomp zachowane źródła pisane? Jakieś dokumenty urzędowe z tamtych lat?

DiscoKhan

@Jaszczomp wszystkie dane z tego okresu są kiepskiej jakości, czy to nasze rodzime czy jakiekolwiek inne. Fałszerstwa statystyczne odbywały się na naprawdę dużą skalę ale to już trzeba by było doczytać czy ta mapa jest oparta tylko o oficjalne dane czy jest poprawiona i jakieś wskaźniki korekcyjne.


No i trzeba też brać poprawkę że etniczni Ślązacy czy Kaszubi nie uważali siebie za Polaków także tylko dlatego że ktoś nie używał na codzień języka niemieckiego z automatu nie oznaczało, że taka osoba używała języka polskiego.

zuchtomek

@Jaszczomp

This map contains the assembled data of multiple censuses between the years 1897 and 1910. Please feel free to ask any questions regarding specifics.I am of course sorry for any mistakes I probably made. It's fairly easy to make a typo somewhere, type in a wrong number when calculating percentages or miss a county so feel free to point anything of that sort out.


I would like to thank all the people who supported me with this on the KR-Discord (Kluche, Talthiel, Fen, Daru) and especially my friend Ruskie Business who has made a majority of the underlying administrative map.


Sadly there was no data available for Finland.


It is important to note that the Kashubian and Masurian Language were not counted as Polish in the German Censuses.

zuchtomek

@DiscoKhan język kaszubski i mazurski nie są brane pod uwagę.


Opis danych według autora z reddita wkleiłem w kom powyżej

Opornik

@DiscoKhan pamiętam jak w międzywojniu Slławojski jeździł po Polsce, rozmawia z jakimiś chłopami z którejś wsi, i oni się na niego obrazili kiedy nazwał ich Polakami.


Oni się nie uważali za Polaków oni się uważali za "tutejszych", mimo że mówili po polsku, innych odróżniali po wyznaniu, nie po języku.

DiscoKhan

@Opornik take naprawdę tożsamość narodowa się dopiero ujednoliciła wraz z masą mediami... Ale jak ktoś nie słuchał radio to tymi ośrodkami tożsamości kulturowej były świątynie.


Też trzeba pamiętać, że jeszcze istniały te dawne animozje, Polak to był dla niektórych ktoś kto się wywodził od szlachty... Ten okres tutaj tak naprawdę był mocno rozwojowy pod względem tego jak wyglądała i kształtowała się tożsamość narodowa.


No i właśnie i to fakt, to też jest dodatkowy czynnik utrudniający zbadanie tego kto jak mówi, bo te uniwersyteckie klasyfikacje swoje, a ludzie swoje i różnego rodzaju animozje dodatkowo zakrzywiały obraz.

zuchtomek

@DiscoKhan to też jest kwestia regionu - odnośnie wyznania czy narodowości. Zmiany granic, przesiedlenia - to wszystko ma wpływ na naszą historię jako „narodu”. Ja mieszkam na odwiecznym pograniczu, najpier plemion pogańskich, następnie za sprawą biskupa Chrystiana POKOJOWO ochrzczoną Ziemią Lubawską, a pogańskimi Prusami. Dalej między krzyżakami, a poganami. Następnie między Polską, a Prusakami. Podczas rozbiorów Pruska. W międzywojniu Polska granicząca z Niemcami…

W tym czasie (1910-1920) nawet we wsi liczącej 651 mieszkańców (326 zadeklarowanych Polaków) istniały obok siebie dwa kościoły - ewangelicki i katolicki, w okolicznych wsiach bywały również synagogi - tak jak piszesz - ludzie byli tutejsi, robili ze sobą interesy, współżyli. A granica między „państwami" to była umowna miedza czy inna naturalna rzeka, wąwóz czy wzgórze. Dopiero wkraczające na te tereny „scentralizowane” armie, z głębi krajów wzbudzały nastroje nacjonalistyczne czy antysemickie.


Społeczności owszem - izolowały się na swój sposób, głównie religijnie, ale nie traktowały innych jak wrogów (choć i to się na pewno zdarzało bo zdarza się nawet między Polakami) ;p

zuchtomek

@DiscoKhan na tej mapie moja rodzina i ja pochodzimy gdzieś stąd

daedfe53-8856-404e-a48a-50d179cdb46f

Zaloguj się aby komentować