Sroda, zatem wiesci gospodarczo - ekonomiczne wprost z Rosji serwuje nam Kommersant:


  • Lotnictwo odnotowuje spadek – EKSKLUZYWNE

Zyski linii lotniczych z przewozów pasażerskich spadły o połowę w 2025 roku

Zysk netto linii lotniczych obsługujących pasażerów ze sprzedaży w 2025 r. zmniejszył się niemal dwukrotnie, do 31 mld rubli, a przepływy pieniężne okazały się ujemne i wyniosły 16 mld rubli. Na pierwszy wskaźnik negatywnie wpływa wzrost kosztów przy spadku popytu, a drugi wiąże się z wydatkami na „wykup” samolotów oraz wypłatami dywidend przez dużych graczy na rynku. Analitycy uważają, że spadek płynności w lotnictwie stawia branżę w trudnej sytuacji, uzależnionej od kursu rubla i dotacji. Jednak niektórzy eksperci proponują przekierowanie części wsparcia państwowego na rzecz mniejszych graczy.


Skonsolidowany zysk operacyjny 29 rosyjskich linii lotniczych obsługujących prawie 100% przewozów pasażerskich spadł w 2025 r. 1,9-krotnie, do 31 mld rubli, jak obliczył „Kommersant” na podstawie sprawozdań finansowych sporządzonych zgodnie z RUS. W szczególności 15 linii lotniczych osiągnęło zysk operacyjny w wysokości 61 mld rubli, a 14 przewoźników odnotowało stratę w wysokości 30 mld rubli. „Pobeda” (należąca do grupy „Aerofłot”) nie ujawnia wyników po umieszczeniu na liście SDN w 2024 roku.


  • FSB zatrzymała osobę podejrzaną o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie

Funkcjonariusze FSB zatrzymali 49-letniego Rosjanina podejrzanego o przygotowywanie zamachu na szefa jednej ze służb porządkowych oraz ataków terrorystycznych na obiekty związane z dostawami gazu i energii elektrycznej na Krymie. Informację tę podało Centrum ds. Kontaktów Społecznych rosyjskich służb specjalnych.

Wszczęto postępowanie karne na podstawie art. 30 ust. 1, art. 205 ust. 3 (przygotowanie do zamachu terrorystycznego) oraz art. 222.1 ust. 2 (nielegalne nabywanie, przekazywanie, przechowywanie, przewożenie lub noszenie materiałów wybuchowych lub urządzeń wybuchowych) Kodeksu Karnego. Podejrzany został zatrzymany.

Jak poinformowano w resortcie, Rosjanin został zwerbowany w 2025 roku za pośrednictwem komunikatora Telegram. Na polecenie „kuratora” fotografował i filmował jednostki wojskowe, środki obrony przeciwlotniczej, magazyny paliw i smarów oraz inne obiekty infrastruktury krytycznej na Krymie. Następnie mężczyzna przesyłał współrzędne ukraińskim służbom specjalnym.

Ponadto, jak twierdzi FSB, Rosjanin otrzymał od „kuratora” niezbędne komponenty do samodzielnego wykonania ładunku wybuchowego (SVU) oraz zbadał miejsce zamieszkania domniemanej ofiary zamachu. Po wykonaniu zadań, według danych resortu, miał opuścić Rosję. U mężczyzny skonfiskowano gotowe do użycia, sterowane radiowo IED o działaniu odłamkowo-fugacyjnym o masie 2 kg, materiały wybuchowe oraz „urządzenia zagranicznej produkcji” do montażu kolejnych dwóch IED.


  • Cena ropy Brent przekroczyła 113 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 30 marca

Cena kontraktu terminowego na ropę Brent z dostawą w czerwcu na londyńskiej giełdzie ICE wzrosła o 1,7%, do 113,2 USD za baryłkę. Cena ropy Brent przekroczyła poziom 113 USD po raz pierwszy od 30 marca. Cena czerwcowych kontraktów terminowych na ropę WTI wzrosła o 1,7% do 101,7 USD za baryłkę.

W zeszłym tygodniu, w związku z trwającym konfliktem na Bliskim Wschodzie, cena ropy Brent wzrosła do 105 dolarów za baryłkę. Ceny ropy zaczęły spadać wczoraj po tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły decyzję o wystąpieniu z OPEC i OPEC+ z dniem 1 maja. Może to skłonić innych członków OPEC do opuszczenia organizacji i spowodować okres niskich cen ropy, co stwarza ryzyko dla Rosji – ostrzegają eksperci.

  • W Tuapsie po dobie zlikwidowano pożar na rafinerii

Pożar, który wybuchł wczoraj w rafinerii ropy naftowej w Tuapsie, udało się opanować. Poinformował o tym sztab operacyjny obwodu krasnodarskiego. W akcji gaśniczej bierze udział 312 osób oraz 73 jednostki sprzętu.

Pożar w rafinerii w Tuapsie wybuchł wczesnym rankiem 28 kwietnia po upadku szczątków zestrzelonych dronów. Z jednego ze zbiorników wyciekły produkty ropopochodne. W całym okręgu miejskim wprowadzono stan wyjątkowy na poziomie regionalnym. Atak na obiekt w Tuapsie był trzecim od początku kwietnia.


  • Produkcja akwakultury w Rosji może spaść o 6% w 2026 roku EKSKLUZYWNE

  • Karol III podczas spotkania z Trumpem zażartował o spaleniu Białego Domu przez Brytyjczyków

  • Bloomberg dowiedział się o planach UE dotyczących zaostrzenia warunków udzielenia Ukrainie 90 mld euro

  • Ministerstwo Kultury udostępni badaczom „stalowy pokój” z dokumentami Tołstoja EKSKLUZYWNE

  • „Pionier” uzyskał udziały w projekcie centrum biznesowego na północy Moskwy EKSKLUZYWNE

  • Jakie dochody przynoszą fundusze inwestycyjne nieruchomości INWESTYCJE

  • Jak nowe sankcje wpływają na rynek palladu PRZEGLĄD


A takze: Urals po 111, a EUR/RUB po 87,7

#rosja #wojna #ukraina #ekonomia #gospodarka #pravda

468596d9-e28d-4bca-87f9-5fd90c79a19b
12309820-b218-4e96-8a53-37afb41acd1d
515e0506-95d2-438e-ae48-759ae990b6ea

Komentarze (1)

@RedCrescent 

Pożar w rafinerii w Tuapsie wybuchł wczesnym rankiem 28 kwietnia po upadku szczątków zestrzelonych dronów.

strach pomyśleć, co by było jakby drony nie zostały zestrzelone XD

Zaloguj się aby komentować