W chuj agresywne środowisko garbarni część X/Z. Dlaczego tak? Bo byłem tam wielokrotnie, nie liczyłem ile razy, i będę tam pewnie jeszcze nie raz. Więc jest szans na wiele ciekawych historii z życia #konstruktorelektrykamator
No to jedziemy z koksem, a raczej innym czarnymi substancjami chemicznymi.
Pamiętacie ten wpis?
https://www.hejto.pl/wpis/dzwonia-do-mnie-z-garbarni-gdzie-piastuje-nieformalne-stanowisko-elektryka-utr-1
No to tu mamy ciąg dalszy.
Pomieszczenie to samo, lecz maszyna kompletnie inna, sterowanie w jest w przeciwległym rogu hali względem szafy z tamtego wpisu. Jaki jest problem i co robi maszyna?
Maszyna to tzw kolejka, jest to szyna z wiszącymi hakami która transportuje mokre skóry do maszyny zwanej wyżymaczką. Konstrukcyjnie bardzo podobne do wyciągu orczykowego w górach.
Problem był taki że nie zawsze startowała, hmmm za dużo powiedziane. Rzadko kiedy startowała, pracownicy mieli już wypracowany sygnał "K1 nie puszcza", K1 to opis stycznika który zasila hamulec w silniku napędu. Wtedy któryś otwierał drzwiczki, poruszył czym tylko mógł w szafie i jakoś maszyna ruszała.
Pokazali mi jak to robią i szybko wytypowałem gdzie jest problem, ale dla pewności trzeba zrobić pomiary.
Na zdjęciu widać kilka podstaw przekaźników i każda z nich ma opis A1 i A2. Są to zaciski zasilania cewi przekaźnika. Zmierzyłem napięcie na A1 no i wystarczające 23V w 24V instalacji sterowniczej. Hmm, no to czego przekaźnik się nie załącza?
Jest taka zasada że napięcie zasilania do odbiornika najlepiej mierzyć jak najbliżej odbiornika lub na jego zaciskach. Pierwszy pomiar zrobiłem między zaciskiem V- samego zasilacza i stykiem A1. Ale po drodze jest sporo przewodów i połączeń w linii V- i tu wielu mogłoby się zgubić stwierdzając że zasilanie jest. Ja znając realia tego zakładu i widząc że 7 podstaw przekaźników jest podłączonych tylko jednym przewodem minusowym i spięte są mostkiem grzebieniowym, sprawdziłem jakie faktyczne napięcie dostaje przekaźnik na zaciskach A1 i A2.
Bingo. Z 23V zostało 12V. Za mało żeby się przełączył ale wystarczająco do podtrzymania zwory.
Wyjąłem mostek, wyczyściłem go papierem ściernym, od razu lepiej wygląda w kolorze mosiądzu niż czarny od tlenków.
Po aplikacji na docelowe miejsce sytuacja pozostała bez zmian. Widocznie złącza w podstawach też już są na tyle skorodowane że nie przepuszczają prądu. No to szybka proteza rozwiązania systemowego, mostki z LgY0,75. I prawie od razu maszyna ruszyła, prawie bo jak widać taki mostek jest jeszcze przy dwóch stykach A1 oraz był też przy 3 stykach COM, sygnał wspólny dla sygnału STOP, REV i FOR dla falownika. Oczywiście wszystkie nie przewodziły sygnałów, i też porobiłem mostki z LgY.
Większość usterek w tym zakładzie wynika z agresywnych chemicznych wyziewów i nieprzystosowanych szaf sterowniczych do takich warunków.
Usterki wymuszają upraszczanie układów dla łatwiejszego serwisowania i większej niezawodności. Bo stycznik z ogromnymi stykami przeżyje kilka lat, lub więcej a mały przekazźniczek może rok. Elektronika to jest zmora totalna, jeśli producent nie zaimpregnował płytki grubą warstwą lakieru to po roku maks dwóch element jest do wymiany. Dwa, trzy może cztery razy da się wymienić a potem cena danego elementu jest tak duża względne wartości maszyny że dochodzi do maksymalnego uproszczenia. Najczęściej polega to na pozbyciu się PLC i HMI i zastąpienie tego prostymi przyciskami i przełącznikami.
Jak np na ostatnim zdjęciu. Dziesiątki luźnych przewodów, wszystkie wiszące bez ładu i składu. I ja mam ogarnąć ten makaron.
#elektryka #przemysl
myoniwy userbar
0f7aaa5c-0d28-4f04-bed7-de857c9b0812
70229b22-07cc-47a9-bbfd-4da60d064342
308474ed-4c32-4823-b351-bcff4375fdc4
e10fed0c-86d8-47c2-b358-8bb0e5701031
SUQ-MADIQ

@myoniwy właśnie tak to wygląda na jachcie morskim, nowiutka instalacja po kilku miesiącach (jakiś błąd w uszczelnieniu wtyczki)

59bab122-7f5f-4852-bd5a-cf6aeb758e22
Pawelvk

Elektryki się boje jak ognia, dlatego podziwiam i szanuję za ogrom wiedzy jaki trzeba mieć żeby bezpiecznie działać z takimi urządzeniami

Hejto_nie_dziala

@Pawelvk 24V jest bezpieczne, też nie wariuj

myoniwy

@Hejto_nie_dziala 24V jest bezpieczne, ale np we włoskich maszynach jest najczęściej 110V, w naszych krajowych 230V a czasami widywałem nawet sterowanie na 400.

Parę razy było 48V ale to jest mały ‰

LaMo.zord

@Hejto_nie_dziala może nie porazi widowiskowo, ale podobno elektrolizę krwi może zmienić napięcie DC:/ Dość słaba śmierć:/

Hejto_nie_dziala

@myoniwy 48 też jest w miarę. 24 nie raz kopało jak w deszczu robiłem, nawet przyjemne

Hejto_nie_dziala

@LaMo.zord 24V nie raz mnie kopało przy pracy w deszczu i jak narazie żyję, nawet dość przyjemne uczucie

Pawelvk

@Hejto_nie_dziala może i tak, po prostu kompletnie się na tym nie znam i stronię od ruszania takich rzeczy

slec21

@myoniwy

O, też kiedyś dane mi było robić przy takich pięknych szafach na maszynach pamiętających lata 90te w zakładzie szklarskim jako elektromechanik. Dzięki bogu już tam nie pracuje xd

Hejto_nie_dziala

@slec21 daj jakieś patologie, co się tam działo

slec21

@Hejto_nie_dziala

Przedłużacze ogrodowe jako zasilanie pomp wody, oczywiście 2 żyłowe i biegnące w wannach z wodą xD. To tak na szybko xd

Half_NEET_Half_Amazing

Przesrane, ja kiedyś pracowałem w zakładzie gdzie codziennie wszystkie maszyny były myte żrąca chemią 🙃

CyberHorns

@myoniwy makaronu nie widziałeś xD tutaj to jeszcze spoko jest. Na zdjeciu widać część jednej z 10 szaf do tej samej maszyny. To co Ty opisałeś to wyglada na prostą awarię. 50% awarii starych maszyn to są styczniki lub przekaźniki i zawsze od nich się zaczyna.

19b6b0be-d51e-4c1e-867b-5edfd17c61ba

Zaloguj się aby komentować