Skąd się wzięli Kaszubi? Nieznana historia jednej z najbardziej niezrozumianych mniejszości w Polsce

Skąd się wzięli Kaszubi? Nieznana historia jednej z najbardziej niezrozumianych mniejszości w Polsce

WielkaHistoria
W polskich podręcznikach do historii dzieje Kaszub i Kaszubów właściwie nie funkcjonują. O całym Pomorzu pisze się tak, jakby od zawsze było piastowskie i polskie. Jak jednak przypomina kaszubska reportażystka Stasia Budzisz, własne dzieje Kaszubów sięgają VI-VII wieku. A ich nazwa była notowana na piśmie już w średniowieczu, w dobie rozbicia dzielnicowego.
Kaszubi przybyli na nadbałtyckie tereny między VI a VII wiekiem. Można powiedzieć, że ich historyczny matecznik leży między dolną Odrą, dolną Wisłą oraz Notecią i Wartą a Bałtykiem. [....]

#polska #pomorze #kaszuby #historia #ciekawostkihistoryczne

Komentarze (9)

DiscoKhan

Był Kaszubą? Ciotkę mam kaszubkę chociaż też nie fanatyczną i nigdy nie słyszałem takiej odmiany słowa Kaszub, zawsze mówiła, że on jest Kaszubem. Po prostu błąd w tekście czy o co chodzi?


Dwa razy jest forma Kaszuba także jest to raczej celowe ale chłopy na Kaszubach nie słyszałem żeby siebie tak określały, wujek dosyć mocno skaszubiał i też nigdy się z taką formą u niego nie spotkałem.

Thereforee

@DiscoKhan https://pl.wiktionary.org/wiki/Kaszub

Twa ciotka mówi poprawnie, autor coś pokiełbasił.


Dodatkowe źródło: ja, też Kaszub.

DiscoKhan

@Thereforee najwyraźniej są dwa dialekty, tego się nie spodziewałem xd

Thereforee

@DiscoKhan W każdym razie ja jak i moja rodzina mówią tą pierwszą wersję. Najwyżej mówimy źle, dunno. xD

DiscoKhan

@Thereforee nie, tyle co wiem o Kaszubach to zawsze macie rację

FulTun

@Mr.Mars  Kaszubi powstali z bardzo chytrych ludzi i dopiero dekady oraz omijanie ich sprawily że się adoptowali i maja teraz inne usposobienie. Kiedyś to ho ho ho albo i gorzej było.

Rebe-Szewach

Kaszubów stworzył Donald Tusk w Berlinie i nocami przerzucał dostawczakiem na Pomorze Gdańskie i wschodnią część Pomorza Zachodniego. W procederze tym pomagała mu pewna Niemka - Angela Merkel!

VonTrupka

hej wam dobrzy przyjaciele, chceme le so napec? (⌒ ͜ʖ⌒)

Zaloguj się aby komentować