Samobójstwa dzieci i młodzieży – epidemia, której nie ma

Samobójstwa dzieci i młodzieży – epidemia, której nie ma

Serwis Zdrowie
W ciągu dekady wskutek samobójstw ginie tyle osób, jakby z mapy zniknęła Łomża. Zarazem jednak obserwujemy pierwszy od 2018 r. spadek liczby samobójstw osób poniżej 19. roku życia. W 2022 r. samobójstw wśród dzieci i młodzieży było 156, a w 2023 r. już 145. Mimo tych faktów w mediach rozdmuchiwany jest temat rzekomego „kryzysu” i „tragedii”. To bardzo niebezpieczne, bo może zaowocować efektem Wertera.

W 2023 r. według danych Komendy Głównej Policji doszło do 145 samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Do siedmiu takich zdarzeń doszło w przedziale wiekowym 7-12 lat, a do 138 w przedziale wiekowym 13-18 lat. W stosunku do 2022 r. to spadek o 7 proc. – mówiono w czasie warsztatów dla dziennikarzy „Depresja dzieci i młodzieży. Media w profilaktyce zachowań samobójczych”, które zainaugurowały tegoroczną, 17. edycję Forum Przeciw Depresji. [...]

#zdrowie #zdrowiepsychiczne #polska #dzieci #mlodziez #psychiatria #psychologia #samobojstwo #raport

Komentarze (5)

Amebcio

@Mr.Mars Akurat przy tak małej próbie rzekomy spadek może być spowodowany wariacją statystyczną. Trzeba kilku lat z rzędu rzeby potwierdzić trend spadkowy.


BTW: Jak to się ma do liczby urodzeń ~15-18 lat wcześniej?

VonTrupka

Prognozy wskazują że ilość skutecznych prób samobójczych wśród dzieci przekroczy w tym roku 150.

To jest tragedia :<

Alky

>zmienia się profilaktyka, rośnie skala świadomości i baza pomocy

>liczba samobójstw leci w dół

"co rozdmuchujecie problem, przecież widać, że spada"

9e873323-638f-4db5-819c-173414e40a21
DonRzoncy

Jeżeli procenty są liczone "od sztuk", to chyba na spadek będzie mieć wpływ również ogólna ilość osób w tym wieku. Chyba, że policzymy najpierw ile procent populacji w danym wieku stanowili samobójcy w danych latach i dopiero porównamy wyniki. Tak na logikę, chyba że bredzę to poprawcie.

adam-bca

@Mr.Mars ale statystyka prób samobójczych się zwiększyła na szczęście nie przekłada się to na skuteczność tych prób, może dlatego że jest większa świadomość wśród rodziców nauczycieli i innych grup

Zaloguj się aby komentować