Wiele osób zastanawiało się, jak będzie rozliczana fotowoltaika przy limicie 2000/2500/3000 kWh.
Czy przykładowo, oddając do sieci 3000 kWh, a pobierając z sieci 3500 kWh, gdzie 500 kWh pozostaje do dopłaty - czy limit wyliczy się od pobranych z sieci (3500 kWh), czy pozostałych do zapłaty (500 kWh). Czy za te 500 kWh zapłacimy cenę poniżej limitu (ok. 67 groszy brutto, z VAT 5%), czy cenę powyżej limitu (ok. 1,30 zł brutto, z VAT 23%).
Dostałam właśnie rachunek z PGE i mogę potwierdzić, że limit wylicza się od kWh pozostałych do dopłaty a nie pobranych z sieci. Czyli w sumie jest OK.
Nie wiem jak na nowych warunkach.
#fotowoltaika #prad
tak_bylo

@GazelkaFarelka a jak z taryfami? Masz g12? Zastanawiam się jak oni to liczą, jak oddajesz prąd w droższej, dziennej taryfie, a do dopłaty (bo więcej zużywasz) masz za tańszą, nocną.

GazelkaFarelka

@tak_bylo Nie mam pojęcia szczerze mówiąc. Mam G11.

Zakrentas

A macie pomysł jak będzie wyglądać kwestia rabatu 10% na '24 rok, jeśli teraz by zamontować fotowoltaikę?

Teoretycznie autokonsumując część wyprodukowanego prądu łatwo by było zmiejszyć zużycie w tym roku i załapać się na ten rabat. Czy może coś pominąłem w rozważaniach?

I jeszcze jedna sprawa - czy mniejsze zużycie dotyczy punktu poboru? Pytam w kontekście nabycia nieruvhomości w 2022 roku.

GazelkaFarelka

@Zakrentas Może w ustawie, gdzie jest napisane o tym rabacie, być wzmianka że wyłączeni są z tego posiadacze fotowoltaiki. Jeżeli takiego zapisu nie ma, to powinno mieć zastosowanie. Jednak obawiam się że jeśli chodzi o mniejsze zużycie to dotyczy to tylko konkretnego punktu poboru.

Zakrentas

@GazelkaFarelka dziękuję, pozostaje przeczytać ustawę do najbliższych 100 parannych kaw xd

Co do punktu poboru, to konkretnie chodzi mi o to, że przez pierwszą połowę okresu, dla którego ustalane jest zużycie referencyjne (1.10.2021 - 31.12.2022), w tym punkcie poboru umowa była na kogo innego. Czy więc zużycie referencyjne dla tego punktu poboru, względem którego trzeba wykazać 10% oszczędność, będzie obejmować cały ten okres, mimo że umowa z zakładem energetycznym w czasie jego trwania była zawarta ze starym właścicielem (przez 1 połowę tego okresu) jak i nowym.

Zaloguj się aby komentować