Worm grunting to technika wywabiania dżdżownic na powierzchnię gleby przez wywoływanie wibracji.

Nie bardzo wiadomo jak to działa, ale uważa się, że wibracje naśladują dźwięki rycia w ziemi przez drapieżnika, takiego jak kret, co sprawia, że dżdżownice wychodzą na powierzchnię próbując uciec.

Polega to na tym, że wbija się pal w ziemię i pociera się go tak jakby pilnikiem w odpowiedni sposób, żeby wygenerować dźwięk, który przyciąga dżdżownice na powierzchnię, gdzie można je zebrać np. jako przynętę wędkarską.


https://www.youtube.com/watch?v=3ILoGcSxCAY



#gownowpis #ciekawostki #zwierzaczki #robaczki #tadziwnaczescyoutube #cojarobiezeswoimzyciem

Komentarze (3)

@SignumTemporis właśnie czytam sobie artykuł o tym i to jedna z hipotez:

We conclude that the Diplocardia earthworms can be induced to surface in response to seismic vibrations. Based on the available evidence, it is proposed that these vibrations are mimicking those of rain or predatory fossorial mammals, but these hypotheses remain to be formally tested by fully characterizing the natural vibrations and conducting playback studies.

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2657739/

widziałam w zoo, jak flamingi w lekkim deszczu robiły coś podobnego - całe stado z dziobami przy ziemi tupało rytmicznie, kręcąc się wokół własnej osi. Od razu nasunęło mi się, że wywabiają robaki, ale nigdy nie zweryfikowałam tej hipotezy

Zaloguj się aby komentować