jeikobu__

@Klopsztanga *prawdopodobnie na legalu. To tylko jedna opinia prawna. Aczkolwiek wygląda na to, że prawdopodobnie mają czyste ręce - pomimo braku stwierdzonej niekonstytucyjności ustawy o RMN (bo o niej TK nie orzekał).


Żebyśmy też mieli jasność - moim zdaniem RMN jest niekonstytucyjna. Po prostu nie ma na to kwitu wprost.

jeikobu__

@Klopsztanga W punkt. Cytat z wklejonego linka:


Wciąż nie jest wykonany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., który uznał za niekonstytucyjne pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udziału w powoływaniu i odwoływaniu władz TVP i Polskiego Radia


Niekonstytucyjny jest fakt, że to nie KRRiT wybiera rady nadzorcze spółek. O ustawie o RMN Trybunał nie orzekał. Czy można powiedzieć, że skoro RMN ma uprawnienia, które według TK powinno mieć KRRiT, to RMN jest niekonstytucyjne? Być może. Ale TK tego nie powiedział.


Przewidziany pierwotnie w ustawie nowelizującej mechanizm obsadzania funkcji w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa został w pełni zastąpiony procedurą zakładającą udział nowo powołanego organu państwa – Rady Mediów Narodowych. Z tego względu Trybunał umorzył postępowanie w odniesieniu do tych zakwestionowanych przepisów ustawy nowelizującej, które zostały zmienione ustawą o Radzie Mediów Narodowych.


Za niekonstytucyjne zostały uznane te rozwiązania ustawy nowelizującej, które całkowicie wyłączyły udział w KRRiT w procedurze obsadzania organów spółek publicznej radiofonii i telewizji. Trybunał podkreślił, że wybór struktury organizacyjnej, w jakiej funkcjonować mają media publiczne, należy do ustawodawcy. Jeżeli jednak ustawodawca zdecydował się przyjąć model, w którym jednostki publicznej radiofonii i telewizji działają wyłącznie w formie jednoosobowej spółki akcyjnej Skarbu Państwa (art. 26 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji), to powinien jednocześnie przewidzieć odpowiednie kompetencje KRRiT umożliwiające kontrolę sposobu funkcjonowania takich podmiotów w tej sferze, jaka dotyczy zadań powierzonych KRRiT w art. 213 ust. 1 konstytucji.


To z wyroku TK: https://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/9508-ustawa-o-zmianie-ustawy-o-radiofonii-i-telewizji


Polecam lekturę: https://oko.press/decyzja-sienkiewicza-czyli-zamach-na-bezprawie

Klopsztanga

@jeikobu__ no tak. TK uzgodnił że nie ma prawa by KRITT nie moglo kontrolować spółki córki. Tutaj jest jasny przekaz.


Następnie PIS stworzył RMN, które również odbiera prawo do kontrolowania przez KRITT. TK umorzył sprawę na temat puntku 1, bo stan faktyczny się zmienił - bo powstało RMN.

Nie ma opini TK na temat RMN, ale uwzględniająć pierwszy wyrok - RMN ma ten sam problem co wcześniej - zakazuje KRITT na zarządzanie RMN. Więc w sądzie do obrony z palcem w dupie. Bo PIS powielił problem pierwszej wersji.

Myślę że sytuacja była ogarnięta w granicach prawa. Ale to tylko moja opinia, dlatego też nie będę hejtować obecnej władzy za ten ruch, bo się z nim zgadzam prawnie.

jeikobu__

@Klopsztanga Być może do obrony. Nie wiem, czy wyrok TK można sobie tak "rozszerzyć" o drugi organ. Ja prawnikiem nie jestem, zgaduję że ty też nie - ale mi się zawsze wydawało, że niekonstytucyjność organu wskazuje TK, nie minister albo sąd. Nie wiem, czy sam fakt, że istniała domniemana wada prawna w ustawie o RMN wystarczy. Dlatego ja wstrzymuję się od powiedzenia "na legalu" i podkreślam, że zrobili to prawdopodobnie legalnie, natomiast co do tego kroku są wątpliwości.


I znów, żebyśmy mieli jasność: mnie ta argumentacja przekonuje, Ciebie też. To, czy przekona sąd jest dla mnie niejasne. Warto jednak mieć świadomość kontrowersji wokół tematu.

Klopsztanga

@jeikobu__ no możemy se tak gdybać, ale w sumie spoko. Zawsze jakaś gimnastyka dla szarych komórek.


Ale powstaje pewna luka prawna, którą można wykorzystywać w nadmiarze. Jeśli TK orzekł że KRITT musi kontrolować media...

To łatwo to obejść powołując RMN ustawą. Następnie za pół roku... zmienić na RMN 2... za kolejne pół roku na RMN 3.


Przez co TK nie będzie w stanie wydać bierzącego statusu dla obecnej "ustawy", bo się cały czas zmienia, blokując możliwość zaskarżenia czynu.

jeikobu__

@Klopsztanga Ja bym to nazwał więcej, niż gdybaniem. Takie wątpliwości to woda na młyn PiSowskiej propagandy. To przejęcie powinno być krystalicznie czyste - tymczasem ten przekaz o wyroku leciał już przed przejęciem TVP z mównicy we wtorek.


Ponadto kto, jak nie my - wyborcy opozycji - powinien rozliczać wybranych przez nas polityków z ich czynów? Nie zostawiajmy wszystkiego w rękach PiSu, bądźmy krytyczni wobec nowej koalicji i szukajmy dziury w całym. Dla mnie te wątpliwości są po prostu niepokojące.


Ale powstaje pewna luka prawna, którą można wykorzystywać w nadmiarze. Jeśli TK orzekł że KRITT musi kontrolować media... To łatwo to obejść powołując RMN ustawą. Następnie za pół roku... zmienić na RMN 2... za kolejne pół roku na RMN 3.


Nie do końca - ponieważ wyrok TK nie mówi, że wyłącznie KRRiT powinna mieć kontrolę nad radami nadzorczymi spółek. TK mówi, że KRRiT musi brać udział w tych decyzjach. Więc usunięcie RMN nie jest jedyną drogą realizacji tego wyroku - jest nią też nadanie KRRiT statusu uczestnika w tych decyzjach razem z RMN. O tym mówi aktualny wyrok TK. Tu pojawia się ta różnica - RMN nie musi być niekonstytucyjna; niekonstytucyjny jest fakt, że jako jedyna decyduje o składzie rad nadzorczych spółek RTV. Więc niezależnie od tego, ile RMN zostanie powołanych, fakty niekonstytucyjności tego organu i niekonstytucyjności braku udziału KRRiT w tych decyzjach są rozbieżne.


Chyba czas przejść kurs korespondencyjny prawa niczym Jimmy McGill. Kręci mnie to gówno.

Zulu

@jeikobu__ Mam wrażenie, że Tusk doszedł do wniosku, że cokolwiek on zrobią z TVP to i tak PiS rozkręci jakiś przekaz, że łamane jest prawo, nawet jak byłoby to zgodnie z prawem bez żadnych wątpliwości. Myślę, że dlatego podjęli to ryzyko.


Fakt, bardzo śliskie jest to co zrobili. Mam nadzieję, że to będą tylko wyjątki, aby poczyścić w miarę szybko kraj bez czekania na wybory prezydenckie. Jednocześnie domyślam się, że mają grubą rozkminę jak ogarnąć ten PiSowski bałagan. Tak jak z TK. Czy coś, co jest w sumie nielegalne nagle się "ulegalniło" z powodu "jest już tak to zostawcie to"? Czy łamanie prawa w celu betonowania kraju jest OK i teraz w celu wymiany tych osób, które nie powinny się tam znaleźć, to wolno naginać prawo czy może faktycznie powinno się stosować procedury jak w przypadku legalnie powołanych osób/instytucji?


Ja osobiście nie mogę znaleźć dobrej odpowiedzi na to pytanie i domyślam się, że koalicja też ma z tym problem. Czyszczenie kraju jak najszybsze jest potrzebne. PiS swoim zachowaniem w takcie tych 8 lat obnażyło, jak kiepskie jest prawo w Polsce i konstytucja jest tylko sugestią mając w kieszeni TK.

Podstawowe organy państwa zaatakował nowotwór, który spowodował, że narządy już przestały działać. Stało się coś bardzo groźnego za PiS i jeżeli nie będzie rozliczeń i łatania prawa na przyszłość, to nic z tego nie będzie. Nie wiem jednak, czy to prawo da się naprawić, bo mimo istnienia mechanizmów zabezpieczających w Polskiej konstytucji i prawie, to PiS pokazał, że da się to ominąć "siłą woli". Aktualna sytuacja w państwie jest patologiczna i boje się, że koalicja będzie musiała czasami sięgać po takie patologiczne rozwiązania, aby przywracać ład. Tak jak piszesz, trzeba patrzyć koalicji na ręce. Nowe TVP Info będzie pierwszym poważnym testem, czy koalicja będzie chciała zrobić prawdziwe media publiczne, czy może tak jak PiS zamienią to znowu w tubę propagandową, tylko swoją. To wszystko zależy od nowych władz. Jeżeli TVP się uzdrowi, to za rok ludzie nie będą pamiętać czy faktycznie legalnie odwołali TVP czy nie. Czas pokaże.


Dużo będzie zależeć od Tuska, który widać, że nie ma zamiaru się cackać jak traci cierpliwość. Widać, że Tusk już nie ma zamiaru grać w te gierki z PiSem jak dekadę temu. Niesamowite szczucie na jego osobę czy śmierć Adamowicza, z którym Tusk się przyjaźnił może mieć wpływ na to co Tusk teraz będzie robić. Ale jednak sądzę, że Tusk ma świadomość, że jeżeli przegną, to za 4 lata może wrócić PiS.

Pindorek

Bo tak napisała niemiecka gazeta xdddd

Klopsztanga

@Pindorek jak masz coś do dodania, możesz dodać to do dyskusji powyżej. Jak nie, to zamilcz Fur deutschland!

GordonLameman

Przecież mówię to od początku.

Zaloguj się aby komentować