Teraz chciałbym abyś się leciutko skupił.
Powiedz mi, czy rozumiesz taką koncepcję.

Ja nadal jestem za koncepcją: jedno okno, wiele kart przeglądarki internetowej.
Jako opcjonalne API do wykorzystania.
Że w ramach jednej domeny(?), zamiast tworzyć kolejnych okien w kolejnych kartach (na zasadzie jedno okno, jedna karta), otwierać tylko "wydmuszkę", pusty element GUI w przeglądarce, którego kliknięcie wywołuje callback w jednym jedynym oknie.
To by działało jak History API, tylko dla kart, że przełączanie między kartami tylko uruchamia callback, zamiast przeładowywać okna do viewport.
Analogia do History API: Z History API, nie ładuje się poprzedniego okna po kliknięciu wstecz, tylko odpala callback który przeładowuje samą treść, w tym samym oknie.

Z koncepcją Jedno Okno, Wiele Kart Przeglądarki Internetowej:
* Można tworzyć efekty przejścia, animacje, podczas przełączania się między kartami tej samej domeny - nawet View Transitions API tego nie potrafi sam z siebie.
* Masz mniej okien otwartych na raz, bo podmienia się tylko kontent w jednym jedynym oknie, a nie całe okno. Zajmuje mniej miejsca.
* Nie potrzeba specjalnej komunikacji między oknami (tej samej domeny), bo komunikacja i synchronizacja jest bezpośrednia i doskonała.
* Idealne pod Single Page Aplication - przełączanie kartami przeglądarki przełącza tylko stan aplikacji, zamiast przełączać między wieloma kopiami aplikacji
* Nowa karta szybciej się otworzy i załaduje, bo doładowuje się tylko niewielki kawałek treści, a nie cała strona.

#webdev #frontend #programowanie #przegladarki #firefox #chrome #edge #opera #safari #w3c #api
337e731d-1df8-4760-8d30-8386ecf7c18e
Legitymacja-Szkolna

@fewtoast nic z tego nie rozumiem niestety.

fewtoast

@Legitymacja-Szkolna A jesteś frontend devem?

Legitymacja-Szkolna

@fewtoast nie, ale jakieś bardzo podstawowe pojęcie mam

fewtoast

@Legitymacja-Szkolna A po tym będzie zrozumiale? Bo wiadomo, im więcej osób zrozumie, tym będzie łatwiej mi to gdzieś przepchnąć.


Jak znasz History API, używane np. w routingu, to chyba ułatwia.

Normalnie masz jeden `window` na jedną kartę przeglądarki Internetowej.

Ładuje się kolejny `window` przy każdej nowej karcie.

Tutaj byś miał że np. otwierasz dwie karty z hejto, to tak naprawdę ta druga karta nie tworzy drugiego window, tylko jest taką kartą wydmuszką, i tylko jak się kliknie na kartę (na element GUI przegladarki internetowej), to w tym pierwszym window wykona się callback, który przeładowuje tylko samą treść, np. sam wpis, a nie całą appkę hejto.

W viewport przeglądarki internetowej jest nadal ten pierwszy window, a tylko wykonuje się callback.

Czy klikniesz pierwszą kartę hejto, czy drugą, to nadal masz ten sam window w viewport. Jedyne co się zmienia, to url w pasku adresu przeglądarki, selekcja karty, i odpala się callback.

Zaloguj się aby komentować