@tomilidzons wywołałeś mnie kilka dni temu tutaj pytając o odległość łopat o gruntu. Przypomniało mi to historię z Kenii, gdzie operator farmy rozebrał wzgórzę, bo zmieniało kierunek wiatru i 1 czy 2 turbiny pracowały mniej efektywnie.

#wtgjarezza

Niestety nie mam zdjęcia z górką jeszcze istniejącą bo dojechałęm na projekt już pod koniec rozbiórki.
89ef2340-24a3-44d2-ba6c-76bbe346bd97
myoniwy

To nie mógł postawic tych turbin na tym wzgórzu? Roboty mniej a wiatr potężniejszy.

jarezz

@myoniwy też o to zapytałem CEO firmy i nie odpowiedział. Generalnie wynajęli mnie, żebym wykazał luki w ich systemie HSE. Po pierwszej rotacji stwierdzili, że jestem uprzedzony i nie przyzwyczajony do afrykańskiej rzeczywistości. Zanim dojechałem tam, to twierdzili, że celują w europejskie standardy.


Co do wiatru to tam mają efektywność rzędu 75-80% mocy zainstalowanej co jest ok. 3x więcej niż w Europie czy USA więc postawienie turbin na tym wzgórzu nie zrobiłoby dużej różnicy pod tym względem. Koszty "rozbiórki" to inna sprawa.

starszy_mechanik

@myoniwy możliwe że na górce słabe podłoże

Opornik

@jarezz HSE IS RASIS, WHITE DEVIL!


Ale przynajmniej miałeś wycieczkę.


Sporo fajnych filmików z budów w afryce widziałem. Niemal równie fajne jak te z Chin.

Petrolhead

A to w ogóle było naturalne wzgórze czy jakiś nasyp?

jarezz

@Petrolhead naturalne. w tej części Kenii nienaturalne wzgórza to chatki lokalsów z patyków, śmieci i gówna. Poczytaj sobie o rejonie Lake Turkana (daw. jezioro Rudolfa) i jak tam żyją. Te wzgórza to generalnie pozostałości po wulkanach i lawie. Wszędzie pumeks się wala.

Zaloguj się aby komentować