W niedzielę być może najważniejsze, a na pewno najciekawsze wybory na świecie - wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji.


Naprzeciwko siebie staną rządzący od 20 lat autokrata Recep Tayyip Erdogan i prodemokratyczny lider (prawie) zjednoczonej opozycji Kemal Kilicdaroglu.


Wyniki w sondażach są bardzo wyrównane i zagadką jest zachowanie Erdogana po ewentualnej przegranej, która może się wiązać z bardzo surowym ukaraniem lub przymusem ucieczki z kraju. Przegrana opozycji również może być ostateczna, bo tak dobrych wyników nie mieli nigdy.


Nie wiadomo czy dojdzie do wygranej w pierwszej turze wyborów prezydenckich, a wygrana partii Erdogana może być także niewystarczająca do samodzielnych rządów, jednak to w rękach prezydenta jest najwięcej władzy.


Rozmowa o obecnej sytuacji w Turcji: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-teflonowy-tayyip-pod-sciana-turcja-przed-wyborami-stulecia,nId,6767227#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Niedawno powstał Instytut Badań nad Turcją, więc jak ktoś ciekawy, to myślę, że warto śledzić:

https://twitter.com/ITurcja?t=UAM8cRsJvZNsizVNY8VQCw&s=09


#turcja #wiadomosciswiat #wybory

e1737005-699b-4dc8-bd6d-dbd433d753fb

Komentarze (5)

@smierdakow Polacy powinni tym bardziej te wybory śledzić, bo jest pewnym, że wszystkie świństwa i oszustwa wyborcze jakie zastosuje Erdogan, za kilka miesięcy zastosuje nasz liliputin.

@BajerOp dlatego te wybory są tak ważne i ciekawe, że połowa wyborców może zrobić spory dym, Orban mimo wszystko wygrał wybory, a trzęsienie ziemi i potężna inflacja sporo zmieniła wśród Turków

Zaloguj się aby komentować