Niezła dewastacja gospodarcza wschodu Ukrainy


"Wojna znacząco zmieniła „mapę finansową” ukraińskich społeczności lokalnych (gmin). Głównym źródłem ich dochodów jest podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT/PДФО), który obecnie w wielu miejscach nie oddaje w pełni realnego poziomu zamożności mieszkańców, bo na jego wysokość silnie wpłynęły wypłaty żołdu wojskowym oraz wewnętrzne migracje ludności.


1. Gwałtowny wzrost wpływów w gminach z jednostkami wojskowymi


W niektórych gminach dochody wzrosły nawet kilkukrotnie, ponieważ „wojskowe” PIT jest odprowadzane w miejscu rejestracji jednostki, a nie zamieszkania żołnierzy. W efekcie część samorządów miała ogromne nadwyżki, których nie zawsze potrafiła efektywnie spożytkować. Od końca 2023 roku nadwyżka ta trafia jednak bezpośrednio do budżetu centralnego.

Migracje i relokacje firm

Wzrost dochodów w wielu regionach (np. w obwodzie lwowskim czy zakarpackim) wiąże się z przyjmowaniem wewnętrznych przesiedleńców (VPO) oraz relokowanych przedsiębiorstw. W efekcie tamtejsze gminy notują wyższe wpływy z PIT i akcyzy (np. paliwowej).


2. Spadki wpływów w strefie przyfrontowej i na okupowanych terenach


Regiony silnie dotknięte działaniami wojennymi (m. in. obwód chersoński i doniecki) odnotowują drastyczne zmniejszenie dochodów. Z kolei całkowicie okupowana Ługańszczyzna w praktyce straciła prawie całość wpływów z podatków.


3. Rola dotacji państwowych


Niektóre regiony (jak Zakarpacie) znacznie zmniejszyły zależność od wsparcia państwa wskutek napływu nowych firm i ludności. W innych przypadkach, szczególnie na Donbasie, to dotacje zastępują utracone dochody „wojskowe” lub wynikające z utraconej bazy ekonomicznej.


Podsumowując, choć wojna zniszczyła sporo lokalnych gospodarek, część gmin (zwłaszcza przyjmujących wysiedlonych i relokowane przedsiębiorstwa) notuje wzrost dochodów podatkowych. Wiele samorządów nadal jednak zmaga się z dramatycznymi skutkami działań zbrojnych i niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji finansowej."


#aryocontent #ukraina #wojna

48284d0f-63fb-487e-acec-8fb3872fb553

Komentarze (4)

FoxtrotLima

@Aryo a na terenach okupowanych po lutym 24.02.2022 to podatki nie są odprowadzane do kacapii zasranej? Jak Ukraina miałaby ściągać podatki od ludności pod okupacją?

eloyard

@FoxtrotLima domyślam się, że w zależności od reguł domicylu, jeśli nie zgłosisz formalnie zmiany siedziby / miejsca zamieszkania, to od dochodów uzyskiwanych w innych lokalizacjach nadal formalnie odprowadzasz część podatków wedle siedziby. Czyli firma Rury Donieckie z siedzibą w Doniecku ale warsztatem we Lwowie może nadal raportować część podatków jako Donieck, ale odprowadzać do administracji Ukraińskiej.

Zaloguj się aby komentować